صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
ایلام آماده پذیرایی از گردشگران نوروزی

ایلام آماده پذیرایی از گردشگران نوروزی

ایلام- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام گفت: ایلام با ۷۸۷ اثر تاریخی، طبیعی و گردشگری ثبت شده، آماده پذیرایی از گردشگران نوروزی است.
به گزارش کسب و کار نیوز، عبدالمالک شنبه زاده در نشست خبری با اصحاب مطبوعات و رسانه‌های استان با بیان اینکه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام قابلیت تبدیل شدن به وزارت خانه را دارد، اظهارداشت: سه هزار و ۱۸۱ شی تاریخی استان چه از اکتشافات و حفاری‌ها و چه آنهایی که از قاچاقچیان کشف و ضبط شده در سامانه جام ثبت شده و با توجه به انجام مطالعات پژوهشی و… تعداد این آثار در سال آینده از ۴ هزار شی عبور خواهد کرد.
وی با بیان اینکه ۲۶ اثر تاریخی در استان تعیین عرصه و حریم شده است، افزود: تعیین عرصه و حریم اولین مرحله برای انجام مطالعات باستان شناسی است و از این لحاظ بسیار حائز اهمیت است و مطالعه ۴ اثر دیگر استان برای تعیین عرصه و حریم در دست اقدام است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام به ۱۷ بنای در دست مرمت در استان اشاره و بیان کرد: در حال حاضر ۳ پایگاه ملی شامل دشت پیش از تاریخ دهلران و شهرهای تاریخی سیمره و سیروان بعنوان مراکز پژوهشی باستان شناسی در استان ثبت شده که مراکزی برای انجام مطالعات باستان شناسی و تاریخی در استان محسوب می‌شوند.
عبدالمالک شنبه زاده عدم وجود موزه باستان شناسی در مرکز استان را از نواقص بزرگ این نهاد عنوان و تصریح کرد: تنها ساختمان موجود برای احداث موزه باستان شناسی در مرکز استان چند سالی است که در اختیار حوزه علمیه قرار گرفته و علی رغم نداشتن قرارداد حوزویان حاضر به خالی کردن ملک نیستند و این سازمان به تمامی مراجع اعم از سازمان بازرسی، حراست، قوه قضائیه و استانداری و… شکایت کرده که این شکایات به هیچ نتیجه‌ای نرسیده و حوزه علمیه بدون پرداخت یک ریال اجاره بها در ۴ سال اخیر، حاضر به تخلیه ملک نیست و ما هم کاملاً بلاتکلیف مانده‌ایم.
وی یکی دیگر از مشکلات این حوزه را انتقال ساکنان کنونی شهر تاریخی سیروان بیان کرد و ادامه داد: زمین لازم برای این انتقال در نظر گرفته شده و انتقال ساکنان به کندی صورت می‌گیرد و با خروج تمامی ساکنان زمینه مطالعات باستان شناسی در این منطقه فراهم خواهد شد.
۱۴ منطقه نمونه گردشگری در ایلام
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام با اشاره به ۱۴ منطقه گردشگری در استان، گفت: بسیاری از مناطق نمونه گردشگری با مناطق تحت نظر دیگر دستگاه‌ها همچون محیط زیست تداخل دارد، اما با این وصف ۶ منطقه همانند آب گرم دهلران، دریاچه دو قلو آبدانان، سراب دره شهر، سید عبدالله ایوان و… در طول سال پذیرای گردشگران و مسافران است.
عبدالمالک شنبه زاده از مهمترین چالش‌های صنعت گردشگری را عدم وجود هتل ۴ ستاره عنوان و تصریح کرد: ۲ هتل آپارتمان در ایلام و مهران، ۸ واحد بوم گردی، ۱۲ هتل، ۷ کمپ ثابت، ۵ مهمان پذیر، ۱۰۲ خانه مسافر، ۶ سفره خانه سنتی و ۱۴ مجتمع تفریحی – فرهنگی عمده مراکز گردشگری استان است که حدود ۵۰۰ نفر در این صنعت مشغول به کار هستند که ۴۰ درصد آنها را بانوان تشکیل می‌دهند.
وی با بیان اینکه گردشگری امری فرابخشی است، بیان کرد: یکی از مشکلات ما در حوزه گردشگری، یکسان بودن مشوق‌های سرمایه گذاری در سراسر کشور است که اکثر سرمایه گذاران در دیگر استان‌ها سرمایه گذاری می‌کنند و امیدواریم دولت در این زمینه مشوق‌های بیشتری برای سرمایه گذاران ایلام در نظر بگیرد.
فعالیت ۳ بازارچه صنایع دستی در ایلام
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام با اشاره به فعالیت ۳ بازارچه صنایع دستی در استان، خاطرنشان ساخت: در حوزه صنایع دستی ۴۰ کارگاه در استان فعال هستند و ۲۰ کارگاه دیگر در حال احداث است و بیش از یک هزار و ۸۰۰ نفر به صورت انفرادی در این حوزه فعالیت دارند.
عبدالمالک شنبه زاده با اشاره به انعقاد تفاهم نامه با پست و یک شرکت خصوصی برای معرفی و فروش صنایع دستی، بیان داشت: آسیب و چالش عمده صنایع دستی، ورود بی رویه آثار چینی است که باعث رکود در بازار صنایع دستی استان شده است.
وی با بیان اینکه نوروز گاه در هر شهر و شهرستانی در کنار یکی از آثار تاریخی، باستانی و مراکز جمعیتی و تفریحگاه‌ها اجرا می‌شود، خاطرنشان کرد: در برنامه نوروزگاه با احداث سیاه چادر و اجرای برنامه‌های فرهنگی، تئاتر طنز، پخت انواع غذاهای سنتی و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی قصد داریم تا لحظات شاد و با نشاطی را برای هموطنان در ایلام فراهم کنیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام هدف از اجرای برنامه نوروزگاه را ایجاد شور و نشاط اجتماعی در بین مردم عنوان کرد و یادآور شد: همه این برنامه‌ها با هدف جذب گردشگر و معرفی بیشتر ایلام بعنوان منطقه‌ای بکر برای گردشگران در تمام طول سال است.

همچنین مطالعه کنید:

مهدی معصومی اصفهانی

کرونا و فرصت طلایی توسعه تجارت الکترونیک

به گزارش کسب و کار نیوز، مهدی معصومی اصفهانی ادامه داد: «معمولا در صنایع کشاورزی ما …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *