صفحه اصلی / تسویه 80 درصد بدهی چایکاران تا آخر هفته

تسویه 80 درصد بدهی چایکاران تا آخر هفته

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل  از ایرنا، «محمدولی روزبهان» امروز (شنبه) در گفت و گو با ایرنا افزود: امسال تا پایان دوره بهره برداری، 108 هزارتن برگ سبز چای به ارزش 2هزار و 30 میلیارد ریال (203 میلیارد تومان) از کشاورزان خریداری شد که تاکنون یک هزار و 350 میلیارد ریال (135 میلیارد تومان) آن معادل 65 درصد پرداخت شده است.
وی ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه کشور اواخر هفته گذشته 250 میلیارد ریال به حساب سازمان چای کشور واریز کرد که این هفته به حساب چایکاران به همراه قدرالسهم کارخانه ها پرداخت می شود.
وی اعلام کرد با پرداخت های این هفته بیش از یک هزار و 650 میلیارد ریال معادل 80 درصد بهای برگ سبز چای به حساب چایکاران واریز شود.
** سهم دولت و کارخانه های فرآوری 
رییس سازمان چای کشور 60 درصد مبلغ واریز شده برای مطالبات چایکاران را مربوط به دولت و 40 درصد دیگر را مربوط به کارخانه های فرآوری چای دانست. 
وی تصریح کرد: به طور کلی از بهای برگ سبز چای یک هزار و 220 میلیارد ریال باید توسط دولت و 810 میلیارد ریال توسط کارخانه های چای پرداخت می شد که تاکنون دولت یک هزار و 100 میلیارد ریال حق سهم خود را داده و کارخانه ها 55 درصد حق سهمشان را پرداخته اند.
روزبهان گفت: با احتساب مبلغ پرداختی تا پایان هفته، حداکثر 380 میلیارد ریال دیگر بدهی باقی می ماند که در صورت تامین اعتبار و وصول از کارخانه ها و دولت در اسرع وقت به حساب چایکاران واریز شود.
** تولید نزدیک 25 هزارتن چای خشک/ میزان واردات چای تغییر نداشته است 
این مسوول در وزارت جهاد کشاورزی گفت: مجموع چای خشک مصرفی کشور نزدیک 110 هزار تن است که امسال حدود 25 هزارتن آن از تولید داخل و حدود 85 هزار تن آن از محل واردات تامین می شود.
وی اضافه کرد: در گذشته بخشی از چای وارداتی از مبادی رسمی و بخشی از طریق قاچاق وارد کشور می شد که در سال های اخیر با اقدام های صورت گرفته میزان چای قاچاق کاهش یافته است.
وی در پاسخ به ادعای برخی رسانه ها درباره رشد 12 درصدی واردات چای از هند گفت: طبق آمار، نباید واردات چای تغییر چندانی داشته باشد.
وی یادآوری کرد: سال 1393 نزدیک 14 هزار و 600 تن، سال 1394 نزدیک 19 هزار و 400 تن و سال 1395 به دلیل بارندگی های مناسب حدود 31 هزار تن چای خشک تولیدی کشور به بازار عرضه شد.
به گفته وی، امسال با وجود خشکسالی تلاش داشتیم تولید را حفظ کنیم؛ به طوری که تولید امسال چای خشک نسبت به سال 1393 و 1394 رشد قابل توجهی کرد.
وی این رشد را ناشی از اقدام های حمایتی دولت در پرداخت تسهیلات ارزان قیمت برای بهزراعی، احیای باغ ها و هرس بوته ها برشمرد و افزود: این فعالیت ها باعث شد امسال باغ ها تنش خشکی را تحمل کنند.
** رشد 122 درصدی قیمت برگ سبز چای نسبت به سال 1392 
رییس سازمان چای کشور گفت: امسال برگ سبز چای درجه یک 26 هزار و 240 ریال و درجه دو 14 هزار و 690 ریال خریداری شد.
به گفته وی، این میزان حدود هفت درصد رشد را نسبت به پارسال و 122 درصد رشد را نسبت به سال 1392 نشان می دهد.
** 21 هزار هکتار سطح زیرکشت باغ های چای فعال 
روزبهان تصریح کرد: اقدام های صورت گرفته در دولت های یازدهم و دوازدهم به کاهش زمین های بایر و تغییر کاربری ها و همچنین افزایش سطح زیرکشت باغ های چای به 26 هزار هکتار منجر شد که از این میزان 21 هزار هکتار آن فعال است.
وی یادآوری کرد: در سال 1392 سطح زیرکشت چای 17 هزار و 500 هکتار بود.
به گزارش ایرنا، چای وارداتی از کشورهای تولیدکننده بزرگ دنیا همچون سریلانکا، کنیا و هند خریداری می شود.
ایران چهارمین کشور مصرف کننده چای خشک در دنیاست. 
براساس آمارها سرانه مصرف چای خشک در کشور بیش از 1.5 کیلوگرم برای هر نفر است؛ البته سرانه مصرف برخی کشورهای اروپایی نزدیک چهار کیلوگرم است.
از هر 4.5 تا 5 کیلوگرم برگ سبز چای حدود یک کیلوگرم چای خشک استحصال می شود.
با توجه به وجود انواع چای سفید، سیاه و سبز در کشور، اکنون هر کیلوگرم چای سفید ایرانی به قیمت 12 میلیون ریال ( یک میلیون و 200 هزار تومان) و چای خشک سیاه بهاره درجه یک (مشابه چای هندی) تا 400 هزار ریال (40 هزارتومان) به فروش می رسد اما میانگین قیمت چای ایرانی در بازار 100 هزار تا 200 هزار ریال است.
اکنون 150 کارخانه فرآوری چای در گیلان و مازندران فعالیت می کند.
ساماندهی واردات و صادرات و حمایت از خودکفایی در تولید کالاها بویژه محصولات غذایی از بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی است که در سال 1392 ابلاغ شد.
پس از آن، سال 1395 از سوی رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفت و امسال نیز (1396) «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال».
 

همچنین مطالعه کنید:

snap

سیگنال منفی به سرمایه‌گذاران خارجی

مینا حسینی  به گزارش کسب و کار نیوز، ژوبین علاقبند، مدیرعامل «اسنپ»، تاکنون سکوت اختیار کرده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *