صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
مباحثه فعالان بخش خصوصی حوزه سلامت با رقیب دولتی

مباحثه فعالان بخش خصوصی حوزه سلامت با رقیب دولتی

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از اتاق تهران، رییس هیات امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران با حضور در نشست کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، به دفاع از عملکرد هلدینگ‌های زیرمجموعه این هیات در برابر انتقادات بخش خصوصی پرداخت.
 پس از آنکه طی چندین جلسه در کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، موضوع مداخلات دولت در کسب‌و‌کار حوزه درمان و سلامت مورد نقد جدی فعالان اقتصادی قرار گرفت و فعالیت‌های اخیر هیات امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران و تاسیس چندین شرکت از سوی این هیات مورد اعتراض اتاق تهران و این کمیسیون قرار گرفت، رییس این نهاد به اتاق تهران دعوت شد تا در گفت‌و‌گویی چالشی با اعضای کمیسیون اقتصاد سلامت، انتقادها از حضور دولت در بازار کسب‌و‌کار سلامت را پاسخ دهد.
محمدحسین قریب که آبان ماه امسال با حکم وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به ریاست هیات امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران رسید، پیش از این در حوزه ورزش فعالیت می‌کرد و ریاست هیات مدیره باشگاه فوتبال استقلال را برعهده داشت. وی در جمع فعالان اقتصادی، همراه با مدیرعامل هلدینگ آوا پزشک و معاون طرح و برنامه این هلدینگ حضور یافت.
مغایرت‌های قانونی تاسیس شرکت آوا سلامت
ابتدا محمود نجفی‌عرب رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران در این نشست، با بیان اینکه از هنگام تاسیس و شروع به کار شرکت آوا سلامت که وابسته به وزارت بهداشت است، اعتراض بخش خصوصی نسبت به مداخله دولت در بنگاه‌داری آغاز شد، افزود: در کمیسیون اقتصاد سلامت، طی چندین جلسه کارشناسی مغایرت‌های قانونی تاسیس این شرکت مورد نقد و بررسی قرار گرفت و حتی در نشست وزیر بهداشت با هیات نمایندگان اتاق تهران نیز این موضوع به بحث گذاشته شد.
وی افزود: از برنامه سوم توسعه به بعد، تاکید شده است که دولت حق تاسیس و ایجاد شرکت‌ها را ندارد اما در این دوره شاهد ثبت شرکت آوا سلامت و زیرمجموعه‌های وابسته آن و فعالیت در عرصه اقتصاد سلامت هستیم که نگرانی‌های زیادی را برای بخش خصوصی ایجاد کرده است.
ناصر ریاحی نایب رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران نیز در سخنانی، با بیان اینکه شرکت‌های متعلق به بخش خصوصی به دلیل سیاست‌های غلط دولت در حال نابودی هستند، گفت: طی نشست چندی پیش محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رییس‌جمهور با اعضای هیات نمایندگان اتاق تهران، ایشان به صراحت اعلام کرد که تاسیس شرکت آوا سلامت بر اساس قانون بهبود مستمر فضای کسب وکار، اشتباه و خلاف است.
وی افزود: شرکت‌های متعلق به این مجموعه در حالی مدعی هستند که با بخش خصوصی رقابت نمی‌کنند که تولیدات این شرکت‌ها با زیر قیمت بازار عرضه شده و عملا رقابت منفی با بخش خصوصی را رقم زده است.
حسن فروزان‌فرد دیگر عضو کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران نیز در سخنانی انتقادی، گفت: تاسیس آوا سلامت یک خطر بالقوه برای بخش خصوصی است و اگرچه به گفته مسولان این شرکت، فعالیت‌های آن تهدیدی برای بخش خصوصی نیست و حضور و فعالیت آن صرفا در برگزاری مناقصات بخش دارو و تجهیزات پزشکی است، اما با جابه‌جایی مدیریتی در این شرکت، همچنان این نگرانی وجود دارد که فعالیت‌های این بنگاه دولتی مخل کسب وکار بخش خصوصی باشد.
تصدی‌گری را کنار گذاشته‌ایم
رییس هیات امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجات بیماران نیز در این نشست، در ابتدای سخنان خود گفت: هیات امنا، یک نهاد غیردولتی است که تمام سهام و مالکیت آن متعلق به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.
محمدحسین قریب با بیان اینکه هیات امنای صرفه‎جویی ارزی در معالجات بیماران، برای کمک به اعزام بیماران به خارج از کشور برای درمان ایجاد شده بود، افزود: این هیات امنا برای اجرای اهداف خود، ‌می‌تواند ظرفیت‌هایی را ایجاد که که هلدینگ آوا پزشک از آن جمله است.
وی افزود: هلدینگ آوا پزشک، وظیفه رگولاتوری و تنظیم بازار را دنبال ‌می‌کند و تاکنون به تصدی‌گری در بخش اقتصاد سلامت روی نیاورده است.
قریب سپس به تشریح عملکرد این شرکت وابسته به هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجات بیماران، پرداخت و گفت: طی سال‌های 1392 تا 1394 در مجموع 400 مناقصه برای تامین تجهیزات پزشکی از سوی این شرکت برگزار شد که تمامی بازیگران این مناقصات نیز شرکت‌های تولیدی داخلی، شرکت‌های خصوصی نمایندگی سازندگان خارجی و شرکت‌های دانش‌بنیان بوده‌اند.
به گفته رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجات بیماران، طی برگزاری این مناقصات بیش از 150 شرکت خصوصی در فرآیند تامین کالا با این هیات امنا مشارکت داشته‌اند.
وی افزود: سهم خرید از تولیدات داخل کشور طی برگزاری مناقصات، در سال 1392 در حدود 9 درصد بود که این میزان در سال 1396 به 30 درصد افزایش یافت و به دنبال آن هستیم تا سال 1400 این میزان را به 55 درصد ارتقا دهیم.
قریب همچنین افزود: هیات امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجات بیماران طی امضای یک تفاهم‌نامه همکاری با صندوق نوآوری، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را در پیش گرفته است.
وی در پایان سخنانش تاکید کرد: هیات امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجات بیماران، طی سال‌های اخیر تنظیم‌گری و تصدی‌گری را همزمان به جلو ‌می‌برد اما در دوره کنونی از تصدی‌گری فاصله گرفته و صرفا به دنبال تنظیم‌گری در بازار سلامت کشور است.
رقیب بخش‌خصوصی نیستیم
مدیرعامل شرکت آوا پزشک، وابسته به هیات امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجات بیماران نیز در سخنانی گفت: آوا پزشک رقیب بخش خصوصی نیست و این شرکت هیچ‌گاه به دنبال کسب سود نبوده است.
مدنی افزود: بخش خصوصی یا باید مدلی برای همکاری با آوا پزشک بیابد، یا آنکه اگر به دنبال حذف این شرکت است باید با وزیر بهداشت وارد مذاکره و گفت‌و‌گو شود.
وی گفت: سال گذشته، شرکت آوا پزشک به تامین تجهیزات پزشکی ورود پیدا کرد که امسال این رویکرد را نیز کنار گذاشتیم و مجموعه تامین آوا در حال حاضر فقط در خرید راهبردی دارو حضور دارد.
مدنی در ادامه افزود: آوا پزشک در حال حاضر کارخانه تولید سرنگ و سرسوزن دارد که برای تولید این محصولات یارانه نیز ‌می‌دهد و حاضر است آن را به بخش خصوصی واگذار کند.

همچنین مطالعه کنید:

online store

اقبال مردم به خرید آنلاین

میناسادات حسینی به گزارش کسب و کار نیوز، چند روزی است سر و کله کرونا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *