صفحه اصلی / اسلایدر / تجارت ایران و ترکیه با رشد ۵ درصدی به ۲.۳ میلیارد دلار رسید
تجارت ایران و ترکیه با رشد ۵ درصدی به ۲.۳ میلیارد دلار رسید

تجارت ایران و ترکیه با رشد ۵ درصدی به ۲.۳ میلیارد دلار رسید

کسب و کار نیوز- مبادلات تجاری ایران و ترکیه در ۵ماهه نخست ۲۰۲۴ با رشد ۵ درصدی به ۲.۳ میلیارد دلار رسید.

به گزارش کسب و کار نیوز ، آمارهای منتشر شده توسط اداره آمار ترکیه نشان می‌دهد مبادلات تجاری ایران با این کشور در پنج ماهه سال جاری میلادی به دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار رسیده است. این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل پنج درصد افزایش داشته است. تجارت ایران و ترکیه در پنج ماهه نخست سال میلادی گذشته ۲ میلیارد و ۱۸۹ میلیون دلار اعلام شده بود. بر اساس این گزارش، صادرات ترکیه به ایران در ماه‌های ژانویه تا می ۲۰۲۴ با رشد ۱۶درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به یک میلیارد و ۳۴۰ میلیون دلار رسیده است.

ترکیه در ماه‌های ژانویه تا می ۲۰۲۳ بالغ بر یک میلیارد و ۱۵۱ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود؛ اما واردات ترکیه از ایران در پنج ماهه نخست ۲۰۲۴ کاهش هفت درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته و از یک میلیارد و ۳۸ میلیون دلار در مدت مشابه سال قبل به ۹۶۰ میلیون دلار در پنج ماهه ۲۰۲۴ رسیده است.

بر اساس این گزارش ترکیه در پنجمین ماه سال جاری میلادی ۲۸۵ میلیون دلار کالا به ایران صادر و ۲۶۲ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده است. صادرات ترکیه به ایران در ماه می با رشد ۱۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و واردات این کشور از ایران نیز رشد ۲۰ درصدی داشته است. ترکیه در ماه می سال ۲۰۲۳ بالغ بر ۲۴۹ میلیون دلار کالا به ایران صادر و ۲۱۷ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود.

همچنین مطالعه کنید:

تورم تولیدکننده بخش صنعت در خردادماه اعلام شد/ تورم سالانه تغییری نکرد

به گزارش کسب و کار نیوز، طبق اعلام مرکز آمار ایران، در خردادماه ۱۴۰۳، شاخص …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.