صفحه اصلی / کاهش ۱۵ درصدی تولید آلومینیوم به دلیل کمبود مواد اولیه

کاهش ۱۵ درصدی تولید آلومینیوم به دلیل کمبود مواد اولیه

به گزارش کسب و کار نیوز  به نقل از ایسنا، مهدی ثقفی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه سیستم تولید و مدیریت ایرالکو نیاز به تغییراتی دارد، گفت: برنامه هایی که برای اداره ایرالکو در نظر گرفته شده، در بخشی شکل کوتاه مدت و تاکتیکی دارد و باید در اولین قدم مشکل تامین مواد اولیه را بر طرف کنیم.
وی ادامه داد: "آلومینا" ۴۰ درصد قیمت تمام شده آلومینیوم را تشکیل می‌دهد که در تأمین پودر آلومینا دچار مشکل هستیم و باید بخشی از آن را وارد کنیم. "آند" نیز مانند آلومینا از مواردی است که در تأمین آن دچار مشکل هستیم و در مجموع تأمین این مواد باید به صورت مدیریت شده صورت گیرد.
مدیرعامل جدید ایرالکو اظهار کرد: تامین مواد اولیه و بخش فروش شمش آلیاژ آلومینیوم قیمت های اولویت داری هستند که اکنون باید به آن پرداخته شود که آنها را تحت عنوان برنامه های تاکتیکی دسته بندی می‌کنیم.
وی در ادامه با اشاره به کاهش ظرفیت تولید آلومینیوم به خاطر از رده خارج کردن برخی دیگ‌های قدیمی بابت کمبود آلومینا اظهار کرد: در هفته آینده به اراک خواهم رفت تا وضعیت تولید آلومینیوم را از نزدیک ببینم، چراکه مجبور شدیم ظرفیت تولید را به خاطر کمبود آلومینا کم کنیم. همچنین آمپراژ را کاهش داده‌ایم و تعدادی از دیگ های قدیمی را بدون این که دچار آسیب شوند از دور خارج کنیم که مجموع اینها منجر به کاهش ۱۵ درصدی ظرفیت تولید شده است.
ثقفی در ادامه با اشاره به نحوه حل مشکل تامین مواد این واحد صنعتی اظهار کرد: ۳۰ هزار تن نیاز ماهیانه آلومینا است که حداقل ۱۰ هزار تن از داخل کشور و مابقی آن از طریق واردات تامین می‌شود که از ارتباط با سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) استفاده کرده و توانستیم معاهده‌ای را با مجتمع جاجرم به امضا برسانیم که طی آن فروش کل تولید یک ماه آینده مواد اولیه جاجرم به شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) فروخته شود. بر اساس این قرارداد، واحدهای دیگر بعد از تاریخ ۲۳ آذرماه از منابع آلومینای مجتمع جاجرم استفاده خواهند کرد.
وی ادامه داد: در هند برای تأمین مواد اولیه و آلومینا در دو حراجی شرکت کردیم و توانستیم دو محموله ۳۰ هزار تنی آلومینا را از این کشور بخریم که اولین محموله آن هفته آینده به کشور می‌رسد و محموله بعدی نیز ۴۵ روز بعد ارسال خواهد شد.
مدیرعامل ایرالکو با اشاره به مهمترن هدف بلند مدت این شرکت گفت: مجموعه اقدامات دیگری نیز در دستور کار است که باید با فوریت کوتاه مدت انجام شود. اما در درازمدت نیز برنامه‌های راهبردی دیگری در نظر گرفته شده که مهمترین آن تأمین نفت کارخانه آند است.
وی افزود: تصمیم بر این است برنامه‌ای که پیش از این در آلومینیوم المهدی برای تأمین نفت در نظر گرفتیم در ایرالکو نیز صورت گیرد و همان گونه که امروز المهدی با خرید کُک نفتی در حال تولید است، ایرالکو هم بتواند از این شیوه برای تأمین مواد نفتی مورد نیاز خود که بازار وابستگی بزرگی دارد نیز استفاده کند.
ثقفی درباره تعهدات زیست محیطی شرکت آلومینیوم اراک تصریح کرد: مدت کوتاهی است که به ایرالکو آمده‌ام و درباره تمامی تعهدات این شرکت اطلاعات کافی ندارم. اما تصمیم بر این است که بتوانیم تا پایان سال جاری به تمام تعهدات زیست محیطی داده شده عمل کنیم.
وی ادامه داد: در این میان از جمله اقدامات بهسازی دیگ‌های قدیمی و جایگزینی دیگ‌های جدید با دیگ‌های قدیمی‌تر خواهد بود.
 مهدی ثقفی که قبلا مدیرعامل آلومینیوم المهدی بوده و حضور در هیات مدیره سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران را در کارنامه خود دارد، در جلسه روز سه‌شنبه (هفتم آذرماه) به سمت مدیرعاملی شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) انتخاب شد. پیش از این بهمن اخوان عهده دار این سمت بود.

همچنین مطالعه کنید:

لاستیک خودروهای پرمصرف در بازار نیست

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، تفاوت قیمت لاستیک از درب کارخانه تا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *