صفحه اصلی / صادرات 85 درصدی تولید گوجه فرنگی گلخانه ای در ارس

صادرات 85 درصدی تولید گوجه فرنگی گلخانه ای در ارس

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از فرینا، تراب ابراهیمی روز سه شنبه در بازدید دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور از منطقه آزاد ارس گفت: سال گذشته فاز نخست این مجتمع در 13 هکتار به بهره برداری رسید که محصول آن در هر هکتار 450 تن بود و این رقم در نوع خود، رکوردی برای تولید محصول گوجه فرنگی است.
ابراهیمی افزود: در زمان حاضر 31 هکتار از محوطه این مجتمع گلخانه زیر کشت رفته است.
وی، هدف اصلی ساخت این مجتمع گلخانه ای را تولید محصول با اولویت صادرات اعلام کرد و افزود: سال گذشته این عملیات در مرحله پایه انجام شد که خوشبختانه 85 در صد محصول تولیدی معادل حدود 4 هزار تن به کشورهای روسیه، امارات و قطر صادر شد.
وی از پیش بینی تولید 13 هزار تنی مجتمع گلخانه ای «تارلا امین» در سال جاری خبر داد و افزود: به جز تولید و بهره وری، بحث انتقال دانش و تکنولوژی نیز در ساخت این واحد مد نظر است و امروز این گلخانه به روز ترین و مجهزترین گلخانه در سطح کشور و خاورمیانه است.
مدیرعامل گلخانه «تارلا امین» منطقه آزاد ارس با بیان اینکه در ساخت این مجموعه بهترین شرکت های دنیا ارزیابی شدند که از بین آنها یک شرکت هلندی به عنوان مجری انتخاب شد، گفت: سیستم های بسته بندی و ماشین آلات مورد استفاده در این واحد از شرکت های معتبر اروپایی تهیه شده است و همه بسته بندی ها به صورت خودکار انجام می شود.
ابراهیمی، ایجاد اشتغال را یکی از هدف های اصلی ایجاد این گلخانه دانست و افزود: حدود 400 نفر به صورت شبانه روزی در ساخت این واحد کار کرده اند و قریب 300 نفر نیز در تولید محصول مشغول به کار هستند و بحث درآمدزایی هم خوشبختانه در کنار آن اتفاق افتاده است.
مدیرعامل مجتمع گلخانه ای «تارلا امین» منطقه آزاد ارس گلخانه گفت: یکی از مزایای اجرای این طرح تولیدی ـ کشاورزی، استفاده از حدود 25 نفر از کارشناسان کشاورزی است که به مدت سه در حال آموزش بوده و فنون لازم تولید محصول را یاد گرفته اند.
فاز نخست مجتمع گلخانه ای «تارلا امین» منطقه آزاد ارس حدود یک سال قبل با حضور عبدالرضا‏رحمانی فضلی وزیر کشور، حسین فریدون نماینده ویژه رئیس جمهور و جمعی از مقام های استانی آذربایجان شرقی به بهره برداری رسید.
این مجتمع کشت گلخانه ای در سطح 50 هکتار و با ظرفیت تولید سالانه بیش از 400هزار تن محصول در منطقه آزاد ارس احداث شده است که در مرحله نخست، 13 هکتار آن با ظرفیت تولید سالانه بیش از 176 هزار تن گوجه فرنگی به بهره برداری رسید.
میزان اشتغالزایی این واحد گلخانه ای تا 850 نفر قابل افزایش است.
تولید محصول سالم با رعایت استاندارد جهانی، افزایش راندمان تولید،کاهش ضایعات کمتر ازیک درصد، توسعه صادرات محصلات کشاورزی به کشورهای همسایه و افزایش راندمان مصرف آب از مهم ترین ویژگی های این مجتمع تولیدی است.

همچنین مطالعه کنید:

EGG

۷ دلیل برای افزودن تخم مرغ به صبحانه

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از بهداشت نیوز، تخم مرغ یک ماده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *