صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
تفاهم‌نامه‌های همکاری ایران و اسپانیا پیگیری شود

تفاهم‌نامه‌های همکاری ایران و اسپانیا پیگیری شود

به گزارشکسب و کار نیوز به نقل از پایگاه خبری اتاق ایران، هیات 30 نفره اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به سرپرستی غلامحسین شافعی به مادرید اسپانیا سفر کرده است.
در جریان دیدارهای روز نخست سفر هیات تجاری اتاق ایران به مادرید، امروز غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران با خوزه لوئیس کایسر، مدیرکل امور بین‌الملل وزارت اقتصاد اسپانیا و خانم اینکو مولادا، مدیر کل اجرائی اتاق بازرگانی اسپانیا دیدار و گفت‌وگو کرد. در این نشست سفیر ایران در اسپانیا نیز حضور داشت.
اینکو مولادا، مدیر کل اجرائی اتاق بازرگانی اسپانیا ضمن ابراز خوشحالی از حضور هیات ایرانی در مادرید، اعلام کرد: در اتاق بازرگانی اسپانیا به کار اقتصادی با ایران اعتقاد راسخ وجود دارد و شاهد آن نیز برگزاری جلسه سال گذشته در ایران بود.
رئیس اتاق ایران با اشاره به اینکه اسناد تاریخی نشان می‌دهد، اولین هیات تجاری در سال 1403 میلادی مراودات تجاری با ایران را آغاز کرده است گفت: ما با هیچ کشوری در اروپا چنین پیشینه‌ای در تجارت نداریم.
غلامحسین شافعی افزود: اسپانیا به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین شرکای اقتصادی ایران در دوران پسابرجام نیز اولویت اول ما در گسترش فضای تجاری است و امیدواریم در این زمینه همکاری‌های خوبی با این کشور داشته باشیم.
شافعی تصریح کرد: در طول دو سال گذشته شاهد حضور وزرای خارجه، عمران و صنعت و گردشگری اسپانیا در ایران بودیم و تفاهم‌نامه‌های خوبی بین وزرای دو کشور امضا شده که پیش‌نویس آنها از طرف ایران ارسال شده است. خواهان این هستیم که برای اجرایی شدن آنها پیگیری شود.
او با تأکید بر اینکه ظرفیت همکاری‌های دو کشور از تنوع زیادی برخوردار است، اظهار کرد: ما برنامه جامعی برای نوسازی صنایع ایران و استفاده از تکنولوژی روز داریم و اسپانیا می‌تواند یکی از شرکای ما برای رسیدن به اهداف باشد.
رئیس اتاق ایران ادامه داد: در زمینهٔ انرژی نفت و گاز برنامه‌ای توسعه‌ای خوبی برای آینده پیش‌بینی شده است مخصوصاً بهره‌برداری از میدان‌های نفتی مشترک با کشورهای همسایه که با توجه به سابقه اسپانیا معتقدیم این کشور می‌تواند یکی از شرکای برنامه‌ای ما باشد.
خوزه لوئیس کایسر، مدیرکل امور بین‌الملل وزارت اقتصاد اسپانیا از حضور هیات ایرانی در مادرید تشکر کرد.
کایسر اظهار کرد: اصلاحاتی که دولت یازدهم ایران انجام داده و اکنون نیز در حال پیگیری آنهاست برای ما مایه خوشحالی است.
به گفته او اسپانیا و ایران همواره روابط خوبی داشته‌اند و اکنون نیز اسپانیا به‌صورت مداوم وضعیت ایران را رصد می‌کند.
مدیرکل امور بین‌الملل وزارت اقتصاد اسپانیا تأکید کرد: تحریم‌ها باعث قطع ارتباط ما با ایران نشد اما لغو تحریم‌ها باعث شد ما بازگشت پرقدرت به مسیر قبلی را در دستور کار قرار دهیم.
او ادامه داد: بسیاری از شرکت‌های ما در زمینهٔ پتروشیمی، فولاد و خودرو فعال هستند و به نیازهای ایران پاسخ می‌دهند ضمن اینکه اسپانیا برای فعالیت‌های آینده، توانایی خوبی در زمینهٔ انرژی‌های نو دارد و ما سعی می‌کنیم به کمک ایران بیاییم.
کایسر گفت: ما صندوقی برای صادرات و سرمایه‌گذاری داریم و ابزارهایی هم برای کارهای مشترک ایجاد کرده‌ایم که ازجمله آنها بیمه صادراتی سسه است. در دولت نیز گفته‌اند از همه ابزارهای مالی برای تقویت کار با ایران استفاده خواهیم کرد.
او تصریح کرد: شرکت‌های اسپانیایی علاقه روزافزونی برای حضور در ایران دارند و ما امیدوار هستیم بتوانیم بیش‌ازپیش شرایط را برای حضور آنها تسهیل کنیم.
مدیرکل امور بین‌الملل وزارت اقتصاد اسپانیا ادامه داد: در ماه می 2017، قائم‌مقام وزیر بازرگانی اسپانیا یادداشت تفاهمی در تهران امضا کرد که نقشه راه فعالیت‌های اقتصادی دو کشور است و امید داریم که در آینده نزدیک این نقشه را ه را نهایی کنیم.
کایسر در پایان اظهار کرد: سطح تقاضای شرکت‌های ما و علاقه‌مندی آنها برای حضور در ایران بسیار بالاتر از ظرفیت‌های فعلی است. به‌هیچ‌وجه نیازی به متقاعدسازی آنها برای حضور در ایران وجود ندارد بااین‌وجود اطمینان می‌دهیم که وزارت اقتصاد و اتاق بازرگانی اسپانیا، تمام تلاش‌های خود را برای تحقق مواردی که در این نشست به آن پرداخته شد به کار می‌گیرند.

 

همچنین مطالعه کنید:

نامزد یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات ، اسلامشهر و پردیس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *