صفحه اصلی / رشد ۷.۶ درصدی تورم تولید در مردادماه

رشد ۷.۶ درصدی تورم تولید در مردادماه

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا خلاصه نتایج به‌دست آمده از شاخص بهای تولیدکننده در ایران براساس سال پایه ۱۰۰=۱۳۹۰ نشان می دهد شاخص بهای تولیدکننده در ‌ایران در مرداد ماه ۱۳۹۶ به عدد ۲۴۳.۸ رسید که نسبت به ماه قبل ۱.۷ درصد افزایش داشته است.
این شاخص در مرداد ماه ۱۳۹۶ نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل ۱۰ درصد افزایش نشان می‌‌دهد.
تورم تولید در گروه «کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری» 3.2 درصد، «ساخت (صنعت)» 1.9 درصد، «حمل و نقل و انبارداری» 0.1 درصد، «هتل و رستوران» 1 درصد، «اطلاعات و ارتباطات» 0.1 درصد، «آموزش» 0.3 درصد، «بهداشت و مددکاری اجتماعی» 1.8 درصد، «سایر فعالیت های خدمات عمومی، اجتماعی و شخصی» 1.5 درصد و گروه «خدمات» 0.6 درصد در مرداد ماه نسبت به ماه قبل رشد داشته است.
نگاهی به رشد سالیانه نرخ تورم تولید یک سال منتهی به پایان مرداد نیز بیانگر آن است که این شاخص در گروه «کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری» 13.2 درصد، «ساخت (صنعت)» 10.1 درصد، «حمل و نقل و انبارداری» 6.5 درصد، «هتل و رستوران» 11.9 درصد، «اطلاعات و ارتباطات» 6.9 درصد، «آموزش» 11.3 درصد، «بهداشت و مددکاری اجتماعی» 8.9 درصد، «سایر فعالیت های خدمات عمومی، اجتماعی و شخصی» 12.4 درصد و گروه «خدمات» 7.9 درصد این شاخص افزایش یافته است.
شاخص بهای تولیدکننده و تاثیر آن بر اقتصاد، تفسیر متفاوتی از «تورم مصرف کننده» را دارد؛ در حالی که تورم مصرف کننده به معنی افزایش سطح عمومی قیمت ها تعبیر می شود، رشد تورم تولید به معنی خروج واحدهای تولیدی از شرایط رکودی است.
به طور کلی در علم اقتصاد شاخص بهای تولیدکننده (Producer Price Index-PPI) یک شاخص پیش نگرانه به شمار می رود که روند تغییرات قیمت ها را از دیدگاه تولیدکننده و خریدار در بخش های مختلف اقتصادی (کشاورزی، صنعت و خدمات) نشان می دهد؛ این شاخص می تواند به عنوان یک شاخص پیش نگر برای اطلاع زود هنگام از روند تورم به کار برده شود.
از آنجا که به زبان عام، تورم تولید قیمت محصول صنعتی در درب کارخانه و قیمت محصول کشاورزی از مزرعه تعبیر می شود، اینکه شاخص بهای تولید کننده منفی نشود، به این معنی است که بازار برای کالای تولیدی وجود دارد و تولیدکننده مجبور نیست آن را با قیمت پایین تر بفروشد.
البته در بخش خدمات به دلیل آنکه واسطه چندانی بین فروشنده و خریدار خدمت وجود ندارد، به طور عموم تورم تولید و مصرف اغلب یکسانند.

همچنین مطالعه کنید:

ایران خودرو

محصولات ایران‌خودرو گران شد + جدول

شرکت ایران خودرو قیمت جدید محصولات خود را اعلام کرد که به علت نرخ جدید …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *