صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
در آستانه توافق بر سر ۵۰ فقره استاندارد مشترک با عراق هستیم

در آستانه توافق بر سر ۵۰ فقره استاندارد مشترک با عراق هستیم

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت که جمهوری اسلامی ایران و عراق در آستانه توافق بر سر ۵۰ فقره استاندارد مشترک هستند.
'نیره پیروزبخت' در حاشیه سفر هیات بلندپایه ایرانی به سرپرستی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری به عراق  افزود که ایران و عراق در آستانه توافق بر سر ۵۰ فقره استاندارد مشترک هستند که این ۵۰ فقره، ۸۰ درصد از کالاهای صادراتی کشورمان را به عراق در بر می گیرد.
به گفته وی، در همین راستا ۱۰ مورد اسناد استاندارد ملی ایران به انگلیسی ترجمه شده و در اختیار طرف عراقی قرار داده شده تا با بررسی آن، از استانداردهای ایران مطلع شود.
وی اضافه کرد که در گفت وگو های خود با رییس سازمان استاندارد عراق پیشنهاد داده است که سازمان ملی استاندارد ایران آمادگی دارد تا در صورت عدم پذیرش استاندارد ملی کشورمان، براساس استانداردهای عراقی گواهی صادر کند.
وی خاطرنشان کرد که توافق بر سر استانداردها بین دو کشور برای اقلام صادراتی باعث برداشته شدن بسیاری از بروکراسی های اداری و تسریع در عبور کالاها از مرزهای دو کشور و تسهیل فعالیت های تجاری بین دو طرف می شود.
پیروزبخت خاطر نشان ساخت که در حال حاضر در سراسر دنیا، کنترل و صدور گواهی استاندارد در محل تولید کالا در کارخانه انجام شده و محموله صادراتی، پلمب شده و سپس راهی کشور مقصد می شود.
به گفته وی، مشکلی که الان بین دو کشور در حوزه تایید استاندارد کالاهای صادراتی وجود دارد این است که عراق چند سالی است که طی مناقصه ای که برگزار کرده، صدور گواهی استاندارد را به سه شرکت اروپایی واگذار کرده است.
پیروزبخث افزود که طبق این توافق، هر کشوری که قصد صادرات کالا به عراق دارد، طرف عراقی از این شرکت های اروپایی می خواهد که کالاها را از حیث استانداردهای تعریف شده، بازرسی و کنترل کرده و گواهی استاندارد صادر کند. 
وی با اشاره به اینکه شرکت های اروپایی طبیعی است که ورود این شرکت ها بروکراسی های زمانبر را در صدور گواهی نامه استاندارد ایجاد کرده و بعد از ورود کالا با گذرگاه های مرزی، کالاها بار دیگر در مرز عراق از حیث استاندارد بازرسی و کنترل مجدد می شوند.
وی تاکید کرد که اگر توافق بر سر ۵۰ فقره استاندارد بین دو کشور صورت گیرد، قطعا بخش زیادی از این بروکراسی های دست و پا گیر برداشته می شود.
رییس سازمان ملی استاندارد کشورمان گفت که همانند همه دنیا کالا در کارخانه تولیدی بازرسی و گواهی استاندارد برای آن صادر شده و محموله پلمب شده و راهی عراق می شود و فقط در مرزها از حیث وجود علامت استاندارد مربوطه، کنترل صورت می گیرد و بازرسی مجدد در مرزها صورت نخواهد گرفت.
وی ادامه داد که پیشنهاد دومی که به طرف های عراقی داده شده این است که عراق به استاندارد ملی ایران اعتماد کرده و سازمان ملی استاندارد در قبال صدور کالاها به عراق، استاندارد ویژه تعیین کرده و بر روند صدور کالاهای برای حفظ کیفیت آنها، نظارت مستمر خواهد کرد.
پیروزبخت تاکید کرد که مشکلی که هم اکنون بین دو کشور وجود دارد، وجود دوگانگی استاندارد بین دو طرف است و این امر هم در کار صادرات کالاها و هم سرعت عمل عبور کالاها از مرزها مشکل ایجاد کرده است. 
'اسحاق جهانگیری' معاون اول رییس جمهور ایران در راس یک هیات بلندپایه و به دعوت رسمی نخست وزیر عراق از چهارشنبه تا جمعه در عراق بسر برد. 
دیدارهای جداگانه با نخست وزیر، رییس جمهور، رییس پارلمان و تعدادی از مقامات عراقی و رهبران سیاسی این کشور و مذاکرات مفصل میان هیات های دو کشور از برنامه های این سفر بود. 

همچنین مطالعه کنید:

مهدی معصومی اصفهانی

کرونا و فرصت طلایی توسعه تجارت الکترونیک

به گزارش کسب و کار نیوز، مهدی معصومی اصفهانی ادامه داد: «معمولا در صنایع کشاورزی ما …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *