صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
نظارت بر رستوران های بین راهی در نوروز تشدید می شود

نظارت بر رستوران های بین راهی در نوروز تشدید می شود

 معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه نظارت بر اماکن و رستوران های بین راهی در ایام نوروز تشدید می شود، گفت: بهداشت فردی، اولین اولویت بازرسان بهداشت محیط در کنترل رستوران ها و اماکن بین راهی است.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل  از وزارت بهداشت، محسن فرهادی در خصوص تمهیدات لازم جهت بهداشت محیط و نظارت بر اماکن و اغذیه فروشی ها در ایام تعطیل نوروز افزود: برنامه های نوروزی بهداشت محیط و نظارت بر اماکن و رستوران ها از ۱۵ اسفند سال ۹۶ آغاز شده و تا ۱۵ فروردین سال ۱۳۹۷ ادامه دارد. 
وی با بیان اینکه مهمترین هدف مرکز بهداشت محیط، حفظ و ارتقای سلامت شهروندان خصوصا مسافرین نوروزی است، خاطرنشان کرد: نوع عملکرد، نظارت و کنترل های ما بر روی مراکز و اماکن عمومی متفاوت است، یعنی اولین اولویت ما بر بازدید از هتل ها، متل ها، پانسیون ها، رستوران ها با تاکید بر اماکن، مساجد، رستوران ها و پمپ بنزین های بین راهی است. 
معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: همکاران بهداشت محیط از ابتدا تا ۱۵ اسفند ماه نسبت به هماهنگی های برون بخشی اقدام می کنند، زیرا در فعالیت های نوروزی به همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، تعزیرات حکومتی، قوه قضاییه و اتاق اصناف نیاز است و در این راستا تمامی ارگان ها، برنامه های اجرایی خود را نوشته و از ۱۵ اسفند ماه وارد مرحله عملیاتی می شود. 
فرهادی با بیان اینکه برنامه های ما از ساعت ۸ تا ۲۰ به صورت ثابت و از ۲۰ شب تا ۸ صبح به صورت کشیک های آنکال اجرایی می شود، گفت: شماره تلفن ۱۹۰ به صورت شبانه روزی آمادگی پاسخگویی به شکایات مردم را دارد. 
وی با بیان اینکه تیم های بازرسی به صورت ثابت و سیار آماده فعالیت هستند، تصریح کرد: در هر ستاد دانشگاهی کشیک ثابت خواهیم داشت و کشیک های سیار نیز به صورت دونفره به بازرسی، ارزیابی و رسیدگی به شکایات در فیلد عملیاتی اقدام خواهند کرد. 
معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، ترتیب اولویت نظارت ها در راستای اجرایی سازی برنامه های ویژه نوروز را بیان کرد و گفت: هر چه به پایان سال نزدیک می شویم، کنترل بر آرایشگاه های مردانه و زنانه، شیرینی فروشی ها و شیرینی پزی ها افزایش پیدا کرده و بعداز تحویل سال ۹۷، بر نظارت مراکز مسافرپذیر و در ایامی مانند روز طبیعت بر بهداشت محیط تفرجگاه ها، سواحل و پارک ها تاکید خواهد شد. 
وی افزود: بازرسان و همکاران بهداشت محیط، جهت نظارت بر رستوران ها و کنترل بهداشت محیط، از دستگاه های پرتابل سنجش برای کنترل دما، کنترل ph، کنترل نمک و بار میکروبی آب و غذا استفاده می کنند و انتظار می رود، مداخله همکاران ما از سال های قبل بیشتر بوده و کنترل ها افزایش پیدا کند تا برنامه هایی که در قالب طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت مورد تاکید است، با هدف ارتقای بهداشت عمومی شهروندان به کار گرفته شود. 
این مقام وزارت بهداشت با بیان اینکه در استان تهران از توان دفاتر خدمات سلامت بخش خصوصی استفاده خواهیم کرد، ادامه داد: در مناطقی از تهران که از پوشش ضعیف تری برخوردار است، از بازوی بخش خصوصی در راستای نظارت های بهداشتی نوروزی بهره خواهیم برد. 
وی خاطرنشان کرد: ۱۲۴۰ تیم عملیاتی و نظارتی در راستای اقدامات نوروزی مرکز بهداشت محیط در ایام نوروز بسیج خواهند شد که روزانه ۸۲۰ تیم دونفره از ساعت ۸ تا ۲۰ فعالیت خواهند کرد و ۴۲۰ تیم نیز در مراکز بهداشت شهرستان ها و معاونت بهداشتی دانشگاهی مستقر شده و به صورت کشیک روزانه ثابت فعالیت خواهند کرد. 
فرهادی با تاکید بر اینکه تیم های عملیاتی ملبس به یونیفروم بهداشت و آرم ۱۹۰ هستند، تصریح کرد: خودروهای بازرسان نیز پژوپارس و سمند سفیدرنگ با آرم ۱۹۰ خواهد بود.
وی درخصوص کنترل های بین راهی توضیح داد: در زمینه کنترل بر اماکن و رستوران های بین راهی چهار نکته از اهمیت بیشتری برخوردار است، اول بهداشت فردی است، یعنی افرادی که در رستوران ها و اماکن بین راهی فعالیت دارند، در درجه اول باید بهداشت فردی خود را رعایت کنند، محور بعدی رعایت بهداشت مواد غذایی، نگهداری و شست و شوی آنها است. محور سوم بهداشت تجهیزات و ظروف رستوران ها است و محور چهارم مورد تاکید بر اماکن بین راهی بهداشت سازه و ساختمان محل رستوران ها و امکان بین راهی است.
فرهادی در توضیح سطح رسیدگی به گستره جغرافیایی کشور در جهت بهداشت محیط گفت: برای نظارت گسترده تر از دو ترفند استفتاده کردیم، اول اینکه تیم ها بسیج شده و درحالت آماده باش هستند و دوم اینکه از حداکثر توان پرسنلی مان بهره گرفته ایم و چون تیم ها به صورت شبانه روزی فعالیت می کنند، انتظار می رود، این پوشش کافی باشد. از طرفی استفاده از پتانسل بخش خصوص نیز کمک شایانی در این خصوص خواهد کرد، ضمن اینکه در ایام نوروز مراکز و تفرجگاه هایی که بیشترین بازدید را دارند، مورد تاکید خواهد بود.

همچنین مطالعه کنید:

تامین مواد اولیه تولید، اولویت اصلی وزارت صمت/ممنوعیت واردات قطعات دارای مشابه ساخت داخل

حسین مدرس خیابانی در جلسه امروز خود با انجمن‌های تولیدی و تولیدکنندگان لوازم خانگی از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *