صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
متهم به ناتوانی در مدیریت سیب‌زمینی و پیاز هستیم

متهم به ناتوانی در مدیریت سیب‌زمینی و پیاز هستیم

 
 محمود حجتی امروز (سه‌شنبه) در پنجمین گردهمایی سراسری کشت‌های پاییزه که به مناسبت آغاز سال زراعی ۹۷ – ۹۶ برگزار شد، اظهار کرد: اگر در زمینه بهره وری آب و تولید محصولات کشاورزی به متوسط رکوردها دست پیدا کنیم دیگر مشکل آب و محدودیت منابع آبی موضوعیت پیدا نمی کند. به عنوان مثال گندم رکورد برداشت ۱۳ تن و چغندر قند رکورد ۱۴۰ تن در کشور را دارد که اگر به نصف اینها دست پیدا کنیم می توان از ظرفیت های فراوان موجود استفاده کرد و بر بسیاری از مشکلات فائق آمد.
 
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، وی افزود: تولید میگو از ۱۰ هزار تن در سال ۱۳۹۱ به ۲۵ هزار تن در سال گذشته رسید و صادرات در آبزی پروری نیز ۶۶ درصد و در لبنیات ۲۸ درصد افزایش یافت.
 
وزیر جهادکشاورزی ادامه داد: در بخش کشاورزی متهم به ناتوانی در مدیریت سیب زمینی و پیاز هستیم که البته بخشی از این مشکل طبیعی است، چرا که ایران از نظر تجارت کشور بسته ای است. در حالی که کشورهایی مانند مالزی، تایلند و ویتنام سالانه حدود ۴۰۰ میلیارد دلار تجارت دارند که شامل صادرات و واردات می شود اما در ایران به دلیل مسائل مختلف نمی توانیم این کار را انجام دهیم و بسیاری از تولیدات مان خود مصرفی است اما از عملکرد محمود خیلی بهتر می توانیم عمل کنیم.
 
حجتی گفت: امیدواریم پس از نهایی شدن پهنه بندی کمتر از یک ال آن را عملی کنیم و هر نقطه ای که زیر کشت یک محصول مانند گندم می رود مانیتور شود و بتوانیم این کار را برای محصولات مهم و اساسی انجام دهیم و برنامه ریزی تولید را به صورت آنلاین انجام دهیم و سیستم هوشمندی داشته باشد. البته ممکن است که به دلیل افزایش تقاضا یا اتفاقات ناگواری مانند تنش های اقلیمی با ایجاد این سیستم هم مشکلاتی به وجود آید.
 
مدیریت کشاورزی آنلاین می‌شود
 
وی پهنه بندی اراضی کشاورزی و مدیریت آنلاین تولید محصولات کشاورزی را جزو عملکرد سال‌های گذشته در کشورهای اروپایی دانست و تصریح کرد: باید با برنامه‌ریزی جلوی برخی اتفاقات و سیاست گذاری های نادرست مانند تولید بیش از حد گوجه فرنگی خارج از فصل در بهمن ماه با هزینه زیاد و نهایتا فرستادن محصول به کارخانه ها برای تولید رب گوجه فرنگی توسط سازمان تعاون روستایی دلیل ازدیاد محصول را بگیریم.
 
وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: مصوبه ای بود که چند ماه در دولت و مجلس مبادله شد که بالاخره تصویب شد و در شورای نگهبان نیز به تایید رسید که اختصاص ۱.۵ میلیارد دلار اشتغالزایی برای مناطق روستایی است و باید در مناطق روستایی پر جمعیت مناطق و نواحی صنعتی روستایی داشته باشیم که البته قبل از ادغام وزارت جهاد سازندگی و کشاورزی وجود داشت، اما آرام آرام رها شد.
 
حجتی تاکید کرد: این مصوبه را باید یک فرصت تلقی کرد و مدیران استانی باید به آن توجه ویژه کنند، چراکه می‌توانند برای توسعه روستایی از آن استفاده کنند که اگر بستر عملیاتی آن خوبی فراهم و عمل شود می توان امیدوار بود در آینده نیز ادامه یابد. به جای اینکه یک محصول کشاورزی از مناطق روستایی در کرج و تهران به کنسرو و کمپوت تبدیل شود در همان مناطق و با اشتغال زایی متناسب با مشارکت روستاییان انجام می شود.
 
وی گفت: در زمینه گیاهان دارویی و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی باید بیش از پیش تلاش کرد و از چنین فرصت هایی مانند مصوبه اخیر و منابع بانکی استفاده کرد که در ارتقای کیفیت زندگی و بهبود معیشت خانوارهای روستایی و کشاورز می تواند اثر مثبتی داشته باشد.
 
۳۰ مرکز خدمات کشاورزی محقق مسئول ندارد
 
وزیر جهادکشاورزی اظهار کرد: در زمینه آموزش و ترویج در بخش کشاورزی که در دولت گذشته تقریبا تعطیل شده بود، باید بیش از پیش به آن توجه شود. در این بخش به آموزش های مهارتی نیاز داریم که با وجود امکانات مورد نیاز توجهی به آن نشد و در این زمینه مانند آموزش های مهارتی برای پرسنل خیلی ضعیف کار کردیم و دنیای امروز دنیای علم نوین و روز است لذا باید همه پرسنل وزرات جهادکشاورزی روز به روز بیشتر از روز گذشته اطلاعات و آگاهی شان در بخش های مختلف کشاورزی بیشتر شود که با برگزاری دوره‌های آموزشی در استان های کشور قابل حل است.
 
حجتی تصریح کرد: حدود ۳۰ مرکز خدمات کشاورزی محقق مسئول ندارد که باید این موضوع در دستور کار قرار گیرد و با توجه به اینکه محققان و متخصصان بخش کشاورزی تعداد بالایی دارند، نباید هیچ مرکزی بدون محقق مسئول باشد و این نشان می دهد که همه بسترها به غیر از همت و تلاش ما فراهم است.

همچنین مطالعه کنید:

معاون تولید شرکت ملی نفت ایران

بازسازی و نوسازی تأسیسات از الزام‌های تولید پایدار است

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از شانا, فرخ علیخانی صبح امروز (چهارشنبه، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *