صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
بهترین روش درمان و پیشگیری از بروز کبد چرب

بهترین روش درمان و پیشگیری از بروز کبد چرب

یک متخصص گوارش گفت: کاهش میزان کالری وارده به بدن، افزایش فعالیت‌های روزانه و ورزش بهترین راه درمان و پیشگیری از بیماری کبد چرب به شمار می‌رود.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از سلامت نیوز، عباسعلی محرابیان متخصص گوارش در خصوص علل بروز کبد چرب اظهار داشت: این بیماری در اغلب موارد و خصوصاً در ابتدای شروع علائمی ندارد ولی با گذشت سال‌ها و پیشرفت بیماری علائمی مثل ضعف و خستگی، کاهش اشتها، تهوع و اختلال در حافظه و قضاوت و تمرکز حواس بروز می‌کند.
وی ادامه داد: گاهی بزرگی کبد در معاینه توسط پزشک و درد سمت راست زیر دنده‌ها و لکه‌های تیره در پوست خصوصاً گردن و زیر بغل دیده می‌شود در مراحل انتهایی که سیروز کبدی ایجاد شده باشد تورم شکم و اندام‌ها، تحلیل رفتن عضلات، خونریزی داخلی، یرقان و زردی بدن و نارسایی کبدی و اغما ایجاد می‌شود که نیاز به پیوند کبد در صورت امکان دارد.
این متخصص گوارش افزود: این بیماری اغلب در مراحل اولیه علائمی ندارد و پزشک به‌طور اتفاقی متوجه بزرگی کبد در حین معاینه می‌شود و یا در جریان آزمایش‌ها چکاپ دوره‌ای افزایش آنزیم‌های کبدی و یا در حین سونوگرافی متوجه کبد چرب می‌شویم. که در این صورت پزشک با بررسی علل افزایش آنزیم‌ها و علل مختلف آن پی به کبد چرب می‌برد. در مواردی هم قطعی‌ترین مدرک برای اثبات وجود کبد چرب نمونه برداری از کبد و آزمایشان با میکروسکوپ است.
محرابیان با بیان اینکه در حال حاضر درمان قاطعی برای کبد چرب وجود ندارد، اما برطرف کردن علل زمینه‌ای مثل دیابت و چاقی و اصلاح رژیم غذایی به بهبود آن کمک می‌کند توصیه کرد: پرهیز از مصرف الکل و غذاهای پرکالری و نه فقط مواد چربی مفید خواهد بود.
وی در پایان گفت: رژیم غذایی و افزایش فعالیت که موجب کاهش وزن آرام و تدریجی به میزان نیم تا یک کیلو در هفته و نه کاهش وزن شدید و سریع بسیار مفید است؛ و در حقیقت کاهش میزان کالری وارده به بدن و افزایش سوخت کالری با فعالیت ورزشی بهترین راه درمان و پیشگیری است.
 

همچنین مطالعه کنید:

Modares7

پیش‌ثبت‌نام خودرو تا ۱۴ خردادماه ادامه دارد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از شاتا، با دستور حسین مدرس خیابانی، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *