صفحه اصلی / تحصیلات عالی و استفاده از مراکز ورزشی دولتی برای معلولان رایگان شد

تحصیلات عالی و استفاده از مراکز ورزشی دولتی برای معلولان رایگان شد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروز -یکشنبه- مجلس، موادی از لایحه حمایت از حقوق معلولان را مصوب کردند.
نمایندگان مجلس در ماده 6 این لایحه ،وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را مکلف کردند پوشش بیمه سلامت افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان را به گونه ای تامین کند که علاوه بر تامین خدمات درمانی مورد نیاز این افراد،خدمات توانبخشی جسمی و روانی افراد دارای معلولیت را پوشش دهد.
مجلسی ها در ماده 7 لایحه حمایت از حقوق معلولان، سازمان بهزیستی را مکلف کردند که با هدف حمایت از نگهداری و مراقبت افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید نیازمند و افراد دچار معلولیت های چندگانه نیازمند در خانواده پس از ارائه خدمات آموزشی و مشاوره ای به خانواده ها نسبت به پرداخت حق پرستاری یا مددکاری به سرپرست، همسر یا قیم این افراد اقدام کند یا خدمات مراقبتی و نگهداری از افراد دارای معلولیت را از طریق مراکز وابسته به خود یا حمایت ازمراکز غیر دولتی ارائه کند.
نمایندگان در تبصره 1 ماده 7 این لایحه نیز مقرر کردند که میزان کمک هزینه بابت پرداخت حق پرستاری یا مددکاری موضوع این ماده،متناسب با نوع و شدت معلولیت فرد دارای معلولیت، تعداد این افراد در هر خانواده و بر اساس هزینه های متعارف نگهداری و مرافبت از افراد دارای معلولیت و متناسب با تورم سالانه و میزان کمک هزینه پرداختی به مراکز غیر دولتی هر ساله با در نظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و نرخ تورم سالانه توسط سازمان و با همکاری انجمن عالی مراکز غیر دولتی توانبخشی،وزارت تعاون و سازمان برنامه و بودجه کشورتعیین و به تصویب می رسد.
همچنین با تصویب نمایندگان در ماده 8 این لایحه استفاده افراد دارای معلولیت، از مراکز تاسیسات، خدمات ورزشی دستگاه های دولتی و شهرداری کشور رایگان شود.
همچنین نمایندگان در ماده 9 این لایحه تصویب کردند که افراد دارای معلولیت نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می توانند با معرفی سازمان بهزیستی از آموزش عالی رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه های آموزش و پرورش، علوم ،بهداشت ودرمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی و سایر مراکزآموزش عالی غیردولتی بهره مند شوند.
نمایندگان مجلس در ماده 10 لایحه حمایت از حقوق معلولان، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را مکلف کردند در قالب اعتبارات مصوب سازمان بهزیستی کشور، صندوق حمایت از فرصت های شغلی افراد دارای معلولیت تحت پوشش را ایجاد و اساسنامه آن را سه ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و جهت تصویب به هیات وزیران ارسال کند. 

همچنین مطالعه کنید:

فرصت طلبی اپلیکیشن های ایرانی از قطعی اینترنت

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، یکی از کاربران نقشه “ویز” در گفت و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *