صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
خشکسالی بیش از ۱۷هزار میلیارد ریال به کشاورزی خوزستان خسارت وارد کرد

خشکسالی بیش از ۱۷هزار میلیارد ریال به کشاورزی خوزستان خسارت وارد کرد

رئیس سازمان جهادکشاورزی خوزستان گفت: کاهش بارندگی‌ها و خشکسالی بی سابقه نیم قرن اخیر ۱۷ هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی استان خسارت زده است.
به گزارش کسب و کار نیوز، کیخسرو چنگلوایی افزود: در مجموع ۶۶۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان خوزستان بر اثر خشکسالی و نبود بارش مؤثر در ۵۰ سال اخیر آسیب دیده که از این میزان بیش از ۱۰۰ هزار هکتار گندم آبی به کلی از بین رفته است.
به گفته وی در مجموع ۷۸۰ هزار تن محصول در مساحت ۶۶۰ هزار هکتار زمین‌های زیرکشت بین ۱۰ تا ۱۰۰ درصد خسارت دیده‌اند.
وی با بیان اینکه برداشت محصول گندم و جو در بیش از ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی دیم استان وجود ندارد افزود: تقریباً همه اراضی زیرکشت در سال زراعی ۹۷-۹۶ با تنش آبی مواجه شده ولی امیدواریم در بقیه ماه‌های سال آبی جاری با بارش‌های مناسب بخشی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های کشاورزان استان برطرف شود.
رئیس سازمان جهادکشاورزی خوزستان در ادامه با بیان اینکه نیاز آبی اراضی زیرکشت استان به علت گرمای زودرس و نیاز گیاه به شدت بالا است افزود: به علت کاهش شدید ذخایر سدهای استان، امکان آبیاری همه اراضی زیرکشت وجود ندارد.
چنگلوایی با اشاره به اینکه میزان بارندگی بسیاری از مناطق استان خوزستان در سال جاری ۸۰ تا ۸۵ درصد نسبت به سال آبی گذشته کمتر بوده است افزود: در کنار کاهش بارندگی‌ها، ریزگردها نیز بر حجم و گستردگی میزان خسارات وارده به محصولات کشاورزی و باغی استان افزوده است.
وی با بیان اینکه در صورت تداوم خشکسالی و نبود بارش میزان خسارت به بخش کشاورزی استان بیشتر خواهد شد افزود: صندوق بیمه محصولات کشاورزی تنها کمک کننده به کشاورزان خسارت دیده است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی خوزستان با بیان اینکه در کشت بهاره و تابستانه به علت نبود آب، به طور قطع با محدودیت کشت رو به رو خواهیم بود افزود: ممنوعیت کشت برنج تا کنون به صورت قطعی مشخص نشده است چون همه چیز به میزان بارندگی در ماه‌های آینده بستگی دارد.
خشکسالی و کاهش شدید بارندگی‌ها در سال زراعی جاری مشکلات و نگرانی‌های زیادی را متوجه کشاورزان و دامداران کرده است.
در سال زراعی گذشته حدود ۱.۷ میلیون تن گندم در استان خوزستان تولید که از این میزان حدود یک میلیون و ۳۵۰ هزار تن به نرخ تضمینی از کشاورزان خریداری شد.
پیش بینی‌های اولیه کارشناسان کشاورزی، از کاهش میزان تولید گندم در استان به میزان ۳۵ درصد حکایت می‌کند ولی در صورت ادامه کاهش بارندگی‌ها، امکان کاهش بیشتر تولید گندم وجود دارد.
استان خوزستان برای سومین سال متوالی است که مقام نخست تولید گندم را در کشور به خود اختصاص داده است.
بر اساس آمار رسمی سازمان جهادکشاورزی خوزستان، مجموع تولیدات سالانه کشاورزی و باغی استان ۱۵.۸ میلیون تن است که از این حیث مقام نخست کشور را داراست.
طبق برنامه قرار است با اجرای کامل طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری، میزان تولیدات کشاورزی و باغی استان به رقم ۲۵ میلیون تن برسد و حدود ۳۰۰ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کند.
در استان خوزستان که ۱.۲ میلیون هکتار زمین کشاورزی دارد بیش از ۱۲۰ نوع محصول زراعی و باغی تولید می‌شود.

 

همچنین مطالعه کنید:

سید کمیل طیبی

مصائب یارانه دهی

سرمقاله-  دولت در حالی یارانه ۱۰۰ هزار تومانی و وام یک میلیونی را در صف …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *