صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
لزوم آگاهی زنان از موقعیت اجتماعی و منافع خود

لزوم آگاهی زنان از موقعیت اجتماعی و منافع خود

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، رئیس انجمن همبستگی زنان و رئیس شورای راهبردی کنگره زنان موفق ایران از برگزاری «دومین کنگره تخصصی زنان موفق ایران» مقارن با روز جهانی زن و ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) خبر داد.
فاطمه هاشمی رفسنجانی افزود: دومین کنگره تخصصی زنان موفق ایران با حضور جمع کثیری از بانوان موفق و با نگاه ویژه به توانمندسازی زنان در جامعه و با دعوت از متخصصین و فعالان حوزه زنان ۱۷ اسفند ۹۶ مقارن با روز جهانی زن و ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و با حمایت وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مختلف از جمله وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، شورای اسلامی شهر تهران و دانشگاه‌های معتبر کشور، در مرکز همایش‌های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار می‌شود.
هاشمی خاطرنشان کرد: زنان مطالعه زیادی برای حوزه خودشان نداشتند ما باید زنان موفقی در جامعه داشته باشیم که نسبت به حق و حقوق خودشان آگاه باشند و جایگاه واقعی بانوان ایرانی را به دنیا معرفی کنیم.
وی اضافه کرد: ما باید بپذیریم که بانوان کشورمان به جایگاه قابل توجهی دست پیدا کرده‌اند و می‌بایست ضمن اعتماد به آنان، بسترهای مناسب برای حضور بیشتر بانوان در پست‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و سایر پست‌های مدیریتی با توجه به شایسته سالاری فراهم شود.
وی تصریح کرد: با توجه به سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران، خصوصاً امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری و اهمیت مسائل بانوان در کشور، بی شک این رویداد بزرگ فرهنگی نقش بسزا و ارزشمندی در افزایش توانمندی‌ها و استعدادهای بانوان کشور و افزایش نقش آفرینی مدیریتی بانوان درجامعه خواهد داشت.
وی افزود: زنان به عنوان عامل پرورش و رشد نیروی کار، در جریان بهره‌وری و تولید ناخالص ملی سهم دارند و این ارزش افزوده با سرمایه‌گذاری در اطلاعات، دانش‌ها، نگرش‌ها و مهارت‌های زنان محقق خواهد شد.
وی ادامه داد: وضع کلی بانوان ایرانی در حال حاضر، ما را به این نتیجه می‌رساند که در مجموع، زنان ایرانی در دوران بعد از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و ورود موفقی به بسیاری از عرصه‌های اجتماعی داشته‌اند، حضور پررنگ زنان در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی می‌تواند سیاست‌های جاری را تغییر دهد تا سطوح مدیریت زنان افزایش یابد.
وی در ادامه با توجه به موقعیت اجتماعی بانوان کشورمان، افزود: ابتدا باید زنان را از موقعیت اجتماعی و منافع خود آگاه ساخت و آموزش‌های لازم را به منظور کسب مهارتها و توانمند سازی آنان انجام داد.
وی افزود: کنگره تخصصی زنان موفق ایران در تلاش است تا با برگزاری این رویداد بتواند ضمن فراهم سازی فرصتی مغتنم در جهت بهره مندی مستمر و نهادمند ازحضور بانوان موفق در جامعه و افزایش بهره وری حضور آنان در حوزه‌های مختلف جامعه با تعامل وهمکاری سازمان‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی در سطح ملی در راستای اهداف این رویداد از جمله: افزایش اعتماد به توانمندی‌ها و استعدادهای بانوان کشور، انتقال تجربیات بانوان موفق در سطوح ملی گام بردارند.
وی با اشاره به دیدگاه‌های مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: پدرم تاکید داشتند که انقلاب اسلامی خدمت بزرگی به زنان کرده است. البته این دیدگاه به این معنا نیست که پیش از انقلاب زنان فعالیت اجتماعی نداشتند، اما در آن زمان به علت بافت جامعه زمینه برای حضور زنان محدود بود، حتی برخی خانواده‌ها دیدگاه‌های ارتجاعی داشتند و اجازه مدرسه رفتن به فرزندان خود نمی‌دادند.
هاشمی در ادامه گفت: به اعتقاد پدرم یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی ایجاد فرصت برای زنان برای شناسایی توانایی‌هایشان بوده است و آنان توانسته‌اند تا حدودی از این فرصت استفاده کنند.
وی افزود: آیت الله هاشمی رفسنجانی همواره به منظور افزایش حضور زنان در عرصه‌های مختلف فعالیت در جامعه تاکید می‌کردند که «با استناد مدارک قرآنی و روایی ثابت کردند که زنان می‌توانند در همه زمینه‌های جامعه حضور داشته باشند.»
وی تاکید می‌کند: آیت الله هاشمی در همه دوره‌های زندگی خود، در مورد توانمندی‌های زنان نقشی بسیار تأثیرگذار و تعیین کننده در بهبود نگرش نسبت به زنان و باور توانمندی‌های این قشر عهده دار شد که این مسئله بیشترین نمود را در خانواده وی به همراه داشت.
فاطمه هاشمی با بیان اینکه می‌توان پدرم را از حامیان اصلی جنبش زنان در ایران قلمداد کرد، می‌گوید: فعالان امور زنان همواره حضور و نقش وی را در فعالیت‌های خود به عنوان پشتوانه‌ای قدرتمند مورد بهره برداری قرار دادند که امید می‌رود این میراث گرانقدر در مجموعه فعالیت‌های زنان بتواند تأثیرگذاری خود را تداوم بخشد.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد: برای رسیدگی به فعالیت بانوان راه زیادی طی شده است و به نظر می‌رسد تا تکیه زدن آنان به جایگاه شایسته و بایسته راه درازی در پیش است تا شاهد افزایش نقش آفرینی بانوان درجامعه گام مؤثری در توسعه و پیشرفت میهن عزیزمان برداشته باشیم.
به گزارش روابط عمومی کنگره زنان موفق؛ هاشمی رفسنجانی اعلام کرد: علاقه مندان و پژوهشگران می‌‌توانند با توجه به محورهای کنگره از جمله شناسایی موانع پیش روی نقش آفرینی مدیریتی بانوان در دستگاه اجرایی، بررسی موانع فرهنگی و اجتماعی در عدم حضور بانوان کشور در بخش‌های مدیریتی، شناسایی راهکارهایی جهت افزایش حضور بانوان در بخش‌های مدیریتی، شناسایی فرصت و تهدیدها در عرصه حضور بانوان در بخش‌های مدیریتی و…، مقالات خود را برای شرکت در این کنگره از طریق پایگاه اینترنتیwww.topwomeni.ir به دبیرخانه کنگره، ارسال کنند. علاقه مندان برای کسب اطلاعات تکمیلی می‌توانند به پایگاه اینترنتی کنگره مراجعه و یا با شماره‌های ۴-۳۳۶۹۹۰۹۳-۰۲۱و ۹-۳۶۶۲۱۳۱۸-۰۲۱ تماس برقرار کنند.

همچنین مطالعه کنید:

شماره ۱۸۵۸ روزنامه کسب و کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *