صفحه اصلی / فرهنگی / در تبریز ۲۰۱۸ تنها پیش از ظهر به موزه بروید!

تبریز 2018

در تبریز ۲۰۱۸ تنها پیش از ظهر به موزه بروید!

موزه‌ها و اماکن تاریخی یکی از مقاصد گردشگری بوده و حتی بسیاری از گرشگران داخلی و خارجی صرفا به قصد بازدید از یک مکان تاریخی خاص عزم سفر کرده و بسیاری از گردشگران نیز شهر تبریز را به‌علت داشتن اماکن تاریخی و موزه‌های تاریخی به‌عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می‌کنند.

موزه‌ها و اماکن تاریخی یکی از مقاصد گردشگری بوده و حتی بسیاری از گرشگران داخلی و خارجی صرفا به قصد بازدید از یک مکان تاریخی خاص عزم سفر کرده و بسیاری از گردشگران نیز شهر تبریز را به‌علت داشتن اماکن تاریخی و موزه‌های تاریخی به‌عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می‌کنند.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا ، در سال‌جاری شهر تبریز به‌عنوان «پایتخت گردشگری جهان اسلام» انتخاب شده و این انتخاب طلایی که سکوی پرتابی برای شهر تبریز بوده و داشته‌های تاریخی تبریز یکی از علل این انتخاب بوده، توسط سازمان همکاری اسلامی در اجلاس کارشناسان ارشد نهمین کنفرانس وزیران گردشگری کشورهای عضو سازمان همکاری‌ اسلامی در شهر نیامی پایتخت جمهوری نیجر انجام شده است.

میزبانی تبریز ۲۰۱۸ از یک سو و وجود اماکن تاریخی و موزه‌های تاریخی در تبریز از سوی دیگر، گردشگران را به این دیار کهن فرامی‌خواند، اما جای پرسش اینجاست که اماکن تاریخی و موزه‌های تاریخی شهر تبریز تا چه حد در این میزبانی خوش درخشیده و درهای خود را به روی گردشگران باز می‌کنند؟

سایت موزه‌ی عصرآهن که از قدمت تاریخی هم‌چنین آثار خاصی برخوردار بوده و یکی از موزه‌های بسیار شاخص شهر تبریز است و علاقه‌مندان بسیاری دارد در میزبانی تبریز ۲۰۱۸ جایگاه خاصی برای خود نیافته و صرفاً همانند روزهای گذشته درهای خود را از ساعت ۹ الی ۱۴:۴۵ دقیقه ظهر به روی گردشگران می‌گشاید.

این ساعت کاری اعتراض بسیاری از گردشگران را به‌دنبال داشته و در ساعات غیرکاری این موزه نیز به راحتی می‌توان گردشگرانی را مشاهده کرد که در اطراف آن پرسه زده و در نهایت مسئولان شهر تبریز را در این راستا مقصر می دانند.

یکی از گردشگران در ساعت ۳ بعد از ظهر در حالی که در درب ورودی اما بسته این سایت موزه ایستاده است، با عوامل موزه(نگهبان و…) گفت‌وگو کرده و از آنان می‌خواهد که اجازه‌ی ورود بدهند تا صرفا چرخی بزند، اما عوامل سایت موزه ممانعت کرده و می‌گویند “فردا صبح تشریف بیاورید دیگر موزه تعطیل است!”

یکی از گردشگران نیز رو به دیگران می‌گوید «این چه میزبانی است که موزه‌های آن تا ساعت سه باز هستند! مگر شهر تبریز میزبان گردشگران در سال ۲۰۱۸ نیست؟ فکر می‌کردم اینجا شبانه‌روزی در خدمت مردم باشد نه اینکه ظهر نشده درهای موزه را ببندند!».

زوج دیگری نیز که از همدان آمده و شهر تبریز را به‌عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کرده‌اند، در مقابل این سایت موزه ایستاده و از پشت دیوارها این منطقه‌ی تاریخی را نگاه می‌کنند، آنان با سردرگمی به یکدیگر نگریسته و می‌گویند: «معمولاً موزه‌های کل کشور حداقل تا ساعت ۱۹ درهایشان به روی مردم باز است اما در تعجبیم که چرا این موزه آن هم در تبریز ۲۰۱۸ کار خود را زود تمام می‌کند!».

این ساعت کاری لحاظ شده در سایت موزه عصرآهن، در حالی است که بسیاری از گردشگران و علاقه‌مندان این مکان تاریخی نمی‌توانند در ساعات اولیه صبح از این مکان بازدید کنند از این‌رو بعد از ظهر یا عصر برای بازدید اقدام می‌کنند.

جای تأمل است که چرا مسئولان استان تاکنون در این راستا تدابیری نکرده و حتی بعد از افتتاح رسمی رویداد تبریز ۲۰۱۸ نیز ساعت کاری آن را افزایش نداده‌اند.

این در حالی است که رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور در آئین افتتاحیه رسمی تبریز ۲۰۱۸ در رابطه به میزبانی شبانه‌روزی تبریز در سال ۲۰۱۸ گفت: اعطای مجوز برای فعالیت شبانه‌روزی اصناف مرتبط را نیز در برنامه داریم، چون تبریز در ۲۰۱۸ بصورت شبانه‌روزی میزبان گردشگران خواهد بود.

اکنون باید پرسید که سایت موزه عصرآهن که یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری تبریز است، چرا باید از این میزبانی شبانه‌روزی بی‌بهره مانده و صرفاً تا ساعت ۱۴:۴۵ دقیقه ظهر در خدمت گردشگران باشد؟

«نوید مشهوری آفاق»، روابط عمومی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان نیز در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا گفت: می‌کوشیم تا این مشکل سایت موزه عصرآهن را رفع کنیم.

سایت موزه عصر آهن تبریز در سال ۱۳۸۶ و در محوطه گورستان «پیش از تاریخ تبریز» واقع در شمال و شمال غرب مسجد کبود تبریز ایجاد شده و مهم‌ترین آثار شناسایی شده در این محوطه تاریخی گورها هستند که متعلق به هزاره اول پیش از میلاد است.

نکته جالب توجه در این گورستان دفن چمباتمه‌ای یا جنینی اجساد بوده و عمده آثار شناسایی شده در این محوطه متعلق به عصر آهن است.

بازدید از موزه‌های آذربایجان، قاجار، مشروطه و مسجد کبود تبریز همه روزه از ساعت ۹ صبح الی ۲۰ عصر، برای علاقه‌مندان امکان‌پذیر است، اما سایر موزه‌ها و اماکن فرهنگی- تاریخی استان از ساعت ۹ صبح لغایت ۱۵ بعد از ظهر آماده بازدید علاقمندان است.

همچنین مطالعه کنید:

ابنیه تاریخی لرستان

خسارت به برخی از ابنیه تاریخی لرستان در پی وقوع زلزله

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, سید امین قاسمی، امروز ۱۸ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *