صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
جایگاه بخش خصوصی در تصمیمات اقتصادی

جایگاه بخش خصوصی در تصمیمات اقتصادی

 همچنین کمتر دیده شده در تعیین مقرراتی جدید یا صدور بخشنامه‌ای موثر بر فضای کسب و کار حتی یک‌بار بخش خصوصی بتواند حرف خود را به کرسی بنشاند و از منافع فراوان خود دفاع کند. منافعی که در دل خود ارز آوری، ایجاد اشتغال، تولید با کیفیت، مالیات بیشتر و رفاه و توانمندی اقتصادی را به همراه دارد. منافعی که موجب رفع بیکاری و گسترش فضای رشد و سازندگی در جامعه خواهد شد و در نهایت دولت‌های قدرتمندتری را خواهد ساخت. 

شاید بتوان کمترین نقش را برای بخش خصوصی ایران در اتخاذ سیاست‌های اقتصادی یا توان تغییر و جهت دهی به آنها در نظر گرفت. سال‌ها بخش خصوصی ایران تنها ناظر و متاثر از تصمیمات خرد و کلان دولت‌ها بوده است. 
منابع مالی تجمیع شده به واسطه فروش نفت در دست دولت و بی‌نیازی تاریخی دولت‌ها از بها دادن به بخش خصوصی برای عرض اندام در مقیاس‌های ملی و بین‌المللی موجب شده تا بخش خصوصی نحیف و لاغری شکل بگیرد. 
نوع نگاه دولت موجب شده است که بخش خصوصی کوچک و کم‌توان یا در پی راه‌اندازی کسب‌وکارهای خرد و کوچک در مقیاس‌های محلی بوده یا در پی کسب امتیازات رانت جویانه از دولت برای دستیابی به فرصت‌های اقتصادی ویژه‌ای که به‌راحتی و با طرح‌ریزی یک مدل مبتکرانه و جدید کسب‌وکار و با عنصر شایستگی و تلاش و کوشش به شکلی سالم و رقابتی به دست نمی‌آمده است. 
سال‌هاست که چهره مردد و عبوس و درهم آمیخته‌ای از اقتصاد ایران ترسیم شده است. برخی را دشمنان ما و برخی را سیاست‌های غلط ما موجب شده است. ابهام‌زدایی از چهره آینده اقتصادی کشور یک ضرورت است. سال‌ها انباشت انواع و اقسام مقررات و بخشنامه‌ها برای بهبود شرایط اقتصادی خود مشکل بزرگ و مانعی برای توسعه کشور  شده است. 
تعارض در برخی اهداف و برنامه‌ها و عدم همنوایی و هماهنگی قانون‌گذاران و مجریان می‌تواند به ادامه وضعیت غیر قابل قبول موجود بینجامد. اگر بخواهیم فهرست کاملی از مشکلات اقتصاد ایران برشماریم، تقریبا همه ما همه این عوامل را بارها و بارها گفته‌ایم و شنیده‌ایم. زمان احترام به تجارب اساسی بشر در علم اقتصاد فرارسیده است. ما می‌توانیم و ناچاریم گام‌هایی اساسی در حل مشکلات اقتصادی کشور برداریم. 
 برای همه فعالان اقتصادی بسیار مهم است که بتوانند آینده کسب‌وکار خود را در دوره‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت حداقل 10 ساله پیش‌بینی کنند؛ امری که در حال حاضر امکان‌پذیر نیست. تجسم عینی آینده و توان درک روشن تصویر آینده محتمل موجب استواری و استحکام و اتخاذ تصمیمات امروز است.
 ما می‌خواهیم به کجا برسیم و در این آینده زیبا و شاد و امیدوارکننده جایگاه من به عنوان یک عضو  از جامعه بالنده و رو به رشد ایران کجاست؟ استعدادهای ناب، کارآفرینان، تولید‌کنندگان کالاها و خدمات، مغزها و اندیشمندان دانشگاهی، سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی زمانی که بتوانند رویای تحقق آینده روشن را متصور شوند با عزمی جزم‌تر و اراده‌ای آهنین از مرحله تصمیم به مرحله برنامه‌ریزی، اقدام، اجرا، بهره‌برداری و رشد و بالندگی وارد می‌شوند. 
دست دولت دوازدهم برای طراحی و تصویر و تحقق این رویا و اتخاذ بسیاری از سیاست‌های اصلاحی در اقتصاد ایران باز است. اصلاح نرخ سود بانکی و نزدیک کردن آن به استانداردهای قابل قبول جهانی یکی از دردناک‌ترین جراحی‌های تاریخ اقتصادی می‌تواند باشد. 
این البته تنها زمانی محقق خواهد شد که با قاطعیت و نظارت دقیق و نظم و انسجامی درست در کلیت نظام تصمیم‌گیری و اجرایی و نظارتی کشور انجام شود و مانند کنترل نرخ تورم، دوران لجام گسیختگی و اثرات زیانبار ناشی از مدیریت ضعیف و نا به سامان بازار پولی را پایان دهد. حفظ شیب ملایم و به‌ دور از هیجان‌های سوداگرانه و کم‌تنش نرخ ارز می‌تواند سرمایه‌گذاران خارجی را به حضور در بازار ایران امیدوار و دلگرم‌تر کند. ما به دولتی چابک و تصمیم‌گیر و خوشفکر نیاز داریم. دولت باید سریعا نسبت به بهبود فضای کسب‌وکار با مشورت نهادهای منتخب بخش خصوصی اقدام کند. 
بخش خصوصی همواره آماده و منتظر آغوش باز دولت برای همکاری و همفکری در حل مشکلات اقتصادی است. حفظ احترام و اهمیت و نقش و جایگاه بخش خصوصی و بازی دادن و طرف مشورت قرار دادن آن در اتخاذ تصمیمات اقتصادی می‌تواند زمینه همدلی و همگرایی بیشتر در بهبود مستمر فضای کسب‌وکار را فراهم کند.

همچنین مطالعه کنید:

حک لوگو لوازم خانگی اصل روی کالای قاچاق

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، اغلب این لوازم خانگی ها، کالاهای بانه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *