صفحه اصلی / اقتصادی / بازرگانی و تجارت / رشد ۹ برابری صادرات فولاد ایران از آغاز دولت یازدهم تاکنون
رشد ۹ برابری صادرات فولاد ایران از آغاز دولت یازدهم تاکنون

رشد ۹ برابری صادرات فولاد ایران از آغاز دولت یازدهم تاکنون

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در کنفرانس «آلومیینوم سی.آر.یو» لندن گفت: تولید فولاد ایران در سال 2013 میلادی (1392خورشیدی) 20 میلیون تن و صادرات آن یک میلیون تن بود اما پارسال میزان صدور این محصول به حدود 9 میلیون تن رسید.

به گزارش چهارشنبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، «مهدی کرباسیان» افزود: عملیات ساخت مجتمع گداخت شرکت آلومیینوم جنوب (سالکو) در جریان است.
به گفته وی، مقرر شده است این مجتمع در مرحله نخست سالیانه ۳۰۰ هزار تن تولید داشته باشد.
کرباسیان که رییس سازمان توسعه و نوسازی صنایع ایران است، اضافه کرد: این مجتمع گداخت، انرژی مورد نیاز خود را از یک نیروگاه گازی تامین می کند و امیدواریم با استفاده از منابع عظیم گازی صنعت فلزات بیش از پیش توسعه یابد.
«مجتمع سالکو میزان تولید آلومینیوم کشور را تا سال ۲۰۲۵ به یک میلیون تن در سال افزایش می دهد و بخش فولاد ایران نیز قصد دارد تولید خود را از ۳۱ میلیون تن کنونی به ۵۵ میلیون تن در این سال برساند».
سازمان توسعه و نوسازی صنایع ایران مالک ۴۹ درصد سهام شرکت آلومینیوم جنوب است و ۵۱ درصد بقیه سهام این شرکت به شرکت سرمایه گذاری غدیر ایران تعلق دارد.
مدیر موسسه «آئوریس» کانادا که به شرکت آلومینیوم جنوب (سالکو) مشاوره می دهد، در این کنفرانس گفت: ایران در ۲ مجتمع تولیدی خود سالیانه اندکی بیش از ۴۰۰ هزار تن آلومینیوم تولید می کند اما میزان مصرف داخلی آن حدود ۷۰۰ هزار تن است.
به گفته «امیر میرچی»، مجتمع گداخت آلومینیوم سالکو قرار بود به صورت سرمایه گذاری مشترک با شرکت «آلکان» کانادا ساخته شود اما این شرکت پس از تحریم های آمریکا، ایران را ترک کرد.
به گفته وی، مجتمع گداخت آلومینیوم سالکو در منطقه ویژه اقتصادی لامرد در جنوب ایران و نزدیک ساحل خلیج فارس قرار دارد و یک بندر آب عمیق نیز در آنجا در دست ساخت است.
شرکت مهندسی و ساخت خارجی صنعت فلزات غیرآهنی چین این مجتمع ۱٫۲ میلیارد دلاری را می سازد.
در این زمینه خبرگزاری انگلیسی «رویترز» نوشت: ایران به لطف برخورداری از منابع عظیم گازی، در مسیر راه اندازی یک مجتمع جدید گداخت آلومینیوم در اوایل سال آینده قرار دارد که میزان تولید آلومینیوم این کشور را ۷۰ درصد افزایش می دهد و ایران را در این زمینه به خودکفایی می رساند.
به گزارش کسب و کار نیوز، ساماندهی واردات و صادرات و حمایت از خودکفایی در تولید کالاها از بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی است که در سال ۱۳۹۲ ابلاغ شد.
پس از آن، سال ۱۳۹۵ از سوی رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفت و امسال نیز (۱۳۹۶) «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال».
رهبر معظم انقلاب اسلامی شعار سال ۱۳۹۷ را «حمایت از کالای ایرانی» اعلام کردند.

اقتصام*۹۱۳۲*۱۹۶۱*

همچنین مطالعه کنید:

کاهش ۲ میلیون تنی رسوب کالا در گمرکات

به گزارش کسب و کار نیوز ، محمد رضوانی‌فر رئیس کل گمرک ایران در خصوص …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.