صفحه اصلی / عقب نشینی 152 پله ای شاخص بورس

عقب نشینی 152 پله ای شاخص بورس

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، شاخص بورس امروز (دوشنبه) که شاهد معاملات پرحجم گروه‌های خودرو و شیمیایی بود با ۱۵۲ واحد افت به رقم ۹۸ هزار و ۱۴۸ واحدی عقب نشست.
در بازار امروز بورس، گروه‌های خودرو و شیمیایی در صدر گروه‌های پر معامله قرار داشتند که حجم قابل توجهی از داد و ستدهای بازار را به خود اختصاص دادند، اما در گروه خودرو، بیشتر فضای فروش و عرضه حاکم بود که در نهایت موجب افت شاخص این گروه شد.
در هفته‌های اخیر، سهامداران با وارد شدن مقطعی و کوتاه مدت به گروه خودرو، اقدام به کسب سودهای اندک کرده و از سهامداری این گروه خارج می‌شوند.
بر پایه معاملات امروز، گروه خودرو در صدر گروه‌های بورسی قرار گرفت؛ در این گروه ۱۶۹ سهم به ارزش ۱۹۲ میلیارد ریال داد و ستد شد.
گروه شیمیایی به ارزش ۱۹۱ میلیارد ریال و فرآورده‌های نفتی به ارزش ۱۳۹ میلیارد ریال جایگاه‌های بعدی را به خود اختصاص دادند.
همچنین در رده چهارم، گروه کانی‌های فلزی با معاملاتی به ارزش ۱۳۶ میلیارد ریال جای گرفت؛ گروه فلزات اساسی نیز با معاملاتی به ارزش ۱۲۱ میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود ساخت.
نمادهای فارس (هلدینگ خلیج فارس)، تاپیکو (سرمایه گذاری نفت و گاز تامین)، رمپنا (مپنا)، خودرو (ایران خودرو) و فملی (ملی صنایع مس) در معاملات بیشترین فشار را برای افت شاخص وارد کردند، اما ومعادن (توسعه معادن و فلزات) و شبندر (پالایش نفت بندرعباس) با بیشترین تاثیر مثبت مانع کاهش بیشتر شاخص شدند.
**افت دسته جمعی شاخص‌های اصلی بازار سرمایه
بر اساس معاملات امروز ۹۳۳ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۲ هزار و ۲۵۴ میلیارد ریال در ۷۶ هزار و ۶۱۸ نوبت خرید و فروش شد.
سایر شاخص‌های اصلی بازار سرمایه نیز امروز روندی نزولی داشتند، بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت‌های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می‌گذارد، ۴۸ واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت‌های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می‌شود، ۱۷ واحد کاهش یافت.
شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس است، نیز ۱۳ واحد و شاخص آزاد شناور که بیانگر بخشی از سهام شرکت هاست که قابل معامله در بورس باشد ۲۰۲ واحد افت کرد.
شاخص بازار اول که به شرکت‌هایی اختصاص دارد، از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، ۶۴ واحد و شاخص بازار دوم بورس ۵۵۱ واحد پایین آمد.
**در جا زدن آیفکس
شاخص فرابورس نیز با کمتر از یک واحد افت در جایگاه یک هزار و ۹۸ واحد قرار گرفت.
تعداد ۲۴۴ میلیون سهم و اوراق به ارزش سه هزار و ۲۶۲ میلیارد ریال در ۳۷ هزار و ۹۸۹ نوبت داد و ستد شد.
ذوب (ذوب آهن اصفهان)، مارون (پتروشیمی مارون) و میدکو (هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه) امروز بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص آیفکس داشتند، در مقابل دماوند (تولید برق دماوند) و بساما (بیمه سامان) بالاترین تاثیر مثبت را بر جای گذاشتند.

همچنین مطالعه کنید:

sharafi

هزار توی اخذ مجوز ماینینگ

یادداشت – مشخص است که دولتی‌ها از ابزار رسانه و تریبون‌های خوبی بهره می‌برند؛ ولی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *