صفحه اصلی / اقتصادی / کشاورزی / اختصاص ۳۹ هزار میلیارد ریال تسهیلات برای خرید تضمینی گندم

اختصاص ۳۹ هزار میلیارد ریال تسهیلات برای خرید تضمینی گندم

براساس مصوبه هیات دولت امسال 39 هزار میلیارد ریال تسهیلات برای خرید تضمینی 10.5 میلیون تن گندم به ارزش 145 هزار میلیارد ریال اختصاص یافت.

به گزارش کسب و کار نیوز از سازمان برنامه و بودجه، طبق مصوبه هشتم اردیبهشت ماه هیات وزیران وزارت جهاد کشاورزی موظف است مشخصات کشاورزان گندم کار را ثبت کند.
همچنین حداکثر مقدار محصول قابل عرضه توسط هر کشاورز در فصل برداشت براساس سطح زیر کشت کشاورزان، پیش بینی میزان تولید در هر منطقه باید توسط وزارت جهاد کشاورزی استخراج و در سامانه خرید تضمینی ثبت شود.
در این مصوبه بانک مرکزی مکلف شد ۳۹ هزار میلیارد ریال تسهیلات برای خرید گندم داخلی، خط اعتباری در اختیار شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران و خریداران بخش های خصوصی و تعاونی قرار دهد.
سازمان برنامه و بودجه نیز بازپرداخت اصل و سود تسهیلات اعطای به شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران جهت خرید تضمینی گندم را تضمین می کند البته این تضمین مغایرتی با مسوولیت بانک های عامل در وصول مطالباتشان ندارد.
امسال عرضه گندم مورد نیاز صنف و صنعت و نانوایی های آزاد پز توسط دولت از طریق بورس کالای ایران و با قیمت پایه ۹ هزار ریال به ازای هر کیلوگرم انجام می شود.
قیمت فروش مستقیم گندم از سوی شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی برای مصارف با احتساب هزینه های تبعی مربوط تعیین می شود.
به گزارش کسب و کار نیوز، سال ۹۶ نزدیک ۹ میلیون تن گندم به ارزش بیش از ۱۱۴ هزار میلیارد ریال از گندمکاران سراسر کشور خریداری شد که با توجه به ذخایر پارسال همچنان خودکفایی در تولید این محصول استمرار پیدا کرد.
براساس مصوبه شورای اقتصاد هر کیلوگرم گندم معمولی (نان) با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید ۲ درصد به مبلغ ۱۳ هزار ریال (۱۳۰۰ تومان) و گندم دوروم ۱۳ هزار و ۳۰۰ریال (۱۳۳۰ تومان) خریداری شده بود.
سال ۱۳۹۵ نیز ۱۴ میلیون و ۵۹۰ هزارتن گندم تولید و ۱۱ میلیون و ۵۲۵ هزار تن به ارزش بیش از ۱۴۵ هزار میلیارد ریال خریداری شد که قیمت هر کیلوگرم گندم معمولی ۱۲ هزار و ۷۰۵ ریال و گندم دوروم ۱۳هزار و ۶۸ ریال بوده است.
خرید گندم همه ساله از شهرستان سرباز بخش پیشین سیستان و بلوچستان آغاز می شود و تا اواخر مهرماه هر سال ادامه دارد.
اقتصام/ ۸۹۱۳۲** ۶۰۷۵

همچنین مطالعه کنید:

چای سبز

۹۳ درصد از مطالبات چایکاران پرداخت شد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایلنا، حبیب جهانساز، رئیس سازمان چای …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *