صفحه اصلی / اصناف و بازار / ساخت ایران / تخفیف تعرفه‌های بندری برای حمایت از کالای ایرانی

تخفیف تعرفه‌های بندری برای حمایت از کالای ایرانی


معاون وزير راه و شهرسازي از اعمال تعرفه‌هاي جديد بندري و دريايي با هدف تقويت رقابت‌پذيري بنادر كشور، تحقق اقتصاد مقاومتي و حمايت از كالاي ايراني خبر داد و گفت: اواخر ارديبهشت گزارش نهايي دلايل بروز سانحه سانچي اعلام مي‌شود.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از تسنیم، محمد راستاد در نشست اعلام سیاست‌های تعرفه‌ای سازمان بنادر و دریانوردی در سال ۹۷ اظهار کرد: تعرفه کشتی‌ها و کالا در بنادر تاثیر زیادی در رقابت‌پذیری بنادر کشور دارد؛ ازاین‌رو در نظر داریم با اعمال تعرفه‌های جدید بنادر را در این زمینه ارتقا دهیم. وی تصریح کرد: سازمان بنادر با نگاه ویژه راهکارهای میان‌مدت و بلندمدتی را در دستور کار خود قرار داده که در میان‌مدت برنامه ما تعرفه‌های منعطف است. این کار برای تسهیل تجارت، جذب بیشتر کالا و کانتینر انجام می‌شود. این برنامه ۳ ساله است که براساس آن، بنادر با ماهیت مشابه در یک گروه با کتابچه‌های خاص تعرفه دسته‌بندی می‌شوند.

اعمال تعرفه‌های شفاف
معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه تعرفه‌ها متناسب با فعالیت و مقایسه با هر بندر اعمال می‌شود، گفت: بنادر کانتینری، بنادر فله و… تعرفه‌های متفاوتی خواهند داشت.
راستاد با اشاره به اینکه تفاهمنامه‌های متعددی با خطوط کشتیرانی در این رابطه امضا خواهد شد، اظهار کرد: امسال سازمان بنادر و دریانوردی با استناد به قانون تخلیه و بارگیری کشتی‌ها (مصوب سال ۹۵)، قوانین بالادستی، تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی با هدف کاهش هزینه کالاهای وارداتی تصمیم به بازنگری و ارتقای سطح تعرفه‌های بندری و دریایی کرده است. وی با تاکید بر اینکه در بخش کشتی‌ها تغییرات تعرفه‌ای برای کاهش هزینه و جذب خطوط بزرگ به کشور تنظیم شده است، گفت: در تعرفه‌‌های جدید هزینه توقف کشتی‌ها در بنادر ۱۰٫۵ درصد کاهش یافته است.

تخفیف ۳۰ درصد تعرفه برای محموله‌های صادراتی
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ارائه تخفیف ۳۰ درصدی برای کشتی‌هایی که پس از تخلیه کالای وارداتی، کالای صادراتی ایران را بارگیری کنند، اظهار کرد: هزینه تامین آب و خدمات دریایی مربوط به آن برای شناورهای خارجی و ایرانی یکسان است که در تعرفه‌های جدید این هزینه کاهش یافته است. همچنین هزینه دیماند انبارهای فعال کشتی بین ۱۰ تا ۲۴ درصد کاهش یافته است. راستاد در این باره توضیح داد: قبلا بین ساعات ۱۵ تا ۱۹ هزینه دیماند برای هر انبار ۶٫۵ دلار اخذ می‌شد که به ۵ دلار کاهش یافته است. همچنین قبلا از ساعت ۱۹ تا ساعت ۷ صبح روز بعد برای هر انبار ۱۱ دلار اخذ می‌شد که به ۱۰ دلار کاهش یافته است.
وی از ارائه تخفیف ۷۰ درصدی به کشتی‌های حامل کالای ترانزیتی و مسافری که به صورت مرتب به بندر نوشهر تردد داشته باشند، خبر داد و گفت: حذف هزینه‌های لایروبی از شناورهای سوخت‌رسان یکی دیگر از برنامه‌های سازمان بنادر در سال ۹۷ است که با هدف توسعه بانکرینگ عملیاتی شده است، با این کار در نهایت ۲۰ درصد از هزینه‌های این شناورها کاهش می‌یابد. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تخفیف ۸۰ درصدی برای خطوط لاینر که به طور مرتب به بندر چابهار تردد داشته باشند، افزود: با هدف تقویت صادرکنندگان کالای خشک فله معدنی تخفیف ۱۰ درصدی در خدمات تخلیه و بارگیری محموله‌های صادراتی این بخش در نظر گرفته شده است. در حوزه تعرفه‌های انبارداری کالای فله مواد معدنی برای واردکنندگان و صادرکنندگان برای وحدت رویه در بنادر کشور، تعرفه‌های تصاعدی از ۱۵ اردیبهشت ۹۷ اعمال می‌شود. به گفته وی، با هدف افزایش ترانزیت کالای غیرکانتینری برای فورواردهایی که بیش از ۷۵ هزار تن در سال در بنادر عملیات تخلیه و بارگیری داشته باشند در انبارداری تخفیف ارائه می‌شود، ضمن اینکه در منطقه ویژه نیز از ۵۵ تا صددرصد تخفیف ارائه می‌شود.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: برای خطوط کشتیرانی که ۲۰ هزار TEU در بنادر کشور تخلیه و بارگیری داشته باشند، در هزینه انبارداری کانتینر تا سقف ۶۵ درصد و در خدمات زیربنایی بندر تا سقف صددرصد تخفیف اعمال می‌شود.

همچنین مطالعه کنید:

افزایش ورشکستگی های صوری

حامدشایگان بازدهی پایین بنگاه‌ها در فضای کسب‌وکار نامساعد، آنها را به سمت راهکارهای غیرمشروع درآمدزایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *