صفحه اصلی / افتتاح پروژه‌های راه روستایی خراسان شمالی در هفته دولت

افتتاح پروژه‌های راه روستایی خراسان شمالی در هفته دولت

 به بهره‌برداری می‌رسد از افتتاح ۳۰۰۰ واحد از ۹۰۰۰ واحد مسکن مهر باقی‌مانده استان تا پایان امسال خبر داد و گفت: سکونتگاه‌های غیررسمی خراسان شمالی در ۲۵ محله مرکز استان و چهار محله شیروان متمرکزند.
به بهره‌برداری می‌رسد از افتتاح ۳۰۰۰ واحد از ۹۰۰۰ واحد مسکن مهر باقی‌مانده استان تا پایان امسال خبر داد و گفت: سکونتگاه‌های غیررسمی خراسان شمالی در ۲۵ محله مرکز استان و چهار محله شیروان متمرکزند.به گزارش کسب  و کار نیوز به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی, علیرضا مصطفی‌زاده بورا، مدیرکل راه و شهرسازی خراسان شمالی به تشریح مهمترین برنامه‌ها و اقدامات این اداره‌کل درحوزه‌های مختلف پرداخت و درمعرفی مهمترین پروژه‌های راهسازی استان عنوان کرد: پروژه راه اصلی بجنورد- سنخواست به طول ۹۰ کیلومتر از طرح‌های مهم راهسازی استان است که ۱۵ کیلومتر آن به بهره‌برداری رسیده و از ۷۵ کیلومتر باقی‌مانده سه قطعه اجرایی شده و یک قطعه هنوز معطل مانده است. برای تکمیل این پروژه ۱۲۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.
وی گفت: یکی از پروژه‌های در دست اقدام این اداره‌کل احداث کنارگذر جنوبی بجنورد است که درگام اول ساخت تقاطع غیر همسطح آن بر روی محور بجنورد- اسفراین انجام شده و به پیشرفت ۵۰ درصدی رسیده است.
مصطفی‌زاده بورا افزود: پروژه مهم دیگر ساخت باند دوم بزگراه بجنورد- اسفراین به طول کلی ۶۵ کیلومتر است که تاکنون هشت کیلومتر آن (شش کیلومتر از سمت بجنورد و دو کیلومتر از سمت اسفراین) به بهره‌برداری رسیده و ۹ کیلومتر نیز مراحل ساخت را سپری می‌کند.
وی همچنین به انجام ۶۰ درصد عملیات تعریض محور گرمه- چمن‌بید اشاره کرد و گفت: این محور ۱۰۰ کیلومتر است که تعریض ۶۵ کیلومتر آن بر عهده این اداره‌کل و مابقی بر عهده اداره‌کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان است.
مصطفی‌زاده بورا همچنین به افتتاح هشت پروژه راه روستایی خراسان شمالی درهفته دولت اشاره کرد و افزود: هفته دولت محورهای روستایی خطاب به طول ۱۴ کیلومتر، حصار به تیتکانلو به طول شش کیلومتر، کلاته ترک‌ها به طول سه کیلومتر، کاریز به طول هشت کیلومتر، کلاته‌بز به اینچه سفلی به طول هفت کیلومتر، ملاحسن به طول دو کیلومتر، ایوب به گیفان به طول ۱۰ کیلومترو آبشور به طول شش کیلومتر افتتاح می‌شوند.
پرونده مسکن مهرخراسان شمالی درسال آتی بسته می‌شود
مدیرکل راه و شهرسازی خراسان شمالی همچنین با بیان اینکه پرونده مسکن مهر این استان شهریور ۹۷ بسته می‌شود، توضیح داد:  از۲۴هزار و ۵۰۰ واحد مسکن مهر درتعهد این اداره‌کل درشهرهای با جمعیت بالای ۲۵ هزار نفر ۱۵ هزار و ۵۰۰ واحد  افتتاح شده و از ۹۰۰۰ واحد باقی‌مانده ۳۰۰۰ واحد تا پایان سال جاری افتتاح می‌ِشود. ۴۰۰۰ واحد نیز فاقد متقاضی است و ۲۰۰۰ واحد تا پایان شهریور ۹۷ افتتاح می‌شود.
وی افزود: ۵۰۰۰ واحد مسکن مهر درشهرهای با جمعیت کمتر از ۲۵ هزار نفر درحال ساخت داشته‌ایم که ۴۵۰۰ واحد افتتاح شده و ۵۰۰ واحد تا پایان سال افتتاح می‌شود.
تمرکز ۲۰ درصد مساحت استان درسکونتگاه‌های غیررسمی
مدیرکل راه و شهرسازی خراسان شمالی همچنین به تشریح وضعیت حاشیه‌نشینی این استان پرداخت و عنوان کرد: اسکان غیررسمی درخراسان شمالی به علت فقر شهری، مهاجرت و نبود فضای رسمی مناسب و در حد استطاعت اقشار کم درآمد، مسکن‌سازی شتابزده و … ایجاد شد و دراین حواشی اقشار عمدتا کم درآمد و فقیر در محیطی با کیفیت پایین زندگی وکمبود شدید خدمات و زیربناهای شهری و تراکم بالای جمعیتی زندگی می‌کنند و در معرض آسیب‌های اجتماعی، طبیعی و زیست محیطی قرار دارند.
وی با اشاره به اینکه سکونتگاه‌های غیررسمی حدود ۳۰ درصد جمعیت و ۲۰ درصد مساحت شهری استان خراسان شمالی را شامل می‌شوند، توضیح داد: غالب حاشیه نشینان شهرها از جمله در بجنورد، آن دسته از روستاییانی هستند که در پی بیکاری و کم درآمدی در روستاهای خود، به امید رسیدن به زندگی بهتر به شهر آمده‌اند و با رسیدن به شهر از آنجا که نرخ مسکن در حواشی ارزان‌تر است در این مناطق ساکن شده‌اند. به عنوان نمونه در بجنورد، طی چندین سال به تدریج با افزایش تعداد مهاجران روستاها، شمار سکونتگاه‌های غیررسمی در حاشیه شهر افزایش یافت و از طرف دیگر افزایش جمعیت مرکز خراسان شمالی و روستاهای حاشیه‌ای سبب شد تا این روستاها به مرور به بجنورد متصل شوند.
مصطفی‌زاده بورا با بیان اینکه سکونتگاه‌های غیررسمی به عنوان مناطق حاشیه‌نشین درشهرهای بجنورد و شیروان متمرکزند، گفت: دربجنورد ۵۲۳ هکتار سکونتگاه غیررسمی با جمعیتی بالغ بر ۷۰ هزار نفر داریم که ۲۰ درصد مساحت شهر را شامل می‌شود.
مدیرکل راه و شهرسازی خراسان شمالی افزود: سکونتگاه‌های غیررسمی بجنورد در ۲۵ محله شامل کلاته ‌آروین، جوادیه، ۱۷ شهریور، جعفرآباد، باقرخان۱، باقرخان۲، باقرخان۳، پرسی گاز، طاهر غلام، باغ عزیز، تپه معصوم‌زاده، تصفیه خانه، دباغ خانه، صندل‌آباد، حلقه سنگ، ملکش، حصار شیرعلی، صادقیه، پشت نیروگاه، باغ مطهری، شیرآب، ناظرآباد و محمدآباد متمرکزند.
وی گفت: همچنین درشیروان که درمجموع دارای ۸۴ هزار و ۱۸۵ نفر جمعیت در مساحتی به وسعت ۱۲۱۳ هکتار است چهار محله حاشیه‌نشین شامل کشوری، ۳،۱،آب، ۲۰ متری هاشمی وفلسطین درمجموع با مساحت ۱۹۰ هکتار داریم که ۱۵.۷ درصد وسعت شهر را شامل می‌شود و ۱۴ هزار و ۷۷۶ نفر سکنه دارد.
مصطفی‌زاده بورا با بیان اینکه مطالعات شناسایی سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه‌نشین استان درسایر شهرها انجام نشده است، افزود: بافت فرسوده(ناکارآمد میانی) استان به مساحت ۶۹۲.۵ هکتار درشهرهای بجنورد، اسفراین و شیروان، جاجرم و گرمه شناسایی شده است. از مساحت ۳۲۲۷ هکتاری بجنورد ۱۵۴ هکتار بافت فرسوده است و ۱۲۰ هکتار ازمساحت ۱۲۴۵ هکتاری شهر شیروان دراین بافت ناکارآمد میانی قرار دارد.
وی افزود: مساحت کلی اسفراین ۱۱۵۲ هکتار است که ۱۰۵ هکتار آن دربافت فرسوده قرار دارد و ۷۸ هکتار از مساحت ۱۰۴۵ هکتاری جاجرم درمحدوده بافت فرسوده است. گرمه ۷۹۳ هکتار مساحت دارد که ۲۰ هکتار آن را بافت فرسوده شامل می‌شود.
مصطفی‌زاده بورا درمعرفی مهمترین اقدامات حوزه بهسازی شهری استان دریک سال اخیر گفت: دریک سال اخیر ۱۱پروژه بهسازی شهری با اعتباری بالغ بر ۵.۵ میلیارد تومان تصویب شده که شامل احداث خانه محله در محله‌های هدف، ارتقای روشنایی مناطق حاشیه نشین بجنورد و شیروان، ساماندهی مسیل‌های شیروان و معابر محله‌های هدف این شهر و ساخت خانه بهداشت است.

همچنین مطالعه کنید:

ایران خودرو

محصولات ایران‌خودرو گران شد + جدول

شرکت ایران خودرو قیمت جدید محصولات خود را اعلام کرد که به علت نرخ جدید …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *