صفحه اصلی / رییس جمهوری فردا لایحه بودجه سال 97 کل کشور را تقدیم مجلس می کند

رییس جمهوری فردا لایحه بودجه سال 97 کل کشور را تقدیم مجلس می کند

 به گزارش کسب و کار نیوز، اکبر رنجبرزاده روز شنبه گفت : دولت براساس ماده 186 آیین‌ نامه داخلی مجلس شورای اسلامی موظف است لایحه بودجه سالانه کل کشور را حداکثر تا پانزدهم آذر ماه هر سال به مجلس تقدیم کند، ولی امسال به دلیل آن که 15 آذر ماه با هفته تعطیلی نمایندگان مجلس شورای اسلامی مصادف شده بود و نمایندگان مجلس برای سرکشی به حوزه های انتخابیه رفته بودند بر اساس توافقی که بین دولت و مجلس صورت گرفت بنا شد که لایحه بودجه سال 97 کل کشور یکشنبه 19 آذر ماه ارائه شود.
وی افزود: پس از ارائه، لایحه بودجه سال 97 کل کشور چاپ و بین نمایندگان مجلس توزیع می شود، پس از آن نمایندگان تا 10 روز فرصت دارند که پیشنهادات خود را در مورد لایحه بودجه سال 97 کل کشور به کمیسیون های تخصصی مربوطه ارائه کنند.
رنجبرزاده ادامه داد: کمیسیون‌های تخصصی موظفند حداکثر تا 15 روز پس از چاپ و توزیع لایحه، گزارش خود را به کمیسیون تلفیق تقدیم کنند و کمیسیون تلفیق نیز موظف است حداکثر ظرف 15 روز پس از پایان مهلت گزارش کمیسیون تخصصی، ضمن رسیدگی به گزارش کمیسیون‌ های تخصصی، گزارش نهایی خود را تنظیم و به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند.
وی افزود: مهلت رسیدگی کمیسیون تلفیق حداکثر تا پانزده روز با موافقت هیات رییسه قابل تمدید است.
نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی گفت: نهایتا نمایندگان مجلس در جلسه علنی، بعد از رسیدگی به کلیات بودجه و تصویب آن، به پیشنهادهای مربوط به درآمدها و سایر منابع تأمین اعتبار بودجه عمومی دولت رسیدگی و سقف آن به ‏تصویب خواهد رسید، پس از آن پیشنهادهای مربوط به تبصره‏‌ها و ردیف‌ها رسیدگی می‌ شود.
وی ادامه داد: بر اساس این روند، احتمالا لایحه بودجه سال 97 کل کشور اوایل بهمن ماه در مجلس شورای اسلامی بررسی می شود.
رنجبرزاده افزود: در طول بررسی لایحه بودجه سال 97 کل کشور در مجلس، جلسات مجلس بلاانقطاع به جز روزهای تعطیل و جمعه در چهار ساعت برگزار می شود، این جلسات با پیشنهاد رییس مجلس و رای نمایندگان می تواند در دو یا سه شیفت نیز برگزار شود.
به گزارش روز شنبه ایرنا، در هفته های اخیر هیات دولت برای بررسی لایحه بودجه سال 97 کل کشور به صورت شبانه روزی جلسه داشت، لایحه بودجه سال 97 کل کشور با رویکردی متفاوت نسبت به لوایح بودجه سال های گذشته تدوین شده و بر تخصیص بودجه به استان ها به جای دستگاه ها تاکید دارد.
محمد باقر نوبخت معاون رییس سازمان برنامه و بودجه و سخنگوی دولت درباره تغییر در ساختار لایحه بودجه سال 1397 گفت: سه ویژگی برای بودجه سال آینده می ‌توان بیان کرد، ابتدا مبنا و مبانی تصویب بودجه هر دستگاه براساس قیمت تمام شده ‌ای خواهد بود که دستگاه فعالیت می ‌کند، این کار چند سال گذشته محاسبه شده و در پیوست چهار قانون بودجه امسال نیز آمده است.
وی با بیان این که برای بودجه سال 1396 براساس قانون برنامه، هدف کمی در نظر گرفته شده بود، ادامه داد: این مقدار هدف با قیمت واحدی که محاسبه کردیم ضرب و بودجه دستگاه‌ ها و بخش‌ ها مشخص می‌ شود، ما به جای اینکه پول دستگاه ‌ها را به مرکز یا وزارتخانه بدهیم به هر استان تخصیص داده می‌ شود.
وی اضافه کرد: به عنوان مثال، اداره کل آموزش و پرورش اردبیل در این استان قرار دارد، بنابراین لازم نیست پول را به وزارتخانه بدهیم، بلکه بودجه به استان اختصاص داده می ‌شود تا شورای برنامه استان با مدیریت استاندار و مدیر سازمان برنامه استان و نمایندگان تصمیم ‌گیری کنند و صرفه‌ جویی لازم را در نظر بگیرند.
سخنگوی دولت همچنین گفت: ویژگی دیگری که برای بودجه سال آینده در نظر گرفته ‌ایم، تمرکززدایی بودجه دستگاه ‌هاست، بنابراین دستگاه ‌ها به صورت ملی بودجه دریافت نمی ‌کنند بلکه براساس جغرافیا و منطقه برای آن ها تخصیص بودجه در نظر گرفته می‌ شود.
نوبخت همچنین درباره تخصیص بودجه‌ ها بیان کرد: تخصیص بودجه در سال آینده براساس عملکرد و اهدافی است که در نظر گرفته می‌ شود، نه براساس وصول پول به خزانه، در روش سنتی هر مقدار پول وارد خزانه می ‌شد، به درصد مشخص به دستگاه‌ ها پرداخت می‌ کردیم که این شکل در سال آینده تغییر می‌ کند.
وی ادامه داد: بودجه‌ ریزی سال آینده بر مبنای عملکرد است و تصویب بر پایه بودجه ‌ریزی بر مبنای صفر و تخصیص بر پایه عملکرد خواهد بود.
 

همچنین مطالعه کنید:

nikzad

فرایند فاسد تصمیم‌سازی در حوزه رمزارز

یادداشت – وزیر صنعت دستورالعملی را امضا نمی‌کند که در آن کسی تخلف کند. این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *