صفحه اصلی / توسعه حمل و نقل و احیای بافت فرسوده در حوزه راه و شهرسازی

توسعه حمل و نقل و احیای بافت فرسوده در حوزه راه و شهرسازی

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، تکمیل خطوط ریلی ۳ مرکز استان کرمانشاه، رشت، ارومیه و خواف به شبکه ریلی کشور بطول ۱۳۴ کیلومتر و بهره برداری از ۵۴ کیلومتر آزادراه ( آزاد راه غربی اصفهان بطول ۱۴کیلومتر و قطعات ۱ و ۲ آزادراه تبریز ـ ارومیه به طول ۴۰ کیلومتر) از مهم ترین فعالیت دولت در این مدت بوده است.
رشد ۱۰ درصدی حمل بار جاده ای به میزان ۱۰۹ میلیون تن و افزایش ۱۲ درصدی حمل بار ترانزیت جاده ای به میزان ۲ میلیون تن نسبت به مدت مشابه سال گذشته از دیگر تلاش های دولت دوازدهم در این بخش است.
تکمیل و بهره برداری از ۲۳۷ کیلومتر بزرگراه و راه اصلی با اعتباری بالغ بر ۹۲۰۰ میلیارد ریال (احداث ۱۸۰کیلومتر بزرگراه با اعتباری معادل ۷۸۰۰ میلیارد ریال و احداث۸۷ کیلومتر راه اصلی با اعتباری معادل ۱۴۰۰ میلیارد ریال) بخشی از فعالیت های دولت در مدت یاد شده در حوزه راه وشهرسازی بود.
افزایش ۱۰ درصدی تخلیه و بارگیری بار در بنادر تجاری کشور به میزان ۳۸ میلیون تن و رشد ۲۵ درصدی عملیات کانتینری به میزان ۷۸۶ هزار TEU و رشد ۳ درصدی جابجایی مسافر در بنادر به میزان ۳ میلیون نفر نسبت به مدت مشابه سال ۹۵ بخشی دیگر از فعالیت های دولت تدبیر و امید در این زمینه بوده است.
** عملکرد دولت در حوزه ریلی 
افزایش ظرفیت و احداث خطوط حومه ای ریلی به میزان ۳۶ کیلومتر، بهسازی ۲۹ کیلومتر و نوسازی ۲۱ کیلومتر خطوط ریلی و افزایش ۱۵ دستگاه سالن مسافری و ۷۳ دستگاه واگن باری ریلی از مهم ترین تلاش های دولت در این بخش بوده است.
رشد ۲۱ درصدی حمل بار ریلی به میزان ۱۲ میلیون تن و رشد ۸۶ درصدی ترانزیت ریلی به میزان ۳۸۲ هزار تن و رشد ۵ درصدی جابجایی مسافر در شبکه ریلی به میزان ۵ میلیون نفر نسبت به مدت مشابه سال ۹۵ از موفقیت های دولت در این زمینه بوده است.
اخذ مصوبه هیأت دولت به منظور احداث راه آهن سیرجان ـ کرمان با سرمایه گذاری و مشارکت داخلی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر به ارزش ۵۰۰ میلیارد تومان از سرمایه گذاری های دولت در این بخش است. 
** عملکرد دولت در حوزه هوایی 
رشد ۲۰ درصدی پرواز های عبوری از فراز کشور به میزان ۱۱۸ هزار فروند نسبت به مدت مشابه سال گذشته و افزایش ۵ درصدی اعزام و پذیرش مسافر در فرودگاه های کشور به میزان ۱۷ میلیون نفر نسبت به مدت مشابه سال ۹۵ از مهم ترین عملکرد دولت در حوزه هوایی است.
در حوزه زیر ساخت فرودگاهی، اخذ مصوبه هیات دولت جهت توسعه و تکمیل فرودگاه بین المللی شیراز و شناسایی شرکت بلند طبقه به عنوان سرمایه گذار، اخذ مصوبه هیات دولت جهت توسعه فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی نژاد مشهد به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار و شناسایی شرکت وینسی فرانسه به عنوان سرمایه‌ گذار بخشی از اقدامات دولت در مدت یاد شده است.
** تلاش های دولت دوازدهم در حوزه جاده ای و آزادراهی 
عقد قرارداد ساخت آزادراه اردکان ـ مهریز با سرمایه ‌گذاری و مشارکت داخلی جهاد نصر یزد به ارزش ۸۰۰ میلیارد تومان، عقد قرارداد کنارگذر شرقی سیرجان از طریق سرمایه گذاری و مشارکت داخلی با جهاد نصر کرمان به ارزش ۲۰۰ میلیارد تومان از موفقیت های دولت در این زمینه است.
اخذ مصوبه هیأت وزیران جهت احداث قطعه ۳ کنارگذر شرقی اصفهان و شناسایی سازمان همیاری و شهرداری های اصفهان به منظور سرمایه گذاری و مشارکت داخلی ـ عقد قرارداد احداث آزادراه لامرد ـ پارسیان با سرمایه گذاری و مشارکت داخلی آژند بنای خاتم به ارزش ۳۶۰ میلیارد تومان و اخذ مصوبه هیأت دولت به منظور احداث کنارگذار شمالی اراک « سلفچگان ـ خرم آباد ـ اراک » جهت سرمایه‌ گذاری و مشارکت داخلی با شرکت جهاد نصر مرکزی به ارزش ۳۰۰ میلیارد تومان از دیگر تلاش های دولت در این بخش است.
تهیه گزارش توجیهی و برگزاری فراخوان جهت طراحی و پیاده سازی سامانه پرداخت های نوین در آزادراه های کشور « ETC » به منظور اجرای آن در ۴۷۱ گیت اخذ عوارض شبکه آزادراهی کشور از موفقیت های دولت ۱۲ در این مدت است. 
** عملکرد دولت در حوزه دریایی 
در ۱۰۰ روز فعالیت دولت دوازدهم در مجموع ۳۸ میلیون تن عملیات کالا در بنادر کشور تخلیه و یا بارگیری شد که با افزایش ۱۰ درصدی در مقایسه با سال گذشته شاهد رشد ۲۵ درصدی در این بخش بودیم.
انجام عملیات کانتینری به میزان ۷۸۶ هزار TEU و رشد ۳ درصدی جابجایی مسافر در بنادر به میزان ۳ میلیون نفر نسبت به مدت مشابه سال ۹۵، بخشی دیگر از فعالیت های دولت تدبیر و امید در حوزه بندری و دریایی بوده است.
برای افزایش ظرفیت جابجایی بار به میزان ۷/۱ میلیون TEU در فاز ۱ و افزایش ظرفیت به ۵/۳ میلیون TEU در فاز ۲ بندر شهید رجایی از طریق فراخوان و مذاکره جهت انتخاب سرمایه گذار یا فاینانسر به ارزش ۳۰ میلیون دلار از مهم ترین تلاش دولت و وزارت راه و شهرسازی در این زمینه است.
در این مدت متن نهایی اساسنامه صندوق توسعه حمل و نقل تدوین و نسبت به اخذ پیشنهادات سازمانهای تابعه و شناسایی منابع اعتباری ایجاد وفق ماده ۴۸ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه و جمع بندی و ارائه به هیات دولت در دست اقدام قرار گرفت.
** عملکرد دولت دوازدهم در حوزه مسکن و شهری 
ارائه برنامه مسکن در حوزه بافت های نابسامان در ۱۱ حوزه به همراه ابزارهای مورد نیاز به سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و تهیه برنامه مشترک ستاد ملی بازآفرینی و شورای عالی معماری و شهرسازی از اهم اقدامات دولت در ۱۰۰ روز گذشته در این بخش بوده است.
تصویب اساسنامه شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران به سازمان بازآفرینی و توسعه شهری ایران در کمیسیون اصلی دولت و تدوین برنامه عملیاتی اقدام مشترک برای کنشگران محلات هدف بازآفرینی (۲۷۰۰ محله برای ۱۰ سال) و ارائه در ستاد ملی بازآفرینی از دیگر تلاش های دولت بود.
در این مدت بهسازی، تکمیل و تحویل ۳۶۰ واحد مسکونی به خانوارهای دارای حداقل دو معلول و پیگیری ساخت معادل ۲۵۰ واحد مسکونی در اراضی واگذار شده طبق تفاهمنامه منعقده با خیرین مسکن ساز از دیگر اقدامات دولت در این بخش است.
واگذاری معادل ۵۰۰ واحد مسکونی برای اقشار ویژه، انجام ۳۴ پروژه تحقیقاتی و ابلاغ ۳۸ پروژه در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و احداث مسکن روستایی به تعداد ۲۰۰۰۰ واحد از دیگر اقدامات دولت در این حوزه بوده است.
 

همچنین مطالعه کنید:

منظور: بانک‌ها ملزم به واگذاری املاک مازاد خود هستند

به گزارش کسب و کار نیوز؛ داوود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه در سی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.