صفحه اصلی / قیمت نفت نزدیک رکورد ۹ هفته گذشته در نوسان است

قیمت نفت نزدیک رکورد ۹ هفته گذشته در نوسان است

 اشتغال آمریکا و کاهش شمار دکل های حفاری در این کشور از افزایش بهای نفت حمایت کرد، افزایش تولید اوپک مانع صعود سطح قیمت ها شد.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، قیمت نفت خام برنت دریای شمال در ساعت ۰۳:۰۹ صبح امروز در معاملات آتی بازار لندن با ۶ سنت یا ۰.۱۱ درصد کاهش نسبت به آخرین قیمت جمعه گذشته به ۵۲ دلار و ۳۶ سنت در هر بشکه رسید.
در معاملات آتی بازار نایمکس نیویورک نیز هر بشکه نفت خام غرب تگزاس به بهای ۴۹ دلار و ۵۱ سنت معامله شد که هفت سنت یا ۰.۱۴ درصد بیشتر از آخرین قیمت جمعه گذشته است.
قیمت نفت های خام پایه اروپا و آمریکا در روزهای گذشته روند افزایشی داشته و حول و حوش رکورد آن از اواخر ماه مه (اواسط اردیبهشت) که توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک تمدید شد، قرار دارد.
بانک استرالیا و نیوزیلند در یادداشتی به رویترز اعلام کرد: قیمت های نفت خام افزایش قابل توجهی پیدا کرد، وقتی سرمایه گذاران آمار اشتغال آمریکا را علامت مثبتی برای افزایش تقاضای نفت این کشور ارزیابی کردند.
بنا به اعلام این بانک، همچنین کاهش تعداد دکل های حفاری در آمریکا نیز از افزایش قیمت نفت حمایت کرد.
بنا به اعلام وزارت کار آمریکا، کارفرمایان این کشور در ماه ژوییه (تیر-مرداد)۲۰۹ هزار شغل جدید ایجاد کردند که از پیش بینی ها بیشتر بود.
همچنین، بر اساس گزارش شرکت نفتی بیکر هیوز آمریکا، در هفته منتهی به چهارم اوت (۱۳ مرداد) تعداد دکل های حفاری آمریکا با یک واحد کاهش به ۷۶۵ دکل رسید.
مایکل مک کارتی استراتژیست ارشد شرکت کارگزاری سی ام سی مارکتس انگلیس گفت: این هفته، آمارهای هفتگی آمریکا باید بازار نفت را تحت تاثیر قرار دهند و فکر می کنم این آمارها می توانند تاثیر خبرهایی که به کاهش قیمت نفت کمک می کنند را تا حدودی خنثی کنند.
بر اساس گزارش موسسه تحقیقات نفت تامسون رویترز کانادا، تولید نفت اوپک در ماه ژوییه بالا رفت و به ۲۶ میلیون و ۱۱۰ هزار بشکه در روز رسید. افزایش تولید نفت نیجریه عامل اصلی این افزایش بود.
کشورهای عضو اوپک و تولیدکنندگان غیراوپکی که توافق کاهش تولید را امضا کرده اند، امروز و فردا در ابوظبی جلسه دارند. محور مذاکرات این جلسه، بررسی راه های تقویت پایبندی به توافق اوپک است.
ایران، الجزایر، آنگولا، اکوادور، گابن، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان، امارات و ونزوئلا اعضای اوپک به شمار می روند.
اوپک در نشست رسمی ۳۰ نوامبر ۲۰۱۶ (دهم آذرماه ) ۱۳۹۵ خود در وین، برای نخستین بار از سال ۲۰۰۸ میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند.
براساس این توافق، مقرر شد اوپک یک میلیون و۲۰۰ هزار بشکه در روز از سطح تولید خود بکاهد.
ایران، نیجریه و لیبی تا رسیدن به سطح تولید پیش از بحران خود از برنامه کاهش تولید اوپک مستثنی شدند.
اوپک همچنین موفق شد بیستم آذرماه ۱۳۹۵، تولیدکنندگان نفت غیراوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، جمهوری آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد.
این تولیدکنندگان نیز در مجموع با کاهش ۶۰۰ هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند.
وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک در نشست رسمی چهارم خرداد امسال این سازمان با تمدید توافق کاهش تولید نفت برای ۹ ماه دیگر موافقت کردند.

همچنین مطالعه کنید:

زنگ خطر گرانی دوباره مرغ

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، به هر ترتیب نباید از بی تدبیری …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *