صفحه اصلی / اسلایدر / پاداش ۱۰ میلیون تومانی به کشاورزان صرفه‌جو
پاداش ۱۰ میلیون تومانی به کشاورزان صرفه‌جو

پاداش ۱۰ میلیون تومانی به کشاورزان صرفه‌جو

کسب و کار نیوز- با گرم شدن هوا و افزایش مصرف برق طرح‌های تشویقی صنعت برق وارد مرحله اجرایی شده است؛ در بخشی از این طرح در صورت مشارکت کشاورزان در طرح‌های صرفه‌جویی تا ۱۰ میلیون تومان پاداش وعده داده شده است.

به گزارش کسب و کار نیوز ، در روزهای گذشته میزان تقاضای مصرف برق در کشور ٧٣ هزار و ۵٠٠ مگاوات را ثبت کرد که این میزان نسبت به سال قبل بیش از ١٠ درصد رشد مصرف را نشان می دهد. برای گذر از خاموشی و ناترازی وزارت نیرو   ۱۸۰ برنامه عملیاتی در دستور کار قرار داده که این ۱۸۰ برنامه در شش محور اجرا می‌شود و بخش مهمی از این محورها به توسعه نیروگاهی مربوط است.

از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون ۸۵۳۸ مگاوات ظرفیت جدید به شبکه سراسری افزوده شده است که بخشی مربوط نیروگاه‌های جدید، بخشی مربوط به توسعه نیروگاه‌های ساخته شده توسط صنایع و بخشی نیز به افزایش راندمان نیروگاه‌های موجود با کمک شرکت‌های دانش بنیان مرتبط است. در بخش کشاورزی نیز سه بسته مشوق درنظر گرفته شده، بر اساس مصوبه هیئت وزیران مالکان چاه‌های کشاورزی که پنج ساعت در مدیریت مصرف مشارکت داشته باشند، ۱۹ ساعت باقی مانده برق آن‌ها رایگان است و در صورتی که مشارکت بیشتر از پنج ساعت باشد، مشمول پاداش نقدی نیز خواهند شد. علاوه بر این به منظور تشویق بیشتر کشاورزان، تمهیداتی دیده شده که با استفاده از سامانه‌های نوین آبیاری و کاهش میزان برق مصرفی برای برداشت آب، در صورتی که از ساعت ١٠ تا ۲۲، کاهش مصرف برق نسبت به سال گذشته داشته باشند، به صورت پلکانی مشمول مشوق‌هایی شوند که به ازای هر کیلووات ساعت تا ٢۵٠٠ تومان هم افزایش می‌یابد.

براساس برآوردهای انجام شده، کشاورزان در صورت مشارکت در این طرح می‌توانند حتی تا ١٠  میلیون تومان در هر ماه مشوق دریافت کرده و درآمدزایی داشته باشند. علاوه براین، براساس برنامه‌ریزی انجام شده، کشاورزانی که به میزان ٨٠ درصد قدرت مصرفی شان اقدام به احداث مولدهای خورشیدی کنند، از برنامه‌های مدیریت بار معاف بوده و در چارچوب  پروانه بهره‌برداریشان مجاز هستند از انرژی برق استفاده کنند.

بیش از ٢٣٠ هزار حلقه چاه کشاورزی در کشور وجود دارد که براساس پروانه بهره‌برداری، میزان کارکرد مجاز بالغ بر ٩٠ درصد چاه های کشاورزی در ماه‌های گرم سال، ١٩ ساعت و حتی کمتر از آن بوده، برنامه مدیریت باردر بخش کشاورزی، به ویژه چاه‌های برقدار براساس همین مجوزهای صادر شده، تنظیم شده است. با تجهیز چاه‌های کشاورزی به کنتورهای هووشمند نه تنها می‌توان مصرف برق را مدیریت کرد بلکه می‌توان حافظ منابع آبی کشور نیز شد که باتوجه به وضعیت منابع آبی و وجود ناترازی در صنعت برق این مهم بیش از گذشته رخ‌نمایی می‌کند و لازم است عزم جدی برای این موضوع وجود داشته باشد.

همچنین مطالعه کنید:

کشت ۶۵۰ هزار هکتار برنج در کشور/ پیش‌بینی افزایش تولید برنج در سال جاری

به گزارش کسب و کار نیوز ، سهراب سهرابی افزود: بیشترین میزان کشت برنج در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.