صفحه اصلی / اسلایدر / هدف‌گذاری برای تولید ۲۰ میلیون دستگاه لوازم خانگی/ مجوزی برای افزایش قیمت نداشتیم
هدف‌گذاری برای تولید ۲۰ میلیون دستگاه لوازم خانگی/ مجوزی برای افزایش قیمت نداشتیم

هدف‌گذاری برای تولید ۲۰ میلیون دستگاه لوازم خانگی/ مجوزی برای افزایش قیمت نداشتیم

کسب و کار نیوز- معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن بیان اینکه اگر تولید لوازم خانگی در سال جاری به ۲۰ میلیون دستگاه برسد، باید برای صادرات هم برنامه‌ریزی شود، درباره قیمت لوازم خانگی توضیح داد که از تیر ماه سال گذشته تاکنون مجوزی برای افزایش قیمت صادر نشده و تولیدکنندگان هم به دلیل رقابت با قاچاق و کاهش قدرت خرید مردم، بیشتر به دنبال کاهش قیمت تمام شده هستند.

به گزارش کسب و کار نیوز ، محمد مهدی برادران با بیان اینکه در ابتدای هر سال با حضور کارگروه ملی صنعت لوازم خانگی و استعلام از واحدهای زیرمجموعه وزارت صمت، برنامه تولید سال تنظیم می‌شود، اظهار کرد: در پایان سال گذشته بازار لوازم خانگی بازار آرامی بوده و بخش زیادی هم به صورت اعتباری به مردم عرضه شد.

وی با اشاره به اینکه در گذشته امکان تولید یخچال سایدبای‌ساید در کشور نبود، اما در حال حاضر جزو ۱۰ تولیدکننده سایدبای‌ساید در سطح جهان هستیم، تصریح کرد: در برخی گروه‌های کالایی مثل کولر گازی،  ظرفشویی، ماکروویو و لوازم خانگی کوچک هم یا تولید محدود بود یا تولید نداشتیم، اما در حال حاضر جهش‌های چند برابری در تولید این گروه‌های کالایی داشتیم و عمق تولید هم بیشتر شده است. برادران با بیان اینکه اخیرا از تولید ورق مس به لوله مس رسیدیم که یکی از مواد اولیه تولید کولر گازی است، اظهار کرد: امسال برای تولید ۲۰ میلیون انواع لوازم خانگی بزرگ و کوچک در کشور هدف‌گذاری شده است. در سال ۱۴۰۲ کل تولید لوازم خانگی در کشور به ۱۷ میلیون دستگاه رسیده بود.

معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه بانک مرکزی هم برای تامین ارز این میزان تولید لوازم خانگی اعلام آمادگی کرده، گفت: البته سرانه مصرف ارز بر اساس بخشنامه کاهش یافته تا تولیدکنندگان الزام پیدا کنند علاوه بر رشد کمی، به دنبال داخلی‌سازی و کاهش ارزبری باشند.

وی در ادامه برنامه‌ریزی برای صادرات در صورت تولید ۲۰ میلیون دستگاه لوازم خانگی در کشور تصریح کرد: البته نیاز کشور بسته به گروه‌های کالایی تفاوت دارد. برای مثال در حوزه تلویزیون تولید کشور در سال گذشته دو میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه بوده، اما همچنان عدد قابل توجهی، یعنی حدود ۹۰۰ هزار تلویزیون به صورت قاچاق وارد کشور شده است. این وضعیت نشان می‌دهد که همچنان نیاز کشور بیش از تولید است یا هنوز نتوانستیم سطح انتظار بخشی از مشتریان را تامین کنیم.

برادران در ادامه در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت لوازم خانگی گفت: از تیر ماه سال گذشته تاکنون مجوزی برای افزایش قیمت لوازم خانگی صادر نشده است. با توجه به اینکه بانک مرکزی ارز را در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌دهد، انتظار داریم آن‌ها ثبات بازار را حفظ کنند. البته تولیدکنندگان هم ناچارند با کالای قاچاق رقابت کنند و سطح درآمد مردم هم به‌گونه‌ای نیست که بتوانند قیمت‌های بالا را پرداخت کنند، خود تولیدکنندگان هم مایل هستند که افزایش قیمت بی‌رویه نداشته باشند. بنابراین بیشتر به دنبال کاهش قیمت تمام شده هستند. به گفته این مقام مسئول در صورت حل برخی چالش‌ها با صنایع بالادست، می‌توان آرامش بازار را حفظ کرد . برنامه وزارت صمت هم در سال جاری این است که صنایع بالادست، آرامش بازار را به‌هم نریزند.

همچنین مطالعه کنید:

۱۰۰ درصد صدور مجوزهای بخش کشاورزی الکترونیکی است

به گزارش کسب و کار نیوز ، حجت علی محمدی رئیس نظام مهندسی کشاورزی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.