صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
استرس چگونه انسان را مستعد ابتلا به بیماری می کند

استرس چگونه انسان را مستعد ابتلا به بیماری می کند

نتایج مطالعه محققان امریکایی نشان می‌دهد که استرس با تحت تاثیر قرار دادن سلول‌هایی که از بدن محافظت می‌کنند، انسان را برای ابتلا به بیماری‌ها مستعدتر می‌سازد.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، روزنامه دیلی میل نوشت، محققان دانشگاه میشیگان امریکا در این مطالعه نحوه تاثیر استرس را بر سلول‌هایی که از بدن در برابر بیماری‌های عفونی محافظت می‌کند، شناسایی کرده‌اند.
محققان متوجه شدند که استرس می‌تواند بر واکنش مواد شیمیایی دفاعی و یا موادی که با باکتری‌ها و ویروس‌ها مبارزه می‌کنند، تاثیر گذاشته و باعث تقویت واکنش‌های التهابی مانند سندرم روده تحریک پذیر، آسم و اختلالات خودایمنی مانند لوپوس شود.
از این رو پزشکان می‌توانند برای درمان اختلال‌هایی مانند آسم و علائم سندرم روده تحریک پذیر از ابزارهای مدیریت استرس مانند تمرینات تنفسی و یوگا استفاده کنند.
این مطالعه که در مجله Leukocyte Biology منتشر شده است نشان داد که گیرنده‌های استرس معروف به CRF1 با ارسال سیگنال‌هایی به برخی سلول‌های ایمنی به نام ماست‌سل‌ها (mast cells) نحوه دفاع آنها را از بدن کنترل می‌کنند.
ماست سل‌ها یک نوع گلبول سفید خون هستند که زمانیکه سیستم ایمنی با یک تهدید مبارزه می‌کند، باعث بروز واکنش‌های التهابی مانند حساسیت شدید و واکنش‌های آلرژیک می‌شوند. این سلول‌ها همچنین در جریان وضعیت‌های استرس زا به وجود می آیند.
محققان در این مطالعه که بر موش‌ها صورت گرفت واکنش‌های سلول ایمنی را بر بروز استرس روانی و آلرژیک بررسی کردند. یک گروه از موش‌ها شرکت کننده در این مطالعه در ماست سل‌های خود گیرنده‌های استرس داشتند و گروه دیگر فاقد هرگونه گیرنده استرس بودند.
این مطالعه نشان داد، موش‌های دارای گیرنده‌های استرس به سطوح بالای بیماری مبتلا بودند درحالیکه موش‌های بدون این گیرنده‌ها بیماری کمتری داشتند و از ابتلا به هر دو استرس رو انی و آلرژیک در امان بودند.
آدام موزر استادیار متخصص بیماری‌های ناشی از استرس گفت: زمانیکه ماست سل‌ها در شرایط استرس زا به وجود می آیند، آنها تحت تاثیر گیرنده‌های استرس قرار می‌گیرند.
در چنین شرایطی گیرنده‌های CRF1 به این سلول‌ها دستور می‌دهد که مواد شیمیایی آزاد کنند که می‌تواند به بیماری‌های التهابی و آلرژیک مانند سندرم روده تحریک پذیر، آسم، آلرژی غذایی و اختلالات خودایمنی مانند لوپوس منجر شوند.

 

همچنین مطالعه کنید:

online store

اقبال مردم به خرید آنلاین

میناسادات حسینی به گزارش کسب و کار نیوز، چند روزی است سر و کله کرونا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *