صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
نخستین ایکس‌ری پرسرعت در گمرک رجایی آزمایش شد

نخستین ایکس‌ری پرسرعت در گمرک رجایی آزمایش شد

گمرک ایران از تست نهایی ایکس ری پرسرعت و بسیار پیشرفته گمرک شهید رجایی بندر عباس در هفته های گذشته خبر داد و اعلام کرد: این ایکس ری پیشرفته توانسته در تست های انجام شده به طور میانگین در هر ۳۵ ثانیه هر کانتینر را اسکن و اطلاعات آن را در اختیار ماموران گمرک قرار دهد.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از فرینا، تست نهایی نخستین ایکس ری پر سرعت گمرک شهید رجایی در هفته های گذشته با موفقیت انجام شد. این در حالی است که ایکس ری های کم سرعت گمرک می توانند در هر ساعت بین ۶ تا ۱۰ دستگاه کامیون را اسکن نمایند.
معاون دفتر برنامه‌ریزی و امور بین الملل گمرک ایران در این خصوص گفت: این ایکس‌ری با قابلیت اسکن کانتینرهای عبوری تا سرعت ۶۰ کیلومتر می‌تواند محموله‌های بیشتری را با توجه به مدیریت ریسک گمرک بررسی و کنترل کند.
علی بعیدی مفردنیا با اشاره به فعال بودن دو دستگاه ایکس‌ری کم سرعت دیگر در گمرک شهید رجایی ادامه داد: دستگاه خریداری شده با دستگاه های قبلی قابل مقایسه نیست.
وی در خصوص اعلام قبلی گمرک مبنی بر نصب این ایکس ری پر سرعت در گمرک دوغارون گفت: گمرک شهید رجایی در اولویت نصب قرار گرفت و دستگاه پرسرعت دیگری به محض ورود به گمرک دوغارون در مرز افغانستان منتقل شد و مراحل نصب و بهره برداری از این دستگاه ایکس ری پرسرعت کامیونی در حال انجام است.
تعداد ایکس ری های کامیونی گمرک در سال ۱۳۹۲، ۵ دستگاه بود که این تعداد تا پایان سال ۱۳۹۵ با رشدی ۱۴۰ درصدی به ۱۲ دستگاه افزایش یافت. این افزایش تصاعدی از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ با خرید تعداد ۷ دستگاه ایکس ری از محل منابع داخلی گمرک و استقرار در گمرکات کشور حاصل شد.
یک دستگاه ایکس ری کامیونی نیز از طریق مناقصه جهت استقرار در گمرکات خراسان رضوی از محل ۵۰ درصد اعتبارات استانی و ۵۰ درصد اعتبارات گمرک ایران خریداری شده و در حال ساخت است.
قرارداد ساخت و خرید ۵ دستگاه ایکس ری کامیونی نیز با وزارت دفاع با هدف بهره گیری از توانمندی ها و تولیدات داخلی در ماههای گذشته منعقد شده است.
گمرک ایران در اقدامی دیگر برای استفاده از توانمندی های بخش خصوصی جهت ساخت ایکس ری های پیشرفته کامیونی فراخوانی را منتشر کرده که شرکت های واجد شرایط انتخاب شده اند و مراحل نهایی انعقاد قرارداد با این شرکت ها انجام شده است .
توافق با سازمان انرژی اتمی جهت تولید یک دستگاه ایکس ری کامیونی پیشرفته در مرحله اول، از دیگر اقدام های گمرک در این خصوص است. تفاهم نامه تولید آن نیز پیش از این توسط طرفین امضا و عملیاتی شده است. قرار است با توجه به توانمندی های دانشمندان سازمان انرژی اتمی در تولید ایکس ری های پیشرفته در ماههای آینده سفارشات بیشتری به این سازمان داده شود.
همچنین توافق با سازمان راهداری جهت خرید ۲ دستگاه ایکس ری کامیونی و توافق با منطقه آزاد اروند جهت تحویل یک دستگاه دیگر، از دیگر اقدامات گمرک در این خصوص است.
در اقدامی دیگر مقرر شده که کشور ژاپن هم منابع مالی خرید ۲ دستگاه ایکس ری پیشرفته کامیونی را در چارچوب کمک و همکاری های مشترک با جمهوری اسلامی ایران بر اساس برجام در اختیار گمرک ایران قرار دهد. تفاهم نامه کمک های مالی کشور ژاپن برای خرید ۲ دستگاه ایکس ری پیشرفته فی ما بین معاونت توسعه مدیریت و منابع گمرک ایران و طرف ژاپنی منعقد شده تا تسهیلات خرید ۲ دستگاه ایکس ری کامیونی را در اختیار گمرک ایران قرار دهند. بر اساس آخرین اقدامات در این خصوص تفاهم نامه مالی با شرکت طرف ژاپنی و معاونت یاد شده صورت پذیرفته و جذب تسهیلات مربوطه در حال انجام است.
هم اکنون با کمک سامانه های الکترونیکی در گمرک تمامی کالاهای وارداتی به صورت ۱۰۰ درصدی کنترل و اطلاعات این کالاها از طریق مانیفست الکترونیکی ، بارنامه الکترونیکی، اظهار الکترونیکی و ثبت سفارش، فاکتور، منشا ارز و عدل بندی الکترونیکی به صورت هوشمند با یکدیگر تطبیق داده می شود و تمامی این بخش ها در گمرک به صورت هوشمند از طریق سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی و با ارتباط الکترونیکی گمرک با ۲۷ سازمان همکار انجام می‌گیرد.

همچنین مطالعه کنید:

غریب پور

برنامه اعطای یارانه سود تسهیلات به خریداران ماشین آلات معدنی ایرانی

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، رییس هیات عامل …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *