صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
امنیت غذایی کشور در دولت تدبیر و امید با اتکاء به تولید داخلی شده است

امنیت غذایی کشور در دولت تدبیر و امید با اتکاء به تولید داخلی شده است

وزیر جهاد کشاورزی خواستار سرمایه گذاری و ورود به پروژه های جدید با توجیه اقتصادی و ارزش افزوده در حوزه دام و طیور به منظور افزایش تولید و درآمد ملی شد.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی امروز یکشنبه بیست‌اسفند در گردهمایی معاون بهبود تولیدات دامی سازمان های جهاد کشاورزی استان های کشور با اشاره به موضوعات کلیدی و مهم در این بخش گفت: ورود به بسترهای جدید تولید که توجیه اقتصادی دارند، علاوه بر افزایش تولید ملی موجب اشتغالزایی موثر می شود.
وی افزود: اگر تولید شتر مرغ، گوزن، آهو و کبک در مناطق مستعد امکانپذیر و اقتصادی است و زمینه های صادراتی آن وجود دارد باید بر روی آن سرمایه‌گذاری کرد.
وزیر جهاد کشاورزی در عین حال بر مراقبت‌های بهداشتی در تولید دام و طیور به ویژه در مناطق مرزی و نقل و انتقالات آن تاکید کرد.
وی تهیه آمار، ارقام و اعداد در حوزه تولید را ضروری خواند و تصریح کرد: مدیریت بدون آمار محال است و با داشتن آمار دقیق می توان شرایط موجود تولید و عرضه را ارزیابی و برای آن تدبیر کرد.
حجتی در ادامه بار دیگر بر ایجاد زنجیره تولید در تمام زیر بخش های کشاورزی تاکید گذاشت و اظهار داشت: کشاورزی با زنجیره تولید پایدار و موفق خواهد بود.
وی افزود: تولید کننده ای که در خارج از زنجیره تولید قرار دارد باید جداگانه نهاده های مورد نیاز را تهیه و محصولش را به هر قیمتی در بازار عرضه کند که در این صورت َآسیب پذیر خواهد بود و دچار اشتباه در محاسبات می‌شود.
وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: تولید کنندگان باید در زنجیره تولید جذب حذف شوند، زیرا امروز با روش های سنتی دیگر نمی توان تولید و زندگی کرد.
وی افزود: ما باید تولید در بخش کشاورزی از مرحله مزرعه تا سفره را ببینیم و در دستور کار قرار دهیم.
حجتی با بیان این که تولیدکنندگان را نمی توان پشت درهای دامداری و مرغداری و بدون نهاده رها کرد، گفت: نهاده ها با منشاء داخلی و خارجی باید توسط تولید کنندگان تامین شود و این از برنامه های ما است.
وی از استان ها خواست این موضوع را پیگیری و تولیدکنندگان را توجیه کنند که به منظور کوتاه کردن دست دلالان، نهاده ها را از تعاونی ها و اتحادیه های خودشان خریداری کنند.
وزیر جهاد کشاورزی در همین حال خواست، تعاونی ها و زنجیره های تولید موفق در استان های کشور شناسایی و مورد بازدید دامداران و پرورش دهنگان طیور قرار بگیرند.
وی در ادامه بر تامین بذرهای جدید تاکید کرد و گفت: به رغم کاهش سطح زیر کشت چغندرقند بهاره از ۲۳۰ هزار هکتار به ۱۰۰ هزار هکتار، امسال رکورد جدید تولید این محصول را به علت استفاده از بذرهای جدید داشتیم به طوری که سال ۹۷ نیازی به ورادات شکر نخواهیم داشت.
حجتی با بیان این که در دنیا سرمایه گذاری های عظیمی در حوزه تحقیقات کشاورزی انجام می شود، اذعان داشت: ما باید در تعامل با دنیا باشیم، زیرا کشورهایی که در هایشان را به روی دنبا بستند عقب ماندند و از این رو ما باید ژن، نژاد و بذرهای جدید را در کنار ارقام داخلی استفاده کنیم.
وی گفت: ورود سرمایه و دانش در صنعت دامپروری در بخش کشاورزی نسبت به سایر زیربخش ها ظهور و ورود بیشتری دارد و کارهای زیادی می توان در این حوزه انجام داد.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که محدودیت َآب و خاک نباید مانع تولید شود، اظهار داشت: ایران دارای ظرفیت ها و قابلیت های زیادی برای کشاورزی است و مدیریت می تواند همچون کلید با قفل عمل کند.
وی با اذعان به این که طرح جامع استقرار صنعت طیور کشور در حال طراحی است، تصریح کرد: تراکم تولید مرغ تخم گذار در استان های تهران، البرز، قزوین و قم قابل قبول نیست و نباید این صنعت تنها در چند استان متمرکز شود.
حجتی گفت: اگر مناطق قابل قبولی در نوار ساحلی جنوبی داشته باشیم تولیدکنندگان می توانند در این نواحی اقدام به تولید کنند تا در تولید آسیب پذیر نباشیم.
وی با بیان این که نزدیک به ۱۶ میلیارد دلار ارزش تولیدات دامی کشور است، اظهار داشت: این عدد در اقتصاد ایران قابل تامل است.
حجتی در تببین نقش و اهمیت تولیدات دامی داخلی در اقتصاد ملی، امنیت غذایی و امنیت ذهنی و معیشت خانوارها گفت : این اهمیت ها در زمان های کمبود برای جامعه ملموس می شود؛ هنگامی که اعلام می شود نزدیک یک میلیون تن تخم مرغ سالانه در کشور توسط مرغدران تولید و به مصرف مردم می‌رسد و بخشی هم صادر می شود، شاید برای آحاد جامعه تمام ابعاد این دستاورد مشخص نباشد ولی وقتی با کسری ۱۰ هزارتنی آن مواجه می شویم مثل شرابط اخیر که به دلیل شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان حادث شد، تازه متوجه می شویم تولید داخلی چه اهمیتی دارد.
وی با بیان این که بخش خصوصی با تعرفه ۵ درصد تخم مرغ وارد می کند و با قیمت هر کیلو ۱۲۶۰۰ می فروشد و اعلام می کند که صرفه ندارد این در حالی است که تخم مرغ داخلی پیش از این با قیمت هر کیلو ۹۶۰۰ عرضه می شد، همان موقع عده‌ای اظهار می‌کردند که قیمت ها به دلیل هزینه تولید داخلی بالاست و اجحاف به مصرف کننده می شود؛آیا تخم مرغ ۹۶۰۰ تومانی به مصرف کننده فشار وارد می کرد یا تخم مرغ ۱۲۶۰۰ تومانی وارداتی که البته در این شرایط هم اگر تولید داخلی نباشد وضع به مراتب بدتر می شود.
حجتی با اشاره با این که متوسط قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ در تجارت جهانی ۲ دلار و در سطح خرده فروشی حدود ۴ دلار است،خطاب به کسانی که منادی واردات هستند، اظهار داشت: آیا مرغ ۲ دلاریِ وارداتی برای مصرف کننده ایرانی مقرون به صرفه است یا مرغ تولید داخلی با خوراک وارداتی فعلی به نفع مصرف کننده است؟
وزیر جهاد کشاورزی افزود: ۱.۵ میلیارد دلار ذرت برای خوراک دام و طیور وارد کشور شده که نزدیک به یک میلیارد دلار آن با صادرات بخشی از فرآورده های لبنی به کشور برگردانده شد، ضمن آن که اشتغال و نیاز داخلی را هم تامین کردیم.
حجتی اذعان داشت:فعالیت های کشاورزی در همه زیر بخش ها این چنین فرصت ساز و مقاوم ساز اقتصاد ملی هستند.
وزیر جهاد کشاورزی گفت:رسانه های بیگانه مدام مشکلات آب کشور را به تولید غذا توسط کشاورزی نسبت می دهند و امنیت غذایی‌کشور را هدف قرار داده اند و متاسفانه عده‌ای در داخل هم با مقصود و نظر و یا ندانسته بر همان طبل می‌کوبند.
حجتی با بیان این که وزارت جهاد کشاورزی در دولت تدبیر و امید با اتخاذ راهبرد بهره وری توانسته است کشور را در تولید محصولات اساسی به تولید داخلی متکی و امنیت غذایی کشور را با اتکا به تولید داخلی تامین نماید، تصریح کرد: ایران ظرفیت های فراوانی دارد و با استناد به میانگین بارش کشوری نباید از ظرفیت استان هایی مانند کردستان،کرمانشاه،ایلام، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی که میانگین بارش آنها ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلی متر است،غافل شویم.
وی افزود: حتی در یزد که میانگین بارش آن ۶۲ میلی متر است بزرگترین مرکز پرورش اسب ایران فعالیت می کند.
حجتی خاطرنشان کرد:کشاورزی به موفقیت های زیادی در تولید صادرات، رشد اقتصادی و تراز تجاری طی پنج سال اخیر دست یافته که لازم است افکار عمومی با اطلاع رسانی درست در جریان آن قرار گیرد.
وی ادامه داد: بستر حرکت ما در بخش کشاورزی، افکار عمومی است و اگر افکار عمومی در جریان اقدامات این بخش نباشد، نمی توان با سرعت لازم حرکت کرد.

 

همچنین مطالعه کنید:

تامین مواد اولیه تولید، اولویت اصلی وزارت صمت/ممنوعیت واردات قطعات دارای مشابه ساخت داخل

حسین مدرس خیابانی در جلسه امروز خود با انجمن‌های تولیدی و تولیدکنندگان لوازم خانگی از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *