صفحه اصلی / علاقه مندی شرکت های اروپایی به حفاری میادین نفت و گاز ایران

علاقه مندی شرکت های اروپایی به حفاری میادین نفت و گاز ایران

 تأسیس شد. این شرکت هم اکنون با در اختیار داشتن 75 دکل حفاری خشکی و دریایی، ناوگان گسترده ای از ماشین آلات ترابری و پشتیبانی، دستگاه های جانبی حفاری، تجهیزات اسیدکاری، سیمانکاری و لوله گذاری، همچنین با در اختیار داشتن سیستم جامع نیروی انسانی، بیش از 90 درصد از خدمات مورد نیاز حفاری را برای شرکت های نفتی ایرانی فراهم می کند.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، این شرکت در زمان تحریم با برخی مشکلات روبه رو بود که بعد از برجام(برنامه جامع اقدام مشترک) این موانع و مشکلات برطرف شد.
«محمدرضا تاکایدی» معاون قائم مقام مدیر عامل شرکت ملی حفاری ایران می گوید: در زمان تحریم با برخی مشکلات فناوری، نبود ارتباط با کشورهای پیشرفته غربی، تامین تجهیزاتی از جمله درون چاهی، موتورها و… روبه رو بودیم و نتوانستیم با شرکت ها ی خارجی تعامل برقرار کنیم، زیرا تعامل با کشورهای غربی بر پایه فناوری است و در دوران تحریم تلاش کردیم تا پایه فناوری و تیم مهندسی کشورمان را تقویت کنیم.
«دستیابی به فناوری ای که انحصاری است نیاز به زمان دارد و بعد از برجام، این موضوع تسهیل شد و شرکت های آمریکایی و اروپایی به دلیل ظرفیت های بسیار خوبی که در زمینه نفت داریم، به همکاری با ما در زمینه حفاری علاقه مند هستند.
« بعد از برجام موفق شدیم با شرکتهای غربی ارتباط بر قرار کنیم و در این میان موفق شدهایم با یک شرکت اسکاتلندی به صورت مستقیم و بدون واسطه قرار داد ببندیم و آموزشهای IWCF و اندونس را ببینیم.»
«ایران رشد زیادی داشته و شرکت ما نیز به تبع شرایطی که وجود داشت، تلاش کرده است تا با مطالعات و آموزش های تحقیقاتی و پژوهشی به دانش فنی دست پیدا کند، اما برای تکمیل آنها نیاز به ارتباط با شرکت های خارجی نیاز داریم تا بتوانیم خود را در سطح بالاتری قرار دهیم.»
«مواری که ذکر شد، از نتایج برجام بود که برای شرکت ملی حفاری ایران به ارمغان آورده است. همچنین با چندین شرکت اروپایی تفاهمنامه داریم و آنها آمادگی دارند برخی پروژه ها را با مشارکت آنها از طریق فاینانس (تأمین منابع مالی موردنیاز جهت اجرای پروژهها و خرید تجهیزات طرحهای تولیدی) بیاوریم و به صورت مشارکت در مناقصاتشان شرکت کنیم.»
قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران گفت: فروش واقعی نفت با برجام ایجاد شده است و قبل از این رویداد روزانه 600 هزار بشکه نفت به فروش میرفت اما اکنون به بیش از 2 میلیون بشکه در روز دست پیدا کرده‎ایم. وقتی اشکالی به وجود میآید، ترمیم آن نیاز به زمان دارد و این پروسه باز میگردد به تدبیری که مقام معظم رهبری و دولت یازدهم داشتند و توانستیم این مرحله را پشت سر بگذاریم و اعتماد سازی کنیم و با ایجاد فضای آرام با شرکت های خارجی علاقه مند مذاکره کنیم.»
تاکایدی در پایان تاکید کرد: این درست است که یک قرن از اکتشاف نفت در کشورمان میگذرد و شاید برخی از مخازن قدیمی نیمه عمر خود را میگذرانند اما بسیاری از مخازن جدید کشور بکر هستند.
**رهایی از ایران هراسی با برجام
مدیر عامل شرکت صنایع تجهیزات نفت گفت: با امضای برجام، شاهد حضور کشورهای زیادی به ایران برای مذاکرات و مراودات بین المللی بودیم که در این میان شرکت های هندی، توتال، دایلیم، تویو ژاپن و… وارد کشور شدند و علاقه مندی خود را برای پروژه های نفتی وغیر نفتی اعلام کردند.
«محمدتقی زمانسرایی» گفت: برجام بسیار موفقیت آمیز بوده و رئیس جمهوری در بخش وزارت امور خارجه کار دیپلماتیک بسیار پیچیده، سخت و ظریفی انجام داده و ایران هراسی را دور کرده است.
وی افزود: با شروع برجام به عنوان صنعتگر احساس کردیم بسیاری از روابط آسانتر و راحت تر شده و رفت و آمد کشورهای دیگر به ایران و بالعکس در زمینه مذاکرات برای عقد قراردادها و همکاری ها، انتقال دانش فنی و سرمایه گذاری های مشترک شروع شده است.
«با وجود موفقیت برجام، باید به مذاکرات دیپلماتیک خود با کشورهای دیگر ادامه دهیم، زیرا قبل از برجام به سمت کشورهایی می رفتیم که مسیر تبادلات برای مان باز بود، مانند بسیاری از شرکت های درجه دو و سه کشور چین وارد وندورلیست نفت، گاز و پتروشیمی شدند که قیمت آنها بسیار پایین بود، اما اکنون شرایط به گونه ای رقم خورده که عنوان یک سازنده داخلی می توانیم از نظر کیفیت و قیمت با کشورهای اروپایی رقابت کنیم.»
مدیر عامل شرکت صنایع تجهیزات نفت ادامه داد: با توجه به اینکه شرکت صنایع تجهیزات نفت دارای 5-6 شرکت زیر مجموعه است و حدود 20 تا 30 درصد سهم بازار را داشت، با اعمال تحریم یکباره این سهم قفل کرد و اکنون بعد از برجام، این سهم در حال افزایش و این بدان معناست که وزارت نفت به ساخت داخل و قانون حداکثری توجه می کند.
«ما بسیار خوشحال هستیم که به ساخت و تولیدکنندگان داخل بعد از برجام توجه و این باعث افزایش روحیه در میان سازندگان داخلی می شود.»
**اعلام آمادگی شرکت های خارجی برای همکاری با نفت فلات قاره
مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره گفت: این شرکت بعد از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با توجه به گشایش شرایط جدید توانست در کنار مذاکرات با کشورهای دیگر پیشنهادهای بسیار خوبی نیز داشته باشد.
«حمید بورد» با اشاره به تاثیر برجام بر اقدامات شرکت نفت فلات قاره افزود: در 6 ماه گذشته شرکت های اروپایی مذاکرات متعددی با ما داشته اند و آمادگی خود را برای همکاری با شرکت نفت فلات قاره اعلام کرده اند. همچنین مذاکراتی با کشورهای دیگر برای پروژه های اجرایی داریم که در ماده 12 (قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور) احتمال می دهیم شرکت های داخلی با شرکای خارجی خود این پروژه ها را اجرایی کنند.
«همانطورکه می دانید، شرکت های نروژی در زمینه تاسیسات دریایی بسیار قوی هستند که از توان آنها می توان برای بهبود تاسیسات دریایی بهره گرفت. همچنین در مذاکرات انجام شده، هلندی ها و کشورهای ایتالیایی تمایل به برقراری مراودات تجاری با ایران دارند و در این زمینه پیشنهادهای خوبی هم ارائه داده اند.»
«بهتر است برای جذب مشتریان خارجی از سرمایه های کوچک(50 تا 100 میلیون دلار) شروع کنیم و منتظر سرمایه گذاری های وسیع نباشیم، زیرا اقدام های زیادی میتوان با همین سرمایه گذاری های کوچک انجام داد.»
شرکت نفت فلات قاره ایران، یکی از بزرگترین شرکت های تولیدکننده نفت دریایی جهان است. این شرکت بخش قابل توجهی از تولید نفت کشور در طول بیش از 1200 کیلومتر از گستره آبهای نیلگون خلیج فارس را با پیشینه نیم قرن تجربه به عهده دارد.
حوزه اصلی فعالیت شرکت نفت فلات قاره ایران، منطقه خلیج فارس است که 5 کشور تولیدکننده عمده نفت جهان در حاشیه آن قراردارند. بر همین اساس خلیج فارس به قطب انرژی جهان معروف شده و فعالیتهای اکتشاف و تولید نفت و گاز در آن از اهمیتی چشمگیر برخوردار است.
پنج کشور ایران، عراق، عربستان سعودی، قطر و امارات متحده درمجموع 63 درصد ذخایر اثبات شده نفت و 40درصد ذخایر قطعی گازطبیعی جهان را در اختیار دارند. خلیج فارس، به عنوان مرکز راهبردی تولید و شاهرگ حیاتی صادرات نفت جمهوری اسلامی ایران و به دلیل دارا بودن حجم عظیمی از ذخائر و منابع هیدروکربوری، وجود مرزها و میادین مشترک نفتی میان کشورهای اسلامی همچون عربستان سعودی، کویت، امارات متحده، قطر، بحرین و عمان و خصوصیت گذرگاه انرژی جهان، همواره میتواند در اثر یک تعامل مثبت، عاملی مهم در تأمین پایدار، تعمیق و گسترش روابط جهان اسلام، به ویژه کشورهای منطقه با یکدیگر باشد.

همچنین مطالعه کنید:

boorse kala

ثبت معامله ۳۵ هزار تن شمش بلوم در روز چهارشنبه

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از بورس کالا، طی این روز و در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *