صفحه اصلی / استقلال بانک مرکزی یک ضرورت است

استقلال بانک مرکزی یک ضرورت است

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، دستیار ویژه اقتصادی رییس جمهوری، استقلال بانک مرکزی را ضروری دانست و گفت: بانک مرکزی همواره به عنوان نماینده نظام بانکی در تامین مالی شناخته شده در حالی که باید از آن انتظار کنترل تورم و حفظ ارزش پول را داشت.
«مسعود نیلی» روز دوشنبه در هفتمین همایش سیاست‌های پولی و چالشهای بانکداری و تولید، گفت: اقتصاد کشورها بر سه ضلع قیود حاکم بر تامین مالی دولتها، انضباط نهادهای مالی و استفاده از درآمدهای نفتی استوار است و دولتها در چارچوب این قیود رفتار خود را کنترل می‌کنند.
وی با بیان اینکه در گذشته استقراض دولتها از بانک مرکزی رایج بوده اما از برنامه سوم توسعه تلاش شد از این امر جلوگیری شود، افزود: استقراض از بانک تجاری جایگزین آن شد که به معنی عقبگرد به مرحله قبل بود و در واقع رفتار شبه بودجه‌ای دولتها از بانک تجاری را شاهد بودیم.
نیلی افزود: با توجه به اینکه در کشور استفاده از منابع نفتی و قاعده مالی نداریم، شاهد ساختارهای متفاوت از بانک مرکزی هستیم.
وی با اشاره به اینکه بانک مرکزی همواره برای تامین مالی با مشکلات نرخ ارز روبرو بوده است، افزود: اگر به دنبال استقلال بانک مرکزی هستیم، باید در مجموعه‌ای باشد که تامین مالی و اصلاح نظام بانکی نیز رعایت شود.
نیلی تاکید کرد: باید دید تا چه اندازه حاضریم به بحث مالی بودجه بپردازیم و تا چه اندازه به دنبال اصلاح نظام بانکی هستیم؟
وی ادامه داد: همانطور که استقراض از بانک ضد ارزش است، باید رسانه‌ها نیز بر بودجه و تامین مالی متمرکز شوند و چنانچه این موضوع محقق نشود، استقلال مالی نیز دور از دسترس خواهد بود.
هفتمین همایش سیاست‌های پولی و چالشهای بانکداری و تولید با حضور ولی الله سیف رییس بانک مرکزی و مسعود نیلی در هتل اسپیناس برگزار می‌شود.

همچنین مطالعه کنید:

rohani

رمزگشایی از وعده روحانی برای کمک به ۱۸ میلیون خانوار

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از فارس، روز گذشته حسن روحانی رئیس‌جمهور در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *