صفحه اصلی / ایران در آستانه تبدیل شدن به یک کشور برتر در حوزه نوآوری در سطح بین المللی

ایران در آستانه تبدیل شدن به یک کشور برتر در حوزه نوآوری در سطح بین المللی

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان، مایکل لیم، مدیر طرح تدوین گزارش سیاست علم و فناوری ایران آنکتاد در جلسه رونمایی از سند گزارش سیاست علم و فناوری ایران در مقر سازمان ملل در ژنو، با ارائه گزارشی از رشد جهشی زیرساخت ها و عملکرد علم، فناوری، نوآوری و توسعه سرمایه انسانی ایران، گفت: بر اساس شاخص های آماری، ایران یک ظرفیت شگفت آور در حوزه نوآوری است در سال های اخیر نتایج سرمایه گذاری مستمر و گسترده آن به خوبی در تولید علم، تجاری سازی و ایجاد و توسعه شرکت های دانش بنیان نمایان شده است.
وی افزود: در صورت ایجاد سایر شرایط لازم، آمادگی ورود جدی به اقتصاد دانش بنیان برای ایران وجود دارد.
به گفته لیم، در صورت بهبود تعاملات بخش های اقتصاد سنتی با حوزه علم، فناوی و تشویق بخش خصوصی و شرکت های بزرگ برای سرمایه گذاری در R&D، سرعت ایران در کسب دستاوردهای اقتصادی از ظرفیت های بزرگ علم و فناوری، رشد چشمگیری خواهد داشت.
وی تصریح کرد: گسترش همکاری های بین المللی و همکاری های فناوارنه در سرمایه گذاری خارجی برای رشد بیشتر اقتصاد دانش بنیان از دیگر موضوعات مورد تاکید این گزارش است.
در ادامه این نشست، نمایندگان کشورهای آلمان، عمان، چین و کنیا در سخنان جداگانه به اهمیت این گزارش در معرفی توانمندی های برجسته و رشد قابل توجه ایران در حوزه علم، فناوری و نوآوری اشاره کرده و تاکید داشتند رشد سریع ایران می تواند نمونه خوبی برای سایر کشورهای در حال توسعه باشد.
علاوه بر این، کشورهای فوق بر آمادگی همکاری با ایران در حوزه های مختلف اقتصادی در علم و فناوری تاکید کردند. همچنین کشورهای چین و کنیا با اشاره به چالش های مشابه در بسیاری از کشورهای در حال توسعه مانند جلب مشارکت سرمایه گذاری بخش خصوصی در تحقیق و توسعه و همچنین وجود برخی موازی کاری ها و عدم بهره ساختاری و نظایر آن، ضرورت تبادل تجربیات سیاستگذاری برای بهبود نظام نوآوری مورد تاکید قرار داده اند.
شایسته یادآوری است که سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، برای حضور در "بیستمین اجلاس سالانه کمیسیون علم و فناوری برای توسعه سازمان ملل" و رونمایی گزارش آنکتاد از سیاست‌های علم، فناوری و نوآوری ایران در این اجلاس به ژنو سفر کرده بود در مراسمی بطور رسمی از گزارش سیاست علم و فناوری ایران در مقر اروپائی سازمان ملل متحد در ژنو رونمایی شد.

همچنین مطالعه کنید:

معاون برنامه ریزی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور منصوب شد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از روابط عمومی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *