صفحه اصلی / اسلایدر / ۴۰۰ هزار پرونده مالیاتی دانه‌درشت‌ها هنوز باز است
۴۰۰ هزار پرونده مالیاتی دانه‌درشت‌ها هنوز باز است

۴۰۰ هزار پرونده مالیاتی دانه‌درشت‌ها هنوز باز است

کسب و کار نیوز- وزیر اقتصاد با اشاره به کاهش پرونده‌های مالیاتی تعیین تکلیف نشده در ۳ سال گذشته، از ۴۰۰ هزار پرونده تعیین تکلیف‌نشده دانه‌درشت‌ها به دلیل حساسیت بالا خبر داد.

به گزارش کسب و کار نیوز ، احسان خاندوزی؛ وزیر امور اقتصاد و امور دارایی در آیین رونمایی از «معماری یکپارچه فناوری اطلاعات» و «مرکز عملیات امنیت» ضمن اشاره به لوازم حرکت به سمت اقتصاد هوشمند و دیجیتال و همچینن نیازمندی این حوزه به حکمرانی داده و فناوری اطلاعات، اظهار کرد: دستور کاری که در وزارت اقتصاد دنبال کردیم، افزایش بهره‌وری و ایجاد عدالت بوده که اساسا بدون داشتن یک راهبرد کاملا متناسب در فناوری اطلاعات و حکمرانی داده قابل تحقق نیست. مثلا دقیق‌ترین میزان شناسایی درآمدهای مالیاتی و فرارهای مالیاتی بدون تکیه بر ابزارهای فناوری اطلاعات امکانپذیر نخواهد بود.

وی‌ ادامه داد: هم ثبت و ضبط تمام وقایع و گزارش‌ها باید بیاید در دل سامانه و هم از طرفی محاسبه و رسیدگی‌ها باید به صورت هوشمند و دیجیتال باشد. دقیقا آفت مالیات‌ستانی سنتی نبود تشخیص و سامانه‌ای به صورت دیجیتال و هوشمند بود و هیچ ورودی غیر از نظامات فناوری اطلاعات دیگر به رسمیت شناخته نمی‌شود که بخواهد حرف حدیث و چانه زنی در آن باشد. وزیر اقتصاد گفت: تلاش گذشته ما در طول ۳ سال گذشته این نبود که اطلاعاتی که به صورت دستی ثبت می‌شود صرفا کامپیوتری شوند. انتظار ما این است که دولت چهاردهم به عنوان یک چوب در دوب امدادی به مسیر نوسازی نظام اقتصادی بر مبنای فناوری اطلاعات نگاه کند و این مسیر را ادامه دهد.

۴۰۰ هزار پرونده مالیاتی دانه‌درشت‌ها هنوز تعیین تکلیف نشده

خاندوزی با اشاره به کاهش تعداد پرونده های باز مالیاتی  ادامه داد: ۵ میلیون پرونده فقط مالیات بر ارزش افزوده از سنوات گذشته وجود داشت که منتظر بررسی‌ها و تعیین تکلیف بودند. این در حالی است که امروز این پرونده ها به کمتر از ۴۰۰ هزار پرونده تقلیل یافته است. درگاه ملی مجوزها، سامانه مودیان، شناسایی متخلفین اقتصادی از جمله اقداماتی در راستای هوشمندسازی اقتصاد بود.

۵ اقدام در حال تکمیل برای هوشمند سازی اقتصاد

خاندوزی با اشاره به اقداماتی که وزارت اقتصاد سعی دارد به زودی در راستای اقتصاد دیجیتال در دستور کار است گفت: یکی از توقعات ما از گمرک این است که هر چه زودتر سامانه جدید گمرکی را راه اندازی کنند که این اقدام، می‌تواند بسیاری از مشکلات گمرکی را حل کند. صورتهای مالی شرکتهای بخش خصوصی باید هر چه زودتر در دل سامانه جام قرار گیرد و  به نحوی عمل شود که از سال آتی فقط ورودی‌های صورت های مالی در سامانه جام مبنای مالیات‌ستانی باشد.

وی گفت: سازمان اموال تملیکی در ظرف هفته‌های آینده سامانه جامع ثبت و ضبط برخط تمام اموال تملیکی را نیز در دستور کار دارد که هرچه سریع‌تر باید تکمیل شود. وزیر اقتصاد اضافه کرد: سامانه بیمه برای پرداخت خسارت های بیمه‌ای از دیگر اقداماتی است که باید سرعت گیرد تا بهره‌برداری از سامانه بیمه به حداکثر برسد. خاندوزی تصریح کرد: تسهیلات غیرحضوری شبکه بانکی نیز از دیگر اقداماتی است که انتظار داریم امسال به سرانجام برسد و مردم بتوانند غیر حضوری تسهیلات بگیرند.

همچنین مطالعه کنید:

فعالیت بیش از ۳ میلیون شغل در کسب و کار خرد و خانگی

به گزارش کسب و کار نیوز ، محمدحسین قمری مدیر کل خدمات وزارت صمت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.