صفحه اصلی / ساز و کارهای ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی جدید بررسی شد

ساز و کارهای ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی جدید بررسی شد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از خانه ملت، عصر امروز (دوشنبه، ۱۶ بهمن ماه) نشستی با حضور نمایندگان شمال غرب کشور، مسعود پزشکیان، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی و مرتضی بانک مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در خصوص وضعیت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برگزار شد.
بانک: مناطق آزاد به سیستم یکپارچه گمرک متصل می‌شوند
مرتضی بانک در این نشست به توسعه مناطق و تقویت زیرساخت‌های اشتغال پایدار، جذب سرمایه گذاری خارجی و ارتقاء مبادلات تجاری اشاره کرد و گفت: براساس قوانین موجود باید در کوران رقابت از سایر کشورها عقب نمانیم لذا به جای مقایسه وضعیت کشورمان با سایر کشورهای دنیا باید نسبت به وحدت و استقلال به عنوان بارزترین شاخص‌های جمهوری اسلامی ایران تکیه کنیم زیرا جمهوری اسلامی ایران بر پایه وحدت و استقلال در طول ۴۰ سال گذشته تحریم‌ها را تحمل و در مسیر رشد گام برداشته است.
مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اقدامات انجام شده در حوزه اقتصاد مناطق آزاد افزود: در سال‌های اخیر حدود یک و نیم میلیارد دلار کالا وارد مناطق آزاد شده و این کالاها در بخش‌های مسافری، تولیدات اولیه، ماشین آلات، تجهیزات و غیره قرار می‌گیرد.
وی تاکید کرد: در بخش گمرک و جلوگیری از قاچاق توافقاتی صورت گرفته و تا پایان سال مناطق آزاد به طور کامل به سیستم یکپارچه گمرک متصل می‌شود البته منطقه آزاد اروند در حال حاضر هم در ورود و خروج و فرآیند کالا به این سیستم متصل است.
بانک ادامه داد: ارتباط ما با کمیسیون اقتصادی مجلس برای تقویت و توسعه مناطق آزاد به خوبی برقرار شده، لایحه‌ای نیز از دولت به کمیسیون رفته تا تعداد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را بتوانیم افزایش دهیم.
مشاور رئیس جمهور تصریح کرد: برای رفع مشکلاتی چون عملکرد ضعیف دستگاه‌های دولتی و نظارتی در مناطق آزاد، تقویت بانک، بیمه و بورس خارجی در مناطق آزاد و تهیه آئین نامه مرتبط با این موارد برنامه‌هایی در دستورکار قرار گرفته و جلساتی نیز با رئیس جمهور، وزیر اقتصاد و دارایی و معاون اول رئیس جمهور برای تسهیل روند سرمایه اولیه بانک‌ها برگزار شده است.
تاکید نمایندگان بر ایجاد فرصت سرمایه گذاری و اشتغال زایی در مناطق آزاد
نمایندگان شمال غرب کشور در ادامه توضیحات مرتضی بانک به رفع موانعی چون افزایش صادرات و کاهش واردات در مناطق آزاد، توجه به مناطق ویژه اقتصادی، ایجاد فرصت افزایش سرمایه گذاری و اشتغال زایی و اصلاح مدیریت در برخی مناطق ویژه اقتصادی و آزاد تجاری برای بهبود وضعیت تاکید کردند.
پزشکیان: لزوم استفاده از ظرفیت دانشگاهیان و کارشناسان خارجی برای تقویت مناطق آزاد
مسعود پزشکیان در پایان یادآور شد: تعیین تکلیف لایحه دولت در خصوص توسعه و افزایش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گامی مثبت در رفع مشکلات این مناطق است به خصوص اینکه توسعه مناطق آزاد در کاهش ورود جمعیت به تهران تاثیرگذار خواهد بود زیرا تقویت و رونق اقتصادی در مناطق به خصوص مرزی سبب اشتغال زایی مردم در این مناطق می‌شود.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در خاتمه این جلسه و جمع بندی این نشست تاکید کرد: برای بهبود وضعیت مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی علاوه بر درگیر کردن دانشگاه‌ها باید از ظرفیت کارشناسان خارجی برای بهبود بستر و بازار این مناطق استفاده کرد تا فرصت‌ها شناسایی و تقویت شود.

همچنین مطالعه کنید:

sharafi

هزار توی اخذ مجوز ماینینگ

یادداشت – مشخص است که دولتی‌ها از ابزار رسانه و تریبون‌های خوبی بهره می‌برند؛ ولی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *