پنج شنبه , ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
صفحه اصلی / قطعه سوم راه آهن خواف – هرات تا مهرماه بهره برداری می شود

قطعه سوم راه آهن خواف – هرات تا مهرماه بهره برداری می شود

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از وزارت راه و شهرسازی، مرتضی باقری افزود: خط آهن خواف ـ هرات در ۱۹۰ کیلومتر چهار قطعه را شامل می‌شود که سه قطعه در تعهد کشور ما و یک قطعه در تعهد افغانستان است.
باقری افزود: کل پروژه از سال ۸۴ شروع شده و تاکنون دو قطعه به طول ۴۰ کیلومتر تکمیل شده است. ضمن اینکه زیرسازی قطعه سوم به طول ۳۰ کیلومتر تمام شده و روسازی آن ۶۰ درصد پیشرفت داشته است.
وی گفت: برای تسریع کار برای قطعه سوم دو پیمانکار تعیین شده و رئیس‌جمهور پیگیر بهره‌برداری این قطعه تا مهر ۹۶ است.
مشاور وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه پیمانکار قطعه چهارم در روزهای پایانی قطعه سوم انتخاب خواهد شد، گفت: پیمانکاران ایرانی برای ساخت قطعه چهارم اعلام‌آمادگی کردند، اما تصمیم نهایی با افغانستان است.
دستیار ویژه وزیر راه و شهرسازی افزود: به دستور رییس جمهور در جهت افزایش تعامل در محور شرق و اتصال به کشورهای محصور در خشکی از مشاورین و پیمانکاران، امور بین‌الملل و بازرگانی کمک گرفته شد تا سریعتر مشکلات ساخت این پروژه حل بشود.
صادق تخمه‌چیان، معاون حمل‌ونقل اداره‌کل بازرگانی و بازاریابی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران هم گفت: روزانه ۱۷۰ واگن و سالانه سه میلیون تن بار با احتساب مواد معدنی از راه‌آهن سنگان به سمت بندرعباس و اصفهان می‌رود که در ذوب آهن و فولاد مبارکه بارگیری می‌شود و شامل سنگ آهن و کنستانتره آهن است. بعد از اتمام پروژه خواف ـ هرات سالانه ۲ میلیون تن بدون احتساب مواد معدنی به صورت سالانه بار صادر و وارد می‌شود.
تخمه‌چیان افزود: با توجه به اینکه نهادهای بین‌المللی راه‌آهن را برای حمل بار مطمئن می‌دانند می‌توان واردات کشورهای خارجی به افغانستان را از این مسیر انجام داد.
وی تصریح کرد: در مجموع سه قطعه مورد تعهد ایران ۷۶ کیلومتر است که ساخته شده است، اما آماده بهره‌برداری نیست.

همچنین مطالعه کنید:

دارایی ۳۸۰ هزار میلیارد تومانی سهامداران عدالت

به گزارش کسب و کار نیوز، حسین فهیمی گفت: در طرح آزادسازی سهام عدالت تا …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *