صفحه اصلی / بانک ها درآمد از کارمزد خدمات را جایگزین درآمد از محل وام ها کنند

بانک ها درآمد از کارمزد خدمات را جایگزین درآمد از محل وام ها کنند

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: بانک‌ها با طراحی و اراده خدمات نوین بانکی با اخذ کارمزد مناسب، می‌توانند درآمدهای کارمزدی را جایگزین درآمد از محل اعطای تسهیلات کنند و از شیوه‌های سنتی به روش‌های جدید و بدیع اصلاح مسیر کنند.
«فرشاد حیدری» در هشتمین گردهمایی رؤسای موفق شعب بانک‌های کشور در محل ساختمان بانک مرکزی افزود: بانک‌ها باید به موضوعات روز بانکداری از جمله ارائه خدمات نوین و حرکت به سوی افزایش درآمدهای خود از محل کارمزد خدمات توجه ویژه داشته باشند.
وی خواستار اصلاح شیوه اعطای تسهیلات شد و گفت: لازم است شبکه بانکی روش سنتی اعطای تسهیلات را اصلاح و به تدریج با استفاده از خدمات نوین و ایجاد توان خرید برای خانوارها، امکان افزایش تقاضای کل در اقتصاد را فراهم کنند تا واحدهای تولیدی و ارائه کنندگان خدمت بتوانند تولیدات و خدمات خود را بفروشند و با این اقدام موجب بهبود رونق اقتصادی و ایجاد شغل برای جوانان کشور شوند.
حیدری، طراحی «کارت های اعتباری» را یکی از ابزارها در مسیر اصلاح شیوه سنتی اعطای تسهیلات خرد معرفی کرد و گفت: بانک مرکزی با طراحی این کارت‌ها که برای خرید «کالا» و «خدمات» مورد استفاده قرار می‌گیرد، موجب اصلاح شیوه‌های اعطای تسهیلات خرد، کاهش مراجعه مکرر شهروندان به شعب و ممانعت از انجام معاملات صوری می‌شود.
وی افزود: بانک‌ها می‌توانند با تنوع بخشی به آن و ایجاد امکانات متفاوت سعی در جذب مشتریان و جلب رضایت آنان کنند و با اهتمام بیشتری موضوع صدور کارت‌های اعتباری را در دستور کار قرار دهند.
معاون نظارتی بانک مرکزی با اشاره به لزوم توجه به شفاف سازی اطلاعات در شبکه بانکی گفت: شفافیت در اطلاعات از سوی بانک مرکزی موجب افزایش اعتماد به شبکه بانکی می‌شود و با اقدام، گام‌های بلند و جدی در زمینه مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم، شناسایی هویت مشتریان و افزایش کنترل‌های سیستمی برداشته می‌شود.
وی افزود: انتظار داریم شبکه بانکی با اهتمام بیشتر برای شفافیت اطلاعات مسیر افزایش اعتماد به شبکه بانکی را هموارتر کند.
حیدری با مروری بر اقدام‌های بانک مرکزی در اجرای قانون ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی گفت: با این اقدام و برخورد قاطع با نهادهای پولی غیرمجاز، زمینه بهبود فضای کسب و کار کشور را فراهم و بانک‌ها را به مسیر رقابت سالم‌تر هدایت شده‌اند.
وی با اشاره به کارکرد مخرب این نهادها در جذب سپرده‌ها با وعده اعطای سودهای غیرمتعارف، سو استفاده از سپرده‌های جذب شده و بکارگیری آن در عملیات سوداگرانه غیرمولد که موجب تخریب اقتصاد کشور شد، تافزود: امروز با قاطعیت و اطمینان می‌توان گفت که هیچ مؤسسه غیرمجاز فعال حائز اهمیتی در کشور وجود ندارد.
این عضو هیأت عامل بانک مرکزی، یکی از دستاوردهای مبارزه با نهادهای پولی غیرمجاز را کاهش هزینه تمام شده تجهیز منابع برای بانک‌ها عنوان کرد و گفت: با رقابت ناسالم نهادهای پولی غیرمجاز در بازار پول هزینه سود پرداختی به سپرده‌ها در شبکه بانکی افزایش یافته بود و این هزینه به دریافت کنندگان تسهیلات منتقل می‌شد.
وی افزود: اکنون با برچیده شدن این نهادها هزینه تجهیز منابع مالی برای بانک‌ها برآورد می‌شود سالانه بیش از ٧٠ هزار میلیارد تومان کاهش یابد و به همین میزان هزینه دریافت کنندگان تسهیلات نیز کاهش خواهد یافت، ضمن اینکه به همین میزان قیمت تمام شده تولید کالا و خدمات کاهش خواهد یافت و تولیدات کشور توان رقابت با کالاهای مشابه خارجی را پیدا خواهند کرد.
**روسای شعب در دستیابی اهداف سیاست گذار پولی نقش موثر دارند
رئیس موسسه عالی آموزش بانکداری ایران نیز در این گردهمایی با بیان اینکه رؤسای شعب بانک‌ها در پیشبرد استراتژی‌های عملیاتی بانک‌ها و رسیدن به اهداف نهایی سیاست گذاری پولی و بانکی نقش اساسی ایفا می‌کنند، گفت: با تلاش مجموعه همکاران بانکی در ۲۲ هزار شعبه و اجرایی شدن اهداف سیاست‌های پولی، می‌توان گفت که شاغلان بانک‌ها به ویژه روسای شعب، از کارایی نسبتاً بالاتری نسبت به سایر همگنان خود در دستگاه‌های اجرایی و بخش‌های اقتصادی برحوردارند.
«محسن خوش طینت» با اشاره به اینکه رؤسای شعب بانک‌ها همواره تلاش می‌کنند تا در عرصه رقابت از طریق توسعه فرهنگ مشتری مداری، بهبود مستمر، کیفیت محصولات و خدمات، استفاده بهینه از فناوری‌های نوین الکترونیکی و اطلاعاتی، مشتریان بیشتری جذب کنند، افزود: موسسه عالی آموزش بانکداری ایران علاوه بر برنامه‌های آموزشی متنوع تخصصی و حرفه‌ای، در راستای اهداف و وظایف آموزشی و پژوهشی خود، با برگزاری «همایش های سالانه بانکداری اسلامی»، «گردهمایی روسای موفق شعب بانک‌های کشور» را نیز هر سال در رابطه با موضوعات ذیربط مدیران و رؤسای شعب بانک‌های کشور برگزار کند.

 

همچنین مطالعه کنید:

rahbari

اگر سران سه قوه تصمیم بگیرند از آن حمایت می‌کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *