صفحه اصلی / آغاز توسعه فاز سوم بندرشهید رجایی بندرعباس با 850 میلیارد تومان اعتبار

آغاز توسعه فاز سوم بندرشهید رجایی بندرعباس با 850 میلیارد تومان اعتبار

 مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: توسعه فاز سوم بندر شهید رجایی بندرعباس با 850 میلیارد تومان اعتبار بعد از ظهر امروز با حضور رئیس جمهوری آغاز می شود.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، محمد راستا روز چهارشنبه اعلام کرد: با انجام سرمایه گذاری های مورد نیاز در این فاز در مجموع میزان سرمایه گذاری دولتی و بخش خصوصی برای ساخت اسکله و پسکرانه های آن 2 هزار میلیارد تومان خواهد بود.
وی گفت: تهیه اسناد برگزاری فراخوان سرمایه گذاری داخلی و خارجی در دستور کار سازمان بنادر قرار گرفته است، اما در مرحله نخست تکمیل زیرساخت های آن با استفاده از پیمانکارهای داخلی و با مشارکت شرکت خارجی آغاز می شود.
معاون وزیر راه وشهرسازی گفت: با تکمیل این فاز ظرفیت 6 میلیون کانتینری فاز دوم این بندر به بیش از 8 میلیون کانتینر افزایش می یابد و هم اکنون در حال تجهیز فاز دوم پایانه کانتینری این بندر هستیم.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهارداشت: برای تکمیل تجهیزات مورد نیاز بندری فاز دوم بندر شهید رجایی نصب 12 چرثقیل ' گنتری کرین' بزرگ کشتی به ساحل و 15 دستگاه چرثقیل دروازه ای محوطه کانتینری با 21میلیون یوور اعتبار توسط سازنده داخلی در دست اقدام است.
معاون وزیر راه وشهرسازی خاطرنشان کرد: پیش بینی ما این است که تا نیمه سال آینده تمام این تجهیزات مورد نیاز بندری در بندر شهید رجایی به بهره برداری کامل برسد.
وی اظهارداشت: 217 میلیون تن ظرفیت بنادر کشور است که در حدود 150 میلیون تن کالا در بنادر کشور تخلیه و بارگیری شده به خصوص این که در حوزه تخلیه و بارگیری کانتینری رشد ما بیش از 16 درصد بوده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به میزان صادرات و واردات کالا از بنادر کشور از ابتدای سال جاری تاکنون یادآورشد: تقریبا 150 میلیون تن کالای نفتی نیز از بنادر تخصصی محموله های نفتی تخلیه و بارگیری شده که مجموع آنها بیش از 300 میلیون تن حجم حمل ونقل دریایی بنادر ایران است.
به گزارش ایرنا، توجه دولت تدبیر و امید به اهمیت توسعه بندر شهید رجایی نقطه آغازین روند پیشرفت بندر شهید رجایی در بلند مدت در دستور کار سازمان بنادر و دریانوردی قرار گرفته تا این بندر با احداث 5 حوضچه جدید و احداث 12 هزار متر اسکله در 39 پست در بازه زمانی 2030 و در نهایت 2040 این بندر با ظرفیت بیش از 20 میلیون کانتینر در سال بتواند در منطقه خاورمیانه نقش آفرینی کند.
ایجاد و راه اندازی شهر لجستیک، اجرای طرح جامع بندری، ساخت آزادراه شهید رجایی، راه اندازی ترمینال ریلی – نفتی، ساخت ترمینال ریلی – مواد معدنی و ساخت ترمینال مکانیزه غلات از مهم ترین برنامه های بندر شهید رجایی در بلند مدت برای توسعه ترانزیت و لجستیک در منطقه است.
راه اندازی ترمینال کالاهای سردخانه ای، ایجاد حوضچه های جدید عملیاتی در غرب بندر، احداث ساختمان های خدمات ریلی در محوطه بندری و هوشمند سازی فرایند تخلیه و بارگیری کالا و ترانزیت از مهم ترین برنامه های دولت در طرح توسعه آینده بندر شهید رجایی است.
هم اکنون مساحت این بندر به 2400 هکتار رسیده، مساحت محوطه باراندازهای بیش از 220 هکتار است و وسعت انبارهای مسقف بندر شهید رجایی هم اکنون به بیش از 25 هکتار رسیده است.
گفتنی است کاروان تدبیر و امید به ریاست حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری امروز چهارشنبه نهم اسفندماه میهمان مردم هرمزگان است.
در این سفر 30 طرح مهم از جمله فولاد صبا، مرحله جدید بندر شهید رجایی، پالایشگاه گاز گورزین قشم، طرح افزایش بنزین پالایشگاه نفت بندرعباس افتتاح می شود.
این دومین سفر حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی به استان هرمزگان در سال جاری است و رییس جمهوری روزهای نهم و دهم اردیبهشت ماه امسال به بندرعباس سفر کرد که طی آن مرحله اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس، صبا فولاد خلیج فارس و چند طرح عمرانی دیگر به بهره برداری رسید.

همچنین مطالعه کنید:

تهدید اشتغال۱۲۰ هزار نفر در صنایع لبنی

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، دبیر انجمن صنایع لبنی ایران در ادامه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *