صفحه اصلی / آغاز مرمت مسجد تاریخی حسن پادشاه تبریز

آغاز مرمت مسجد تاریخی حسن پادشاه تبریز

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از آغاز مرحله اول مرمت و ساماندهی مجموعه تاریخی مسجد حسن پادشاه (اوزون حسن) تبریز تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: تصاویر منتشر شده از سرستون‌های این مسجد در فضای مجازی، متعلق به این بنای تاریخی نیست.

 

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از روابط عمومی این اداره کل، مرتضی آبدار اظهار کرد: طی روزهای اخیر شاهد انتشار تصویری مبنی بر یافتن سرستون مسجد حسن پادشاه در میان نخاله‌های شهری بودیم که با توجه به سبک معماری مجموعه صاحب آباد و به خصوص مسجد حسن پادشاه که متعلق به دوره آق قویونلوها است، این سرستون در هیج یک از نقشه معماری مسجد حسن پادشاه و همچنین مدرسه تاریخی این مجموعه قرار نگرفته و متعلق به این بنا نیست.
وی با بیان اینکه قرار گیری این اثر تاریخی در این شرایط نامناسب، امری نکوهیده و از طریق کارشناسان میراث فرهنگی استان در حال پیگیری است، یادآور شد: باید توجه داشت که منطقه مرکزی تبریز مملو از بافت‌های تاریخی اعم از اماکن و خانه‌های تاریخی است که این سرستون می‌تواند به یکی از مکان‌هایی که دارای تملک شخصی بوده، تعلق داشته باشد.
آبدار، مجموعه فوق را تنها مجموعه تاریخی به جا مانده از دوران آق قویونلوها (اجداد شاه اسماعیل اول) و الگوی اولیه ساخت میدان نقش جهان اصفهان بیان کرد و افزود: احیای میدان تاریخی صاحب‌الامر و مسجد جسن پادشاه و نقش آن در تعادل زندگی و حرکت بازار تاریخی تبریز از اهمیت زیادی برخوردار است.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه این مجموعه تاریخی یکی از شاخص ترین ظرفیت‌های گردشگرپذیری مجموعه میراث جهانی بازار تبریز محسوب می‌شود، لذا بازسازی و احیای این بنای فاخر در حرکت اقتصادی و توسعه گردشگری بازار تاریخی تبریز نقش بسزایی خواهد داشت.
آبدار ادامه داد: این مجموعه تاریخی نقش مهمی در تحولات فرهنگی و اجتماعی کشور در قرون نهم و دهم هجری شمسی داشته و با توجه به شاخص‌های فرهنگی، تاریخی و اقتصادی مورد نظر مدیریت استان به عنوان برنامه بازآفرینی شهری، در صدر اهداف شهر تبریز قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه این مجموعه تاریخی قابلیت ثبت مستقل در فهرست آثار ملی کشور را دارد، افزود: مجموعه تاریخی حسن پادشاه در مجموع کلی بازار تاریخی تبریز ثبت ملی و جهانی شده است، اما با توجه به قدمت و تاریخچه فرهنگی این مجموعه در تاریخ ایران، می‌توان با ارائه پرونده این بنا به سازمان مرکزی خواستار ثبت مستقل این مجموعه در فهرست آثار ملی کشور باشیم.
آبدار تصریح کرد: این امر در اولویت‌های معاونت میراث فرهنگی استان قرار گرفته است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با بیان اینکه مراحل اجرایی، بازسازی و مرمت مدرسه تاریخی مجموعه حسن پادشاه تا پایان سال جاری آغاز خواهد شد، گفت: این عملیات با توجه به تفاهم نامه منعقد شده با تیم متخصص با نظارت کارشناسان میراث فرهنگی، با سه رویکرد بازسازی، محافظت و همچنین مرمت-حفاظتی در بخش مدرسه این مجموعه تاریخی و تمرکز بر حجره‌های آن آغاز خواهد شد.
به گزارش ایرنا، مسجد تاریخی حسن پادشاه تبریز (اوزون حسن) واقع در مجموعه صاحب آباد که قدمت آن به حدود سال ۸۷۰ هجری قمری باز می‌گردد، به عنوان یکی از شاهکارهای تمدن جهان اسلامی در ایران محسوب می‌شود.
از اسناد تاریخی و آثار جهانگردان خارجی مشخص می‌شود که این مسجد یکی از شاهکارهای معماری جهان اسلام بوده و گنبدهای کاشی کاری شده آن با ظرافت خاص هنری و معماری و الهام از مکتب معماری تبریز از بناهای باشکوه سده‌های گذشته ایران محسوب می شده است.
متأسفانه اکنون به دلیل فرسایش ناشی از گذشت زمان و زلزله‌های ویرانگر تبریز در ادوار گذشته، از این مجموعه تاریخی تنها یک مسجد و مدرسه باقی مانده است.
این مجموعه در ابتدای حیات خود با بناهای حکومتی و تشریفاتی همچون دولتخانه و میدان حکومتی، مسجد و مدرسه حسن پادشاه، کوشک هشت بهشت سلطان یعقوب، بیمارستان، مقبره و کلیسای سنت هلنا احاطه شده بود.

همچنین مطالعه کنید:

boodjeh

جایگزین‌های نفت در بودجه

ثمانه نادری به گزارش کسب و کار نیوز، دراین‌ راستا سازمان برنامه اعلام کرده است شفافیت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *