صفحه اصلی / رئیس نظام صنفی کشاورزی: قانون انتزاع حکم مرگ و زندگی کشاورزی را دارد

رئیس نظام صنفی کشاورزی: قانون انتزاع حکم مرگ و زندگی کشاورزی را دارد

قانون انتزاع در پایان دولت دهم تصویب شد و در دولت یازدهم در سال 1392 شکل اجرایی به خود گرفت و سیاستگذاری صادرات و واردات و تنظیم بازار محصولات کشاورزی از وزارت صنعت، معادن و تجارت جدا و به وزارت جهاد کشاورزی سپرده شد. 
«محمد شفیع ملک‌زاده» امروز (یکشنبه) در نشست خبری فراخوان برگزاری نخستین نمایشگاه ملی و تخصصی صنعت میوه کشور که در معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، درباره قانون انتزاع افزود: این قانون یکی از اهرم های اجرای زنجیره تولید است که برای بخش کشاورزی حکم مرگ و زندگی را دارد.
وی اظهارداشت: پیش از اجرای قانون انتزاع بدون توجه به تولید فقط منافع مصرف کنندگان و واردات انواع محصولات کشاورزی مورد توجه بود اما با تمرکز وظایف بخش کشاورزی در وزارت جهاد شاهد جلوگیری از واردات بی‌رویه محصولات شدیم.
به گفته وی، با وجود همه کاستی ها پس از تصویب قانون تمرکز بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی شرایط برای زنجیره تولید و تامین مهیا شد.
«به طور نمونه در سال 1392 و پیش از اجرای قانون انتزاع سالیانه بیش از 2 میلیون تن واردات شکر داشتیم اما پس از اجرای این قانون واردات این محصول در سال 1395 به کمتر از 700 هزار تن رسید که به طور قطع به نفع تولید کنندگان بخش کشاورزی و اقتصاد کشور است».
ملک‌زاده گفت: با تفکیک قانون انتزاع از بخش کشاورزی مشخص نیست چه برسر تولید کشور می آید.
وی ارتقای بخش کشاورزی، تحقق خواسته های کشاورزان و ایجاد هم افزایی فعالیت ها را از برنامه های نظام صنفی عنوان کرد و ادامه داد: کشاورزان ما از کوچک ترین حق بیمه تامین اجتماعی محرومند که نظام صنفی در حال پیگیری این موضوع است.
ملک زاده یکی دیگر از مشکلات بخش کشاورزی را ضایعات زیاد در این بخش دانست و گفت: امروزه سالیانه نزدیک 120 میلیون تن محصولات کشاورزی تولید می کنیم که هر سال 30 درصد آن تبدیل به ضایعات می شود.
به گزارش ایرنا، نظام صنفی کشاورزی ایران در سال 1380 فعال شد. 
ایجاد زمینه تولید، توانمندسازی تشکل های مختلف، تحقق و نهادیه سازی تامین رفاه اجتماعی کشاورزان از اهداف نظام صنفی کشاورزی کشور است. 
از وظایف نظام صنفی کشاورزی می توان به تصمیم سازی، عضویت در شورای مدیران وزارت جهاد کشاورزی و برخورداری از حق رای در این شورا اشاره کرد. 
طبق آیین نامه رئیس این انجمن که حکم خود را از وزیر جهاد کشاورزی می گیرد، می تواند در هیات عالی نظارت حضور داشته باشد و حق نظارت بر تصمیم های بخش کشاورزی را دارد. 
نخستین نمایشگاه ملی و تخصصی صنعت میوه کشور سی و یکم مرداد تا سوم شهریورماه در مرکز همایش ها و نمایشگاه های هتل المپیک تهران برگزار می شود. 
مدیریت مزرعه، مدیریت تولید و مدیریت عرضه سه بخش عمده این نمایشگاه به شمار می رود.
شوم شهریورماه در حاشیه این نمایشگاه، نخستین اجلاس سراسری نقش مدیریت پیشرفته صنعت میوه در توسعه پایدار نیز برگزار می شود.

همچنین مطالعه کنید:

ام‌باپه

ام‌باپه در المپیک توکیو شرکت می‌کند

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, المپیک ۲۰۲۰ به میزبان توکیو …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *