صفحه اصلی / استان ها / گیلان / شرایط تهدیدکننده برای ذخیره آب سد «سفیدرود»

شرایط تهدیدکننده برای ذخیره آب سد «سفیدرود»

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان شرایط ذخیره آب سد سفیدرود را تهدیدکننده عنوان کرد.

آبگیری سد سفیدرود گیلان

به گزارش کسب و کار نیوز، «کاظم لطفی» گفت: سد سفیدرود گیلان در فصل زراعی جاری با ۶۰۰ میلیون مترمکعب کمبود ذخیره آب مواجه است که در رهاسازی سدسفیدرود نزدیک به ۳۰۰ میلیون مترمکعب آن صرفه‌جویی شده و بقیه نیز باید مدیریت شود.

وی ادامه داد: از مجموع این میزان کمبود آب در استان، نزدیک به ۳۰۰ میلیون مترمکعب هنگام رهاسازی آب صرفه‌جویی می‌شود و در فصل آبیاری مزارع شالیزاری تا پنجم مرداد ماه نیز باید ۳۰۰ میلیون مترمکعب دیگر مدیریت کنیم.

لطفی خاطرنشان کرد: از حجم یک میلیارد و ۵۰ میلیون مترمکعب ذخیره سد سفیدرود هم‌اکنون ۹۳۰ میلیون مترمکعب آب ذخیره و حدود ۹۰ درصد آبگیری شده که این میزان ذخیره‌سازی نسبت به سال قبل، ۱۲۰ میلیون مترمکعب کاهش نشان ‌می‌دهد.

آب ورودی سد سفیدرود یک چهارم سال قبل کاهش دارد

وی شرایط ذخیره آب سد سفیدرود را تهدید کننده دانست و افزود: میزان ورود فعلی آب به سد ۷۵ مترمکعب در ثانیه است که این میزان سال قبل ۳۰۰ متر مکعب در ثانیه بود و هم‌اکنون آب ورودی سد سفیدرود یک چهارم سال قبل کاهش دارد که این ذخیره پشت سد باید ۱۷۰ هزار هکتار اراضی تحت پوشش شبکه را آبیاری کند و این کار با برنامه ای که تدوین شده، پوشش داده خواهد شد.

لطفی حوضه آبگیری سد سفیدرود را ۵۹ هزار کیلومتر مربع برشمرد و افزود: این سد از جمله معدود سدهایی در کشور است که توانسته ۹۰ درصد آبگیری کند و در مجموع بصورت علمی و فنی امور آبیاری را مدیریت و رصد می‌کنیم و به کشاورزان قول می‌دهیم که پای کار هستیم و نخواهیم گذاشت هیچ بحرانی در آب کشاورزی و یا شرب استان بوجود آید.

وی با اشاره به تجهیز شرکت آب منطقه‌ای گیلان به دانش فنی افزود: از ۲۳ هزار و ۸۱۶ هکتار اراضی شالیکاری لاهیجان، ۲۱ هزار هکتار تحت پوشش شبکه آبیاری سد سفیدرود قرار دارد و این شهرستان از بیشترین شبکه آبیاری سد سفیدرود بین شهرستان‌های استان برخوردار است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان شرایط آبگیری سدها در گیلان و کشور را دارای وضعیتی خاص دانست و خاطرنشان کرد: از آبان ماه سال گذشته با پیش‌بینی وضعیت فعلی و کم‌آبی فصل زراعی، نسبت به ذخیره‌سازی آب اقدام و وضعیت آب به درستی مدیریت می‌شود.

مدیریت کنیم، تابستان بحران آب نداشته باشیم

وی با اشاره به وضعیت اضطراری در استان تا پایان فصل زراعی جاری گفت: باید شرایط به گونه‌ای مدیریت شود که در تابستان، بحران آب نداشته باشیم.

به گفته لطفی، آب سد سفیدرود از هشتم اردیبهشت رهاسازی و هدایت پیوسته آن در کانال ها تا ۳۱ اردیبهشت‌ماه انجام می‌شود ضمن این‌که تاکنون اقدامات خوبی از جمله لایروبی بیش از یک هزار کیلومتر انهار در استان انجام شده است.

وی آماده کردن همه پمپاژها در استان، لاهیجان و چاه‌های تحت مدیریت کشاورزان و آب منطقه‌ای را از اقدامات صورت گرفته در مدیریت منابع گیلان در سال جاری دانست و خاطرنشان کرد: در گیلان بازده آبی که از سد رهاسازی می‌شود تا رسیدن به مزارع، حدود ۳۵ درصد است در حالی که ۶۵ درصد آب رها شده از سد تا مزارع از میان می‌رود و بیشترین علت آن، عبور آب از کانال‌هایی است که پوشش انهار خوبی در داخل مزارع ندارند.

لطفی خاطرنشان کرد: برنامه‌ای در دست داریم که با ترمیم کانال‌های درجه یک و دو، بازده آب در حوزه کشاورزی به ۵۰ درصد برسد و جهادکشاورزی نیز باید نسبت بهسازی انهار درجه سه و چهار در این شهرستان اقدام کند.

استان گیلان ۲۳۰ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد که حدود ۸۰ درصد آبیاری اراضی آن از طریق سد سفیدرود در شهرستان رودبار تأمین می‌شوند و اخیراً سد بهجت(شهربیجار)برای آب شرب گیلان جایگزین آب شرب این سد شده است.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

زن گیلانی رزمنده در لنگرود

برگزاری گردهمایی ۳۴۰ زن گیلانی رزمنده در لنگرود

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, سمیه اقدامی از برگزاری هفتمین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *