صفحه اصلی / باید برای فروریختن دیوارها تلاش کرد

باید برای فروریختن دیوارها تلاش کرد

شرق مبدا جاده‌ها است و ما باید اندیشه جاده‌ای داشته باشیم، به همین جهت باید برای فروریختن دیوارها و برگزاری این جشنواره‌ها تلاش کنیم.
بهمن نامورمطلق در مراسم افتتاح سومین جشنواره بین‌المللی غذای کشورهای اکو ـ جاده ابریشم، اظهار کرد: حال صنایع دستی بهتر شده است. افزایش شهرک‌ها و خانه‌های صنایع دستی نشان می‌دهد که دولت یازدهم این حوزه را که در خواب نباتی بوده، نجات داده است.
وی جاده ابریشم را جاده هنرهای سنتی و صنایع دستی نیز دانست، چون بر این باور است که از جاده ابریشم، هنر سنتی را نیز منتقل می‌کرده‌اند و در ادامه این سخنان گفت: ما در کنار آن، جاده‌ی ادویه را که به صنایع غذایی بر می‌گردد داریم. البته جاده فرش را نیز هم داریم که مورد مغفول واقع شده است و امیدواریم یک روز بتوانیم آن را احیاء کنیم. صنایع غذایی امروزه جزو صنایع خلاق محسوب می‌شود. شاید در دهه‌های پیش غذا را جدی نمی‌گرفتیم، اما امروز غذا به عنوان صنایع خلاق در کنار سینما، موسیقی و صنایع دستی قرار دارد، زیرا ما در دوره صنایع خلاق زندگی می‌کنیم. بعد از دوره‌های مختلف امروز، عصرِ صنایع خلاق است و صنایع غذایی نیز یکی از آن‌هاست.
معاون صنایع دستی ادامه داد: سرمایه‌گذاری در صنایع غذایی بسیار مهم است. ما انسان‌ها در دوره نرم‌افزاری بشر زندگی می‌کنیم و صنایع غذایی جزو صنایع بشری هستند نه صنایع سخت. ما باید صنایع غذایی را به عنوان یکی از عناصر مهم فرهنگی و خلاق جدی بگیریم. زمانی که به پارادایم گذشته نگاه می‌کنیم که صنایع دستی در کنار صنایع غذایی قرار گرفته از این موضوع ابا داشتیم و می‌گفتیم صنایع غذایی و دستی با هم هم‌سطح نیستند، اما پس از مدتی وقتی درباره‌ی صنایع خلاق مطالعه کردیم متوجه شدیم همه آنها در اندازه امروز و فردا قرار دارند. از طرفی زنان بیش از همه برای این صنایع زحمت می‌کشند.
نامورمطلق اضافه کرد: پیش از این به این موضوع بی‌توجهی می‌شد، زیرا به جسم بی‌توجهی می‌شد. ما امروزه در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که به آن سوژه تن‌دار می‌گویند، زیرا جنس مهم شده و ما نمی‌توانیم ذهنیت را از جنس جدا کنیم. از طرفی خاستگاه این جاده‌ها شرق بوده است. شرق در گذشته خاستگاه صنعت و نوآوری بوده و همواره غرب به شرق توجه نشان می‌داده، اما امروزه ما در دوره خوبی نیستیم، زیرا واردکننده صنایع غربی شدیم. ما زمانی مولف و تولیدکننده بودیم و امروزه مصرف‌کننده هستیم و امیدوارم روزی به جایگاه مولفی خود برگردیم.
معاون صنایع دستی گفت: بحث جاده مهم است، زیرا پیوند دهنده است، قلب‌ها را بهم پیوند می‌دهد و مرزها را در هم می‌نوردد، موجب دوستی و آشنایی می‌شود و جشنواره غذا یکی از این بهانه‌هاست.

همچنین مطالعه کنید:

Parkinson

پیوند بین پارکینسون و اختلال دو قطبی چیست؟

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از شفقنا، اختلال دوقطبی (BD)، که افراد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *