صفحه اصلی / رسوبات از آثار فرهنگی پاک و حذف می‌شود

رسوبات از آثار فرهنگی پاک و حذف می‌شود

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، شیبا خدیر مسئول بخش مطالعات لیزر پژوهشکده حفاظت و مرمت، با اعلام این خبر گفت: بخش پژوهشی لیزر این پژوهشکده با هدف بهره گیری از فناوری لیزر در حوزه پاکسازی و حفاظت آثار تاریخی در حال فعالیت است.
او با اشاره به این که این دستگاه توسط پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای سازمان انرژی اتمی ایران ساخته شده، گفت: با توجه به خواص نور لیزر مانند همدوسی، تکفامی، پهنای باریکه و… امکان کاربرد وسیع این دستگاه در حوزه های مختلف و از جمله حفاظت از آثار تاریخی  فراهم شده است.
او از مزایای استفاده از نور لیزر با توجه به خواص آن در پاکسازی آثار به مواردی مانند حذف رسوبات به ضخامت چند نانومتر با قدرت کنترل بیشتر و فرسایش کمتر، نبود تماس و فشار مکانیکی(بخصوص در مورد آثار ترد و شکننده)، امکان پاکسازی دقیق جزئیات ظریف مثل شیارها، شکافها و برجستگی‌ها اشاره کرد.
شیبا خدیر در ادامه  تجهیز بخش به دستگاه های مختلف لیزر، انجام تحقیقات و پروژه های علمی و کاربردی با همکاری مراکز علمی و آموزشی معتبر را از اهداف مهم بخش پژوهشی لیزر عنوان کرد و افزود: در این راستا دو طرح پژوهشی با موضعیت لیزر و پاکسازی در حال انجام است.

همچنین مطالعه کنید:

gold

قیمت طلا همچنان ثابت ماند

  به گزارش کسب و کار نیوز، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *