صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
محور گفت و گو در ترکمنستان و آذربایجان، روابط اقتصادی و فرهنگی است

محور گفت و گو در ترکمنستان و آذربایجان، روابط اقتصادی و فرهنگی است

دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری یکی از اهداف دولت را توسعه روابط با کشورهای همسایه عنوان کرد و گفت: در نخستین سفر خارجی سال ۹۷ به دو کشور همسایه- ترکمنستان و آذربایجان- عمدتاً درباره مسائل اقتصادی و فرهنگی گفت وگو خواهد شد.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، رییس جمهوری پیش از ترک تهران در فرودگاه در جمع خبرنگاران گفت که این سفرها به دعوت رییسان جمهوری دو کشور ترکمنستان و آذربایجان و در پاسخ به سفرهایی آنها به تهران انجام می‌شود.
روحانی بحث درباره مسائل دو جانبه منطقه‌ای و بین المللی را از دیگر محورهای مذاکراتش در ترکمنستان و آذربایجان عنوان کرد و گفت: یکی از اهداف مهم دولت یازدهم روابط نزدیکتر با کشورهای همسایه بود و این سیاست در دولت دوازدهم با سرعت بیشتر ادامه خواهد یافت.
وی گفت: خوشحالم که در آغاز سال ۹۷ اولین سفر خارجی را به دو کشور همسایه دارم که هم در زمین و هم در دریا با هم همسایه هستیم.روابط دو کشور حسنه و خوب است اما هنوز ظرفیت‌های فروانی برای توسعه روابط دو کشور وجود دارد.
رییس جمهوری گفت علاوه بر روابط تجاری و سنتی بین دو کشور می‌دانید مساله ترانزیت منطقه و اتصال ابهای جنوب به اسیای مرکزی و قفقاز اهمیت زیادی دارد.
روحانی افزود: ارتباط با کشورهای قفقاز از طریق این دو کشور است و در حال حاضر راه ارتباطی سرخس و آستارا را داریم. دو طرح هم در دست اقدام است که با تکمیل ان روابط سهل تر می‌شود.
وی ادامه داد: طرح راه آهن چابهار به زاهدان، بندر چابهار را به آسیای مرکزی متصل می‌کند و طرح مشترک ایران و آذربایجان، رشت به آستارا است که جنوب را به قفقاز و روسیه و گرجستان و سایر کشورهای اروپایی متصل می‌کند.
رئیس جمهوری با اشاره به اهمیت ترانزیت به منطقه آسیای مرکزی، روسیه، اروپا و چین افزود: در این سفر اسنادی میان ایران و آذربایجان برای (احداث) خط راه آهن رشت- آستارا به امضا می‌رسد و توافقات دیگری برای همکاری در زمینه نفت و گاز انجام خواهد شد.
روحانی ادامه داد: این اقدامات تحول بزرگی در روابط دو کشور محسوب می‌شود و از نظر اقتصادی روابط دو کشور را نزدیکتر از گذشته خواهد کرد.
وی اضافه کرد: در این سفر اسنادی در زمینه مسائل صنعتی، کشاورزی، بهداشتی و توریسم به امضا خواهد رسید و بازرگانان دو کشور اجلاسی خواهند داشت و راجع به همکاری‌های بخشهای خصوصی مذاکره خواهد شد.
رئیس جمهوری همچنین گفت: انشاء الله در این سفر دیدار کوتاهی در شهر تاریخی مرو خواهیم داشت. شهر مروعلاوه بر اینکه شهری کهن و قدیمی است در تاریخ ما هم جایگاه ویژه ای دارد.
روحانی افزود: مهمترین مسئله این است که در نقطه‌ای از این شهر محل سکونت علی ابن موسی الرضا علیه اسلام بوده است که زیارت آن مغتنم است. 

همچنین مطالعه کنید:

leasing

پرداخت تسهیلات لیزینگ به همه محصولات شرکت‌های دانش بنیان تا سقف ۵۰ میلیارد تومان

به گزارش کسب و کار نیوز، سیاوش ملکی‌فر در برنامه گفتگوی ویژه ساعت ۱۸:۳۰ شبکه خبر، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *