صفحه اصلی / دستور ناشیانه ترامپ در انتقال سفارت آمریکا نشان از تصمیمات غیرعقلانی وی و هماهنگ با برخی کشورها است

دستور ناشیانه ترامپ در انتقال سفارت آمریکا نشان از تصمیمات غیرعقلانی وی و هماهنگ با برخی کشورها است

به گزارش کسب و کار نیوز،علی لاریجانی در ابتدای جلسه علنی امروز – یکشنبه – مجلس افزود: در روزهای گذشته حوادث مختلفی در دنیا رخ داد که هر کدام به اندازه خود اهمیت داشت، ولی هیچ کدام به اندازه اقدام ناشیانه رییس جمهوری آمریکا درباره دستور جابه جایی سفارت این کشور در فلسطین اشغالی قلوب مسلمانان را آزرده نکرد، حتی کشورهای دوست آمریکا نیز این اقدام ناپسند و غیر عقلانی را تقبیح کردند.
وی افزود: کشورهای اسلامی در مقابل این تصمیم موضع گیری کردند، هیچ یک از روسای جمهوری گذشته آمریکا چنین رفتار ناشایستی را نداشتند اما رییس جمهوری فعلی آمریکا پس از تماس تلفنی با چند تن از روسای کشورهای عربی با گستاخی به چنین عملی دست زد.
لاریجانی ادامه داد: اخبار پشت صحنه حکایت از آن دارد که این کار در چهارچوب طرحی سامان یافته که از قبل با برخی کشورها در حمایت رژیم صهیونیستی، عادی کردن روابط با این رژیم و به فراموشی سپردن ماجرای ملت فلسطین هماهنگی صورت گرفته است، اگر چنین باشد این کشورها تمام حیثیت خود را برای هیچ حراج کردند.
وی خاطرنشان کرد: ما نمی خواهیم چنین اخباری را باور کنیم اما محاسبات ساده نشان می دهد که آمریکا در این ماجرا چه فضاحتی ایجاد کرده است و اگر کشورهای اسلامی و عربی حساب خود را جدا نکنند از حیثیت خود چیزی باقی نخواهند گذاشت و ملت های مسلمان را در مقابل خود خواهند دید.
وی تاکید کرد: اگر اتحادیه عرب وکشورهای اسلامی به اقدامی عملی دست نزنند نه تنها در تاریخ به بی عرضگی متهم می شوند که ایالت متحده را گستاخ تر می کنند.
لاریجانی افزود: انتظار حداقلی ملت‌های اسلامی در برابر این گستاخی آمریکا این است که روابط سیاسی با این کشور را تعلیق کنند تا آقای ترامپ درد رفتار تحقیرآمیز نسبت به مسلمانان را درک کند. اگر همت بلندتری دارند، روابط تجاری خود را با آمریکا متوقف کنند تا این رئیس‌ جمهور متقلب تاجرمسلک بفهمد با حیثیت مسلمانان نمی‌تواند تجارت کند.
وی ادامه داد: در کنفرانس کشورهای عربی در حد اعلام مواضع اقدامی صورت گرفت، اما اگر اتحادیه عرب و کشورهای اسلامی به اقدامی عملی دست نزنند، نه تنها در تاریخ به بی‌ عرضگی در این حادثه مهم متهم می‌شوند بلکه ایالات متحده را هم در اقدامات خود گستاخ‌تر می‌کنند.
لاریجانی گفت: البته ملت غیور و شجاع فلسطین راه خود را یافته‌اند و رژیم بی‌هویت صهیونیستی نمی‌تواند با زد و بند با آمریکا و چند کشور زبون منطقه، صورت مسئله را تغییر دهد و برای مردم فلسطین جانمایی جدیدی در سرزمین‌های دیگر کند.
وی تاکید کرد: سرزمین فلسطین متعلق به ملت فلسطین است و خداوند مکر صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها را به ذلت آنان بدل خواهد کرد.
وی گفت: چندی پیش رئیس جمهور آمریکا در مانوری که در منطقه داد و با سر و صدا بر خلاف تبلیغات انتخاباتی خود حرف های جدیدی سر داد، در ازای آن حدودا 500 میلیارد دلار از اموال منطقه را به جیب زد و با کمال وقاحت اعلام کرد که وقتی سعودی ها و برخی کشورها قول پول را به ما دادند در جلسه آنها حضور یافتم.
وی افزود: حتی اخیرا هم از کشور بحرین نگذشت و با پررویی در توئیت خود اعلام کرد پول خوبی از فروش سلاح به این کشور دریافت کردم. نتیجه این بذل و بخشش کشورهای منطقه را آمریکا این گونه پاسخ داد، آمریکا پول را از آنها گرفت اما همه آرمان های عربی و اسلامی را به پای رژیم صهیونیستی ذبح کرد. در این ماجرا جدا از حمایت از آمریکا بیشترین خسارت را این کشورها دادند و باید پرسید که چرا این اتفاق رخ داد؟
لاریجانی اظهار داشت: اگر بدون اطلاع آنان آمریکا چنین اقدامی کرده است که نشان دهنده کمال بی اعتنایی آمریکا به این کشورها است. این اقدام یادآور سخنان چند دهه قبل کیسینجر است که گفته بود ارزش منابع نفتی کشورهای عربی برای ما خیلی بیشتر از خود آنها است. علی القاعده در چنین فرضی باید در رفتار این کشورها آثاری از تنبه دیده شود که دولت و ملت خود را اینقدر تحقیر نکنند.
وی ادامه داد: اگر در آینده چرخشی در رفتار آنان دیده شود، آثاری از غیرت دینی و ملی را می توان مشاهده کرد اما اگر با اطلاع آنان آمریکا چنین اقدامی را انجام داده است، اوج فلاکت سیاسی آنان است و این مسئله ای نیست که از ذهن ملت های اسلامی به خصوص فلسطینیان مظلوم محو شود، نفرت این ماجرا برای آنان ابدی خواهد بود.
وی افزود: ما امیدواریم همانگونه که این کشورها این روزها موضع گیری کردند این اقدام بدون اطلاع آنان اتفاق افتاده باشد و این کشورها هم مثل دیگر کشورهای اسلامی مخالف اقدام آمریکا باشند.
وی تاکید کرد: زیان عمده را آنان کردند و بیشترین ضربه را اقدامات آنان به پیکر جامعه اسلامی زد. حال انتظار است از کشورهای اسلامی مخصوصا این کشورها موضعی یکپارچه در برابر آمریکا داشته باشند و اقدامات عملی در برابر آمریکا انجام دهند تا ایالت متحده دیگر هوس رفتار ارباب رعیتی با آنان نداشته باشد.
**طرح حمایت از آسیب دیدگاه زلزله در دستور کار مجلس
رییس مجلس شورای اسلامی در بخشی از سخنانش حادثه زلزله در کرمان و چند استان دیگر را که بسیار تاثر برانگیز برای همه ملت ایران بود، تسلیت گفت و اظهار داشت: از کمیسیون عمران خواسته شد تا حادثه را بررسی و به مجلس گزارش کند. 
لاریجانی ادامه داد: طرح حمایت از آسیب دیدگان زلزله در دستور کار مجلس قرار دارد و سریع تر به آن رسیدگی خواهد شد.
وی همچنین به خانواده کوهنوردانی که در حادثه اخیر جان خود را از دست دادند، تسلیت گفت.
وی گفت: لازم است پیروزی های اخیر ورزشکاران عزیز را که قلوب ایرانیان را شاد کردند، تبریک بگوییم.
 

همچنین مطالعه کنید:

khanevade

به روابط خانوادگی علاقه ندارید؟ باروانشناس مشورت کنید

  به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از سیناپرس، این تحقیق نشان می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *