صفحه اصلی / ورزشی / جهان ورزش / “فوتبال برای همه”/ شعاری که با تلاش زنان مسلمان عملی شد

“فوتبال برای همه”/ شعاری که با تلاش زنان مسلمان عملی شد

فوتبال پر از اتفاقات تاریخی است که بسیاری از آنها ناشناخته باقی می‌مانند. اتفاقاتی که در رابطه با فوتبالی بانوان می‌افتد، معمولا از این دست هستند. تلاش‌های زیادی برای پیشرفت فوتبال بانوان و همه‌گیر شدن این ورزش در میان بانوان در طول تاریخ صورت گرفته است.

فوتبال بانوان

به‌ گزارش ‌ایسنا ‌و ‌به نقل از گاردین، یکی از اتفاقات، اعطای مجوز حجاب به زنان فوتبالیست است که تلاش‌های زیادی برای آن صورت گرفت و اتفاقات پر فراز و نشیبی در این زمینه  افتاد.

اسماهان منصور، یکی از زنان فوتبالیستی بود که به دلیل داشتن حجاب حدود ۱۰ سال پیش نتوانست در مسابقات فوتبال کانادا شرکت کند. نبود منصور در این مسابقات باعث شد تیم اوتاوا از رقابت‌ها کناره‌گیری کند.

مورد منصور باعث شد این مساله به انجمن فوتبال کانادا و سپس به فیفا ارجاع داده شود. فیفا در آن زمان تصمیم گرفت که به حجاب مجوز دهد به شرطی که ناحیه گردن پوشانده نشود. بعد از مدتی طبق قوانین مربوط به امکانات ورزش به این نتیجه‌ رسیدند که حجاب خطرناک است و حدود هفت سال، منصور و بسیاری از دختران با حجاب دیگر نتوانستند در مسابقات شرکت کنند.

در سال ۲۰۱۱ تیم فوتبال بانوان ایران به دلیل حجاب نتوانست در انتخابی المپیک مقابل اردن حاضر شود. این اتفاق در فضای مجازی انعکاس زیادی داشت. با این حال رویای فوتبال بازی کردن دختران مسلمان همین جا به پایان نرسید.

اسما حلال، بازیکن فوتبال و فعال اجتماعی و شاهزاده علی بن الحسین، رییس فدراسیون فوتبال اردن و نایب رییس فیفا، کمپینی برای مجوز حجاب در فوتبال تشکیل دادند. بعد از این کمپین، تعدادی از کمپانی‌ها حجاب‌هایی برای بانوان ورزشکار طراحی کردند که خطری ایجاد نکند.

در ماه مارچ ۲۰۱۴ بعد از بحث‌های زیاد و آزمایش‌های مختلف، ژروم والکه، دبیر کل فیفا اعلام کرد که باید به نشانه‌های مذهبی مجوز داده شود. آزمایش‌های پزشکی بر روی حجاب انجام شد. در اکتبر ۲۰۱۶ کمتر از دو سال بعد از برداشته شدن ممنوعیت حجاب در فوتبال، مسابقات جام جهانی زنان زیر ۱۷ سال در امان اردن برگزار شد. این اولین مسابقات اصلی فیفا بود که در آن حجاب مجوز داشت و اولین مسابقات بزرگی بود که در خاورمیانه برگزار شد.

به ‌این‌ ترتیب با تلاش‌های زیاد، حق انجام فوتبال با حجاب به بانوان مسلمان داده شد. این شعار که فوتبال برای همه است قابل اجرا است و تنها زمان می‌برد که زنان بتوانند این مساله را ثابت کنند.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

آندره هررا

قهرمانی با چنین شرایطی بسیار ناراحت کننده است

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, آندره هررا بعد از جدایی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *