صفحه اصلی / ۳ برابر کردن یارانه‌ها تورم مهار شده کشور را دوباره اوج می‌دهد

۳ برابر کردن یارانه‌ها تورم مهار شده کشور را دوباره اوج می‌دهد

 تورمی که امروز مدیریت و مهار شده، دوباره اوج بگیرد.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، کیوان کاشف، با اشاره به وعده برخی نامزدهای انتخاباتی در خصوص افزایش تا سه برابری یارانه‌های نقدی اظهار کرد: امیدوار بودم نامزدها وعده‌ها و برنامه‌های خود را ریشه‌ای تر و با برنامه‌ریزی بیشتر برای مردم عنوان کنند و مردم را ساده فرض نکنند.
وی ادامه داد: وقتی از سه برابر شدن یارانه‌ها صحبت می‌شود، باید بگویند راهکار دقیق آن چیست و منابع آن چگونه باید تامین شود.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه در سال‌های گذشته برای تامین منابع پرداخت یارانه دولت تحت فشار بود، افزود: در شرایط کنونی هم تامین منابع مالی برای پروژه‌های عمرانی و کمک به اقتصاد کشور دشوار است و اگر بخواهیم یارانه‌ها را هم سه برابر کنیم به ساختار اقتصادی کشور صدمه جدی وارد می‌شود.
به گفته این کارشناس مسائل اقتصادی، ورود این میزان نقدینگی به اقتصاد دوباره تورم را بالا خواهد برد و مشکلاتی که در گذشته داشتیم، باز تکرار می‌شود.
کاشفی افزایش سه برابری یارانه‌ها را حرف متقنی ندانست و تاکید کرد: همانطور که رئیس مجلس هم اعلام کرده اجرای این طرح به مصوبه مجلس نیاز دارد و به راحتی قابل اجرا نیست.
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با بیان اینکه باید منابع تامین یارانه سه برابری مشخص شود، تصریح کرد: برای این کار سه راه بیشتر وجود ندارد، یا باید یارانه دو سوم جمعیت را کم و یارانه مابقی افراد را سه برابر کنیم که برای این کار باید ساز و کار شناخت دهک‌های پایین جامعه مشخص شود که کار دشواری است.
وی فروش نفت را منبع دیگری دانست که ممکن است برای پرداخت یارانه از آن استفاده شود و خاطرنشان کرد: در این روش باید حدود ۲.۵ میلیون بشکه فروشی که امروز داریم را به ریال تبدیل کنیم و به عنوان یارانه بین مردم توزیع کنیم که اولین پیامد این امر بازگشت تورم لجام گسیخته است، به علاوه تا کی می‌خواهیم سرمایه نسل‌های آینده را به ریال تبدیل کرده و بین مردم پخش کنیم؟
عضو هیات رییسه اتاق ایران با بیان اینکه روش دیگر تامین منابع برای افزایش یارانه‌ها مالیات است، تاکید کرد: برای این امر باید ضریب مالیات را بالا ببریم و این در حالیست که هم اکنون هم بسیاری از واحدهای تولیدی و صنفی تحت فشار شدید مالیاتی قرار دارند، چه برسد به آنکه بخواهیم مالیات را هم افزایش دهیم که باعث می‌شود واحدهای ما از کار بیافتند.
وی با بیان اینکه هیچ راهی به جز این سه روش برای تامین منابع مورد نیاز افزایش یارانه‌ها وجود ندارد، افزود: هر کدام از این راه‌ها باعث افزایش تورم در جامعه خواهد شد، یعنی ممکن است یارانه چند برابر شود، اما در طرف دیگر با بالا رفتن تورم قیمت کالاها هم افزایش خواهد داشت و عملا چیز زیادی عاید مردم نمی‌شود.

همچنین مطالعه کنید:

شماره ۱۷۶۰ روزنامه کسب و کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *