صفحه اصلی / اجتماعی / محیط زیست / خروج بیش از ۵۵۰۰ دام اهلی از پارک ملی توران زیستگاه‌های یوزپلنگ آسیایی

سخنگوی پویش مردمی "یوز تا ابد" خبر داد

خروج بیش از ۵۵۰۰ دام اهلی از پارک ملی توران زیستگاه‌های یوزپلنگ آسیایی

سخنگوی پویش «یوز تا ابد» گفت: این پویش مردمی تاکنون موفق به تعیین تکلیف ۵۵۳۶ پروانه دام اهلی در پارک ملی توران استان سمنان، یکی از مهمترین زیستگاه‌های یوزپلنگ آسیایی در کشور شده است.

یوزپلنگ در پارک توران

به گزارش کسب و کار نیوز، حمیدرضا میرزاده با بیان این خبر گفت: تعداد مراتع (سامانه‌های عرفی) موجود در پارک ملی توران، هشت مرتع شامل ۱۲ آغل با مجموع ۷۴۸۷ پروانه چرای دام است که تاکنون پس از مذاکره با دامداران، تکلیف پنج سامانه مشخص شده است.
به گفته میرزاده، این پنج سامانه جمعا دارای پروانه چرای ۵۵۳۶ رأس دام بودند و در اختیار ۹ بهره‌بردار قرار داشتند. مذاکرات برای تعیین تکلیف سایر سامانه‌های عرفی با بهره‌برداران ادامه دارد و با تمامی افراد مذاکره شده است.

سخنگوی «پویش یوز تا ابد» درباره دشواری‌های این فعالیت گفت: در مورد برخی سامانه‌ها، به دلیل فوت بهره‌بردار اصلی، وراث باید تشریفات قانونی نقل و انتقال پروانه بهره‌برداری و چرای دام را انجام دهند که این کار زمانبر است. از طرف دیگر، برخی بهره‌برداران اعلام کرده‌اند که نیازمند مرتع جایگزین هستند که با توجه به وضعیت نامساعد منابع آب و پوشش گیاهی در بسیاری از مراتع در دسترس، یافتن مرتع متناسب با نیاز دامداران با دشواری‌های فراوانی روبرو است.

وی در ادامه گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور در چند ماه اخیر و تامین نشدن کل مبلغ مورد نیاز، ادامه مذاکرات با دشواری‌هایی روبرو است.

میرزاده با بیان اینکه پویش مردمی «یوز تا ابد» در نهم شهریورماه ۱۳۹۶ و به همت «هدیه تهرانی» بازیگر سینما و جمعی از هنرمندان، ورزشکاران و فعالان محیط زیست آغاز به کار کرد، اظهار کرد: هدف این پویش مردمی، کمک به خروج دامداری‌های سنتی موجود در پارک ملی توران، یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های یوزپلنگ آسیایی در کشور است. این اقدام به صورت جمع‌آوری هزینه برآورد شده برای خروج دامداران و پرداخت به آنها برای خروج دام و آغل‌های دامداری خود صورت می‌گیرد.

به گفته میرزاده، برآورد اولیه برای این اقدام، مبلغ ۸۰۰ میلیون تومان بود که با مشارکت مردمی و همچنین اقداماتی نظیر برگزاری کنسرت، نمایشگاه آثار هنری، پخش فیلم و… مبلغی بالغ بر ۶۲۰ میلیون تومان تأمین شد و کارشناسان «پویش یوز تا ابد» مذاکره با دامداران را از اوایل آبان‌ماه سال ۹۶ آغاز کردند.

این فعال محیط زیست همچنین خاطرنشان کرد: «یوز تا ابد» یک پویش کاملا مردمی است، با این حال به دلیل آنکه حوزه این فعالیت با بخشی از وظایف نهادهایی چون سازمان حفاظت محیط زیست، پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان و همچنین اداره کل منابع طبیعی استان سمنان، برای کسب مجوزهای لازم و ابطال پروانه‌های مرتع داری همپوشانی دارد،  با هماهنگی این ادارات امور در حال پیگیری است. مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست نیز در جریان چگونگی هزینه کرد قرار دارند.  این بدان معنا نیست که پویش مردمی یوز تا ابد توسط این سازمان‌ها راه‌اندازی شده است.

وی در پایان تاکید کرد: ‎لازم به ذکر است با اینکه در امور مدنی و مردمی سازمان بازرسی کل کشور مسئولیتی ندارد، جهت امنیت خاطر حامیان کمپین، نماینده سازمان بازرسی کل کشور در سازمان حفاظت محیط زیست نیز در جریان چگونگی هزینه کرد قرار دارد و پس از اتمام پروژه گزارش کامل مالی را به آن مرجع نیز ارائه خواهیم کرد و مذاکرات کارشناسان «پویش یوز تا ابد» تا خروج‌ تمامی دامداران از منطقه ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

دمای هوا

دمای هوا از امروز افزایش می یابد

    به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، صادق ضیاییان گفت: …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *