صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
تلاش برای کاهش حاشیه‌نشینی و کودکان کار و خیابانی در سال ۹۷

تلاش برای کاهش حاشیه‌نشینی و کودکان کار و خیابانی در سال ۹۷

رئیس سازمان بهزیستی کشور با تاکید بر اینکه کاهش آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد، طلاق، کودکان کار و خیابانی، مفاسد اخلاقی و حاشیه‌نشینی در دستور کار سازمان بهزیستی قرار دارد، گفت: در سال آینده اعتبارات خوبی در این بخش پیش‌بینی شده است.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از
تسنیم، انوشیروان محسنی بندپی در نشست خبری خود در پایان سال ۹۶ اظهار کرد: در سال جاری اقدامات خوبی در حوزه‌های مختلف و بویژه افزایش مستمری مددجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی از جمله کمیته امداد و سازمان بهزیستی انجام گرفت. براساس برنامه ششم توسعه نیز هر ساله ۱۰ درصد مستمری مددجویان افزایش پیدا می‌کند.
رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: از ابتدای سال ۹۶ مستمری مددجویان به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرد و حدود ۹۵ هزار تومان به مستمری مددجویان افزوده شد به طوری که خانواده تک‌نفره ۵۳ هزار تومان دریافت می‌کردند که با مصوبه دولت این رقم به ۱۴۹ هزار تومان افزایش پیدا کرد.
محسنی بندپی بیان کرد: از ابتدای سال ۹۷ نیز ۱۰ درصد به مستمری فعلی مددجویان دستگاه‌های حمایتی افزوده خواهد شد.
وی همچنین به حمایت از افراد پشت نوبت جهت ورود به دستگاه‌های حمایتی اشاره کرد و گفت: طبق برنامه ششم توسعه قرار است یارانه ۳ دهک بالای جامعه حذف و در اختیار مددجویان قرار بگیرد که این کار در راستای برقراری عدالت، کاهش فقر و برابرسازی این افراد پشت نوبت همانند مستمری‌بگیران دستگاه‌های حمایتی است.
رئیس سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: این تصمیم براساس اولویت به افراد پشت نوبت پرداخت خواهد شد.
محسنی بندپی همچنین به پرداخت یارانه مراکز نگهداری معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن اشاره کرد و گفت: یارانه معوقه این مراکز با همکاری سازمان برنامه و بودجه تا پایان سال ۹۶ پرداخت شده است و در این زمینه سازمان بدهی‌ای را به مراکز ندارد.
وی افزود: یکی دیگر از اقدامات سازمان بهزیستی پیگیری پرداخت یارانه پرونده‌های مددکاری است که در این زمینه نیز امیدواریم اعتبارات لازم در اختیار سازمان بهزیستی قرار بگیرد.
رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه نشست خبری خود به اقدامات پیشگیرانه و کنترل آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت: یکی از سیاست‌های سازمان پیشگیری و کنترل ۵ آسیب جدی در کشور است که از آن جمله می‌توان به اعتیاد، طلاق، کودکان و خیابان، مفاسد اخلاقی و حاشیه‌نشینی اشاره کرد.
محسنی بندپی همچنین به راه‌اندازی سامانده ثبت الکترونیکی طلاق در ۱۰ استان اشاره کرد و گفت: به زودی این سامانه پس از اجرای طرح پایلوت برای سایر استان‌ها نیز اجرا خواهد شد.
وی به اجرای طرح الگوی دادگاه‌های درمان‌مدار اشاره کرد و گفت: این طرح در ۶ استان با همکاری قوه قضائیه در حال انجام است و سازمان بهزیستی تلاش می‌کند از تمام ظرفیت سایر قوای دیگر برای ارائه خدمات به جامعه هدف استفاده کند.
رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: طرح پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی در سال ۹۶ کلید خورده است و این طرحر در سال آینده یکی از سیاست‌های جدی سازمان بهزیستی خواهد بود.
محسنی بندپی همچنین به قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت اشاره کرد و گفت: لایحه این قانون نیز پس از مطرح شدن در صحن علنی و در نهایت به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید و در نهایت برای تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال شد که شورای نگهبان چند ایراد به آن قانون گرفت و در ادامه نیز نمایندگان مجلس ایرادات مطرح شده را برطرف و در نهایت برای تایید به شورای نگهبان ارسال شده است که این قانون مورد تایید قرار گرفته است و به زودی جهت اجرا ابلاغ خواهد شد.
وی به اجرای طرح‌های غربالگری از جمله بینایی‌سنجی، شنوایی‌سنجی، اضطراب و شناسایی به موقع اوتیسم اشاره کرد و گفت: در این راستا اقدامات خوبی از سوی سازمان انجام شده است.
رئیس سازمان بهزیستی کشور به غربالگری ژنتیکی ازدواج اشاره کرد و گفت: براساس برنامه‌ریزی انجام شده پرسشنامه ژنتیک قبل از ازدواج الزامی است و آیین‌نامه آن با همکاری وزارت بهداشت تهیه و تدوین شده است.
محسنی بندپی گفت: امسال ۱۸۰ هزار زوج جوان در مشاوره‌های ژنتیک شرکت کردند و این در حالی است که سازمان بهزیستی تصمیم دارد تمام خانواده‌هایی که یک فرزند معلول به دنیا آورده‌اند برای بارداری دوم آزمایش‌های ژنتیک را انجام بدهند و در این زمینه نیز سازمان بهزیستی کمک‌های مالی را انجام خواهد داد.
وی همچنین به راه‌اندازی ۱۵۰ اورژانس اجتماعی در شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر اشاره کرد و گفت: این اتفاق در سال ۹۶ انجام گرفته است و این مجموعه در بخش‌های مختلف از جمله بحران‌های اجتماعی، کاهش طلاق، خودکشی تاثیر بسزایی داشته است.
رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه در خصوص اقدامات انجام شده از سوی سازمان در حوزه اشتغال جامعه هدف بیان کرد: در این بخش ۵۰۰ میلیارد تومان اختصاص داده شده است به طوری که ۴۶ هزار شغل برای جامعه هدف تا به امروز ایجاد شده که از این تعداد ۲۶ هزار شغل برای معلولان و ۲۰ هزار شغل برای زنان سرپرست خانوار و سایر افراد ایجاد شده است.
محسنی بندپی ادامه داد: توانمندسازی جامعه هدف و استفاده از ظرفیت‌های آنها یکی از سیاست‌های سازمان بهزیستی بوده و در این زمینه با دادن وام‌های اشتغال اقدامات موثری صورت گرفته است.
وی همچنین به اقدامات انجام شده در حوزه مسکن جامعه هدف سازمان اشاره کرد و گفت: در این زمینه ۳ هزار مسکن به خانواده‌های بالای دو معلول واگذار شده و ۸ هزار مسکن در این بخش در دستور کار قرار دارد که این کار با همکاری سازمان بهزیستی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سازمان زمین و مسکن انجام خواهد گرفت.
رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به تسهیلات ویژه برای خانواده‌های معلول در بحث وام اشاره کرد و گفت: خانواده‌های معلولی که در روستاها زندگی می‌کنند از وام با ۴ درصد استفاده می‌کنند که سود این وام در شهرها ۱۶ درصد است که در همین زمینه سازمان بهزیستی مابه‌التفاوت سود وام اشاره شده را پرداخت می‌کند. ضمن اینکه در اعتبارات بودجه ۹۷ نیز این موضوع پیش‌بینی شده است.
محسنی بندپی تصریح کرد: در توسعه کمی و کیفی اورژانس اجتماعی و توسعه غربالگری، اشتغال و توانمندسازی جامعه هدف بهزیستی در سال ۹۶ اقدامات خوبی صورت گرفته است ضمن اینکه در حوزه رویکرد توانبخشی مبتنی بر خانواده اتفاقات خوبی در سال جاری صورت گرفته است و در همین زمینه اعتبارات موردنیاز در سال ۹۷ نیز پیش‌بینی شده است.
وی به برگزاری اجلاس منطقه‌ای سالمندان با هدف بررسی شاخص‌های سالمندی اشاره کرد و گفت: این اجلاس در آبان‌ماه سال آینده توسط سازمان بهزیستی و دبیرخانه شورای ملی سازمان بهزیستی انجام خواهد گرفت.
رئیس سازمان بهزیستی کشور به تعداد مهدهای کودک در سطح کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر تنها ۲۰ درصد افراد واجد شرایط در این مهدها حضور پیدا می‌کنند که ما باید بتوانیم با فراهم شدن شرایط این تعداد را افزایش دهیم و این در حالی است که برخی توان پرداخت شهریه مهدکودک را ندارند، سازمان بهزیستی از آنها حمایت می‌کند.
محسنی بندپی به برنامه‌ریزی سازمان بهزیستی جهت توزیع یک وعده غذای گرم در مهدهای کودک روستایی و حاشیه‌ای اشاره کرد و گفت: در این بخش نیز در سال جاری سازمان به تعهدات خود عمل کرده است.
وی با تاکید بر اینکه توسعه شیرخوارگاه‌ها استراتژیک سازمان نیست، گفت: استانداردسازی به لحاظ فیزیکی یکی از سیاست‌های سازمان در شیرخوارگاه‌ها است.
رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اختلاف نظر وزارت آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی در خصوص فعالیت پیش‌دبستانی‌ها در مهدهای کودک گفت: صدور مجوز فعالیت‌های مهدهای کودک طبق قانون و همچنین برنامه ششم توسعه در اختیار سازمان بهزیستی است و در این زمینه اختلاف نظری بین فعالیت پیش‌دبستانی‌ها و مهدهای کودک وجود دارد که مهدهای کودک شرایطی را برای پیش‌دبستانی‌ها فعال کردند که این با مخالفت آموزش و پرورش روبه‌رو شده است که در همین زمینه ما صورتجلسه‌ای را تهیه کردیم تا این مشکل برطرف شود.
محسنی بندپی گفت: با تعطیلی فعالیت پیش‌دبستانی‌ها در مهدهای کودک تعداد قابل توجهی از افرادی که در مهدهای کودک فعال هستند بیکار می‌شوند.
وی همچنین به بیمه زنان سرپرست خانوار تحت پوشش سازمان اشاره کرد و گفت: در این زمینه نیز با تصویب لایحه ماموریت‌های اجتماعی اتفاقات خوبی خواهد افتاد ضمن اینکه تا امروز ۱۱۰ هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش بیمه‌های اجتماعی سازمان قرار گرفته‌اند.
رئیس سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: در بودجه ۹۷ علاوه بر اعتبارات دولت برای بیمه زنان سرپرست خانوار پیش‌بینی کرده است، دولت نیز مبلغ ۲۲۰ میلیارد تومان برای این موضوع اختصاص داده است.
محسنی بندپی همچنین به برنامه‌ریزی سازمان برای جمع‌آوری و ساماندهی و درمان معتادان متجاهر بیان کرد: در این زمینه نیز صدور مجوز کمپ‌ها (ماده ۱۶) به عهده سازمان بهزیستی است و به همین دلیل هفته گذشته جلسه‌ای با حضور اعضای شورای مربوطه برگزار کردیم و تصمیمات مهمی اتخاذ شد.
وی گفت: طبق نظر اعضای شورا قرار شده است در ۶ استانی که ما با جمعیت قابل توجهی از معتادان متجاهر روبه‌رو هستیم اقداماتی در راستای جمع‌آوری، فقرزدایی و توانمندزدایی افراد انجام شود.
رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: ما با ۲ آمار متفاوت در خصوص معتادان متجاهر روبه‌رو هستیم که یک آمارتعداد آنها ۷ هزار و ۴۷۷ نفر و یک آمار آنها را ۸ هزار و ۳۰۰ نفر ثبت کرده است ولی در هر صورت سازمان بهزیستی با همکاری سایر بخش‌ها اقداماتی را در راستای جمع‌آوری، ساماندهی، سم‌زدایی و توانمندسازی آنها انجام خواهد داد.

همچنین مطالعه کنید:

Modares7

پیش‌ثبت‌نام خودرو تا ۱۴ خردادماه ادامه دارد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از شاتا، با دستور حسین مدرس خیابانی، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *