صفحه اصلی / گواهی کشف برای 1.5 میلیارد تن مواد معدنی در سال گذشته صادر شد

گواهی کشف برای 1.5 میلیارد تن مواد معدنی در سال گذشته صادر شد

به گزارش کسب و کار نیوز، بهروز برنا معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی در میزگرد 'جایگاه اکتشاف در توسعه معدن و صنایع معدنی' بیان داشت: کشف مواد معدنی در ایران به نسبت قاره امریکا و افریقا ارزان تر است.
وی با بیان این که با وجود پتانسیل بالای معدنی، قواعد اقتصادی اکتشاف و معدنکاری را مورد توجه قرار ندادیم، اظهار داشت: در سال گذشته برای 1.5 میلیارد تن مواد معدنی، گواهی کشف صادر شد.
معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی یادآور شد: تا پیش از انقلاب حتی حوزه گچ هم باید توسط چشم آبی ها انجام می شد اما اکنون به فروش خدمات فنی و مهندسی رسیده ایم.
فرید دهقان مدیر معدن و صنایع معدنی مرکز پژوهش های مجلس نیز گفت: تاکنون آنطور که شایسته بوده، بخش معدن مورد توجه حاکمیت به عنوان پیشران اقتصاد قرار نگرفته است.
وی با بیان اینکه ایمیدرو در عصر حاضر باید به جذب و توزیع تکنولوژی، تمرکز بیشتری داشته باشد، اضافه کرد: در سه سال آتی که سال های طلایی برنامه ششم است، باید توجه بیشتری به سازمان زمین شناسی شود.
علی اصغرزاده مدیر اکتشاف ایمیدرو نیز گفت: در دنیا سالانه تا 30 میلیارد دلار هم در اکتشاف، سرمایه گذاری شد اما با افت بهای نفت این رقم حتی به نصف رسید.
وی با بیان این که اگر برنامه اکتشاف توسط ایمیدرو انجام نمی شد بسیاری از صنایع معدنی با کمبود مواد اولیه مواجه می شدند، افزود: عمر بسیاری از معادن ایران پایین آمده اما به عنوان مثال با فعال شدن معدن سنگان، شاهد بالا رفتن متوسط عمر معادن سنگ آهن ایران به 13 سال شدیم.
 

همچنین مطالعه کنید:

بانک رفاه

ارتقای منزلت بازنشستگان با خدمات بانک رفاه

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از خبرگزاری کار ایران(ایلنا)، بانک رفاه در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *